Loading

Ubytovanie v Žitnej - Radiši

(1 objekt + 40 objektov v okolí 25 km)

Privát Hôrky

Žitná - Radiša, na okraji obce / mesta, pri lese / na okraj...
Vhodné pre rodinky s deťmi + bazén

Chalupa Vierka

Rudnianska Lehota (Žitná - Radiša 9,7 km vzdušne), v obci / ...
Chalupa s krbom v tichom prostredí

Penzión Normandia

Nitrianske Rudno (Žitná - Radiša 10,7 km vzdušne), v rekreačnej oblasti, pri vode (PD 10,9 km vzdušne)
Reštaurácia, bar, bazén, sauna, biliard

Chatky Nitrianske Rudno

Nitrianske Rudno (Žitná - Radiša 10,9 km vzdušne), v rekreač...
V pokojnom prostredí pri priehrade!
1 - 41 / 41

Žitná - Radiša

Malá obec Žitná - Radiša sa nachádza v okrese Bánovce nad Bebravou v Trenčianskom kraji Nitrických vrchoch. Obec vznikla spojením dvoch obcí - Žitná Radiša v roku 1961. Nachádza sa v nadmorskej výške 271 m n. m. Obe obce sa písomne spomínajú prvýkrát v roku 1295. Staršie názvy Sithna, Sithne sú odvodené pravdepodobne od slova sitina, čo je vysoká tráva, ktorá obľubuje mokré pôdy a dá sa nájsť v blízkom okolí Žitnej. Predpokladá sa, že osada Radiša stála už v praslovanských časoch v roku 893 a jej názov je odvodený od slova Radis - mena pôvodného zakladateľa osady.

Stredoveká obec Žitná do roku 1481 plnila úlohu podhradia pod Uhrovským hradom. Koncom 15. storočia sa z nej stáva mestečko. To však koncom 16. storočia stratilo svoj význam v prospech neďalekého Uhrovca a stáva sa tak opäť obcou. V 40. rokoch 19. storočia vznikla v chotári obce sklená huta, v ktorej sa vyrábali fľašky, poháre, cylindre na petrolejové lampy a mnohé iné úžitkové veci zo skla. Začiatkom 20. storočia bola huta presťahovaná do Lednických Rovní. Veľký požiar v roku 1890 zničil takmer celú Žitnú.

Cez Radišu prechádzala v minulosti aj úzkokoľajná železnicaBánoviec nad Bebravou do Kšinnej postavená grófom Zayom. Železnica, ktorá bola v prevádzke do roku 1940, odvážala naťažené drevo z okolitých lesov.

Ak máte radi hrady a históriu, môžete navštíviť zrúcaninu spomínaného Uhrovského hradu, ktorý sa čnie na bočnom hrebeni Nitrických vrchov v nadmorskej výške 571 m n. m. Pre príchod k hradu môžete zvoliť najprv modrú turistickú značku vedúcu do Uhrovského Podhradia a odtiaľto potom pokračovať až k hradu po zelenej značke. Predpokladá sa, že neskororománsky hrad vznikol niekedy medzi rokmi 1251 až 1293. Majiteľmi hradu boli Matúš ČákCtibor zo Ctiboríc, ktorý hrad rozšíril, či Zayovci v 15. a 16. storočí. Počas nájazdu Turkov nebol hrad nimi nikdy dobytý, pretože bol dobre opevnený. Neskôr boli na hrade obývané iba strážne a hospodárske budovy a panstvo sa zdržiavalo mimo hradu v kaštieli v Uhrovci. Hrad tak postupne pustol.

Z hradu môžete po modrej značke pokračovať na 688 m n. m. vysoký Holý vrch. Z neho odbočuje červená značka na blízky Jankov vŕšok. Tu sa nachádza udržiavaný pamätník Slovenského národného povstania. Zaujímavosťou je, že pri výstavbe pamätníka, dokončeného v roku 1951, boli všetky práce vykonávané ručne, bez akýchkoľvek mechanizmov, iba s nákladnými autami. Dôvodom bolo to, že tu nebola voda ani elektrina. Samotný pamätník má tvar 15 metrov vysokého pylónu s pôdorysom hviezdy. Pod pamätníkom, z ktorého sú pekné výhľady na okolité Strážovské vrchy, je prírodný amfiteáter s lavičkami na sedenie. Mimo areálu si môžete obzrieť tri zrekonštruované bunkre.

Jankovho vŕšku sa môžete vrátiť naspäť cez už spomínaný Uhrovec. Nad obcou sa na vyvýšenine nachádza zaujímavý, bohužiaľ verejnosti neprístupný, renesančný kaštieľ zo 16. storočia postavený rodinou Zayovcov ako kúria. Obnova kaštieľa je momentálne zastavená pre nedostatok finančných prostriedkov. V 16. storočí tu bolo centrum Uhrovského panstva. Pod kaštieľom sa nachádza národná kultúrna pamiatka - rodný dom Ľudovíta Štúra, ktorý sa tu narodil v roku 1815. O 106 rokov neskôr sa v tom istom dome narodil aj Alexander Dubček. Expozícia je tu už od roku 1965 a zachytáva životné osudy oboch slávnych uhrovských rodákov. V centre Uhrovca v zrekonštruovanej budove môžete navštíviť Uhrovské múzeum. Jeho 7 expozícií približuje históriu obce, jej slávnych rodákov ako aj firmy a podniky pôsobiace v blízkom okolí. Priestor je venovaný aj miestnym tradíciám - sú tu ukážky ľudových odevov, krojov ako aj pracovného náradia. Minulosť autenticky približujú aj dobové fotografie.

 Ak máte radi dlhšie výlety, z Uhrovského Podhradia môžete pokračovať až na majestátny Rokoš, ktorý je s výškou 1010 m n. m. najvyšším vrchom Nitrických vrchov. Iba 5 minút od vrcholu Rokoša je malý pamätník, venovaný Ľudovítovi Štúrovi a Alexandrovi Dubčekovi. Z Rokoša môžete pokračovať až na malebný skalnatý vrchol Košútovej skaly, z ktorej sú pekné výhľady na Predný Rokoš, čiastočne Rokoš, obec Nitrianske Rudno, či vzdialenejší Vtáčnik, Maguru a Kremnické vrchy. Pod vrcholom sa nachádza jaskyňa Čierny kotol, ku ktorej vedie zelená značka.

V lete môžete na kúpanie využiť malebné prostredie vodnej nádrže Prusy. Okrem plávania si tu môžete vyskúšať surfovanie, člnkovanie, či športový rybolov. V zime sa dá na zamrznutej vodnej hladine korčuľovať, či hrať hokej. Neďaleko vodnej nádrže sa nachádza aj termálne kúpalisko Pažiť s plaveckým a detským bazénom.

Okolie obce Žitná - Radiša poskytuje veľa možností na turistiku v Nitrických vrchoch ako aj spoznávanie kultúrnych zaujímavostí. Je potrebné si už len vybrať ubytovanie podľa Vašej chute, či na priváte, chalupe alebo v penzióne. Prajeme Vám príjemné dni aktívneho oddychu, či leňošenia.