Loading

Ubytovanie v Trebišove

(0 objektov + 3 objekty v okolí 25 km)

Chata Byšta

Byšta (Trebišov 16,5 km vzdušne), v rekreačnej oblasti, pri...
Chata s krbom v krásnom tichom prostredí

Ubytovanie „Na chalupe“

Veľká Tŕňa (Trebišov 17,5 km vzdušne), v obci / v meste, v c...
Tufové vínne pivnice 300 m od chalupy!

Ubytovanie Tokaj - Veľká Tŕňa

Veľká Tŕňa (Trebišov 17,7 km vzdušne), na okraji obce / mest...
Útulné ubytovanie, aj na krátkodobo!
1 - 3 / 3

Trebišov

Trebišov 1

Mesto Trebišov je centrom južného Zemplína. Rozprestiera sa v juhozápadnej časti  Východoslovenskej nížiny v nadmorskej výške okolo 100 metrov na brehu potoka Trnávka, ktorý vteká do Ondavy. Mesto nieslo počas svojej histórie názvy Terebes, Felse Terebes, Trebissou, či terajší názov Trebišov, ktorý je odvodený od osobného mena Třebiš a koncovky -ov.

Prvá písomná zmienka o Trebišove pochádza z roku 1254. Vtedy ho spolu s hradom Parič vlastnili králi, ako napríklad uhorský kráľ Karol Róbert z Anjou. Jeho majiteľmi boli aj Drugethovci či Perényiovci. Okolie Trebišova osídľovali obyvatelia východných Slovákov už od 9. storočia. Obmedzené mestské práva mal Trebišov v roku 1439. Mesto sa vyvíjalo ako poddanské mestečko. V roku 1871 tu vzniklo železničné spojenie. Okresným mestom sa stal Trebišov v roku 1929. Po 2. svetovej vojne sa tu rozvíjal najmä potravinársky priemysel a založilo sa tu gymnázium.

Aké pamiatky a zaujímavosti Vás v Trebišove čakajú? Mesto má svoj pekný historický park, ktorý sa vyvinul z lužného lesa. Parkové úpravy boli realizované v poslednej tretine 18. storočia a sú späté s postavením Trebišovského kaštieľa. V súčasnosti sa v barokovo-klasicistickom kaštieli, ktorý dal postaviť v roku 1786 ako lovecký kaštieľ gróf Imrich Csáky, nachádza Vlastivedné múzeum Trebišov. Ak sem zavítate, dozviete sa tu viac o tradičnej ľudovej kultúre Zemplína, či o preslávenom tokajskom vinohradníctve. Múzeum sa venuje okrem iného aj filumenistike - dejinám o ovládaní ohňa človekom od počiatkov vzniku a používania zápaliek. Trebišov 2Anglický park, ktorý kaštieľ obklopuje, s viacerými altánkami, fontánami či jazierkom, je skvelým miestom na oddych, relax a prechádzku.

Môžete tu obdivovať aj jedinečné Mauzóleum Andrássyovcov postavené v novogotickom štýle z konca 19. storočia. Bolo vybudované pre grófa, šľachtica a uhorského politika Júliusa Andrássyho a jeho manželku Katarínu. V interiéri je umiestnený sarkofág s anjelom a smútiacou sochou dcéry Andrássyho. Park ukrýva aj zvyšky nížinného vodného hradu Parič. Z pôvodného hradu sa zachovala iba jedna stena, a tak sú jeho zvyšky naozaj skromné. Hrad Parič počas jeho histórie odolal útokom Tatárov, avšak v roku 1686 ho kuruci Imricha Thôkôliho vyhodili do vzduchu. Hrad bol rozobratý a použitý na výstavbu spomínaného kaštieľa. Súčasťou lesoparku je aj Bučov les, ktorý sa hojne využíva aj na cykloturistiku.

V Trebišove pôsobila aj horská rehoľa pavlínov, ktorých pozval do dvojpodlažného kláštora palatín Imrich Peréniy na začiatku 16. storočia. Kláštor stratil svoj pôvodný význam koncom 18. storočia potom, ako Jozef II. zrušil rád pavlínov. Dnes je tu základná umelecká škola a rímskokatolícky farský úrad. Skvostnou pamiatkou gotickej architektúry je rímsko-katolícky kostol Návštevy Panny Márie, ktorý bol vybudovaný začiatkom 15. storočia na mieste staršieho kostola. Kostol patril počas jeho histórie mníchom spomínaného rádu paulínov. Počas migrácie obyvateľstva zo severovýchodu horného Uhorska do úrodnejších častí Zemplína bol v roku 1817 položený základný kameň terajšieho grécko-katolíckeho chrámu Zosnutia presvätej Bohorodičky.Trebišov 3

Na juh od Trebišova sa nachádza jedinečná tokajská vinohradnícka oblasť. Tokajské sladké prírodné víno sa vyrába z céb. Táto oblasť je najmenšou vinohradníckou oblasťou na Slovensku. Tvoria ju obce Veľká Tŕňa, Čerhov, Malá Tŕňa, Bara, Černochov, Slovenské Nové Mesto a Viničky. V Malej a Veľkej Tŕni stoja za obhliadku predovšetkým prastaré vínne pivnice, ktoré sa nachádzajú pod zemou častokrát aj vo viacerých poschodiach. Vo viniciach Malej Tŕne môžete naďabiť na turistickú rozhľadňu Tokaj, ktorá tu stojí od roku 2015. V Borši si môžete obzrieť renesančný kaštieľ, ktorý je rodiskom vodcu protihabsburgského povstania Františka II. Rákociho. Neďaleko od Klinu nad Bodrogom pri ranogotickom kostole je najnižšie miesto na Slovensku s výškou 94,3 metra. Nad obcou Veľký Kamenec sa týčia na malom kopčeku ruiny hradu rovnakého mena. Bol postavený koncom 13. storočia.

Trebišov svojim návštevníkom ponúka mnoho zaujímavých kultúrnych a historických pamiatok Zemplína. Je vhodným východiskom aj pre návštevu blízkej tokajskej vinohradníckej oblasti, ktorú by mal navštíviť každý milovník dobrého a kvalitného tokajského vínka. Veríme, že sa Vám tu bude páčiť a že si s ľahkosťou vyberiete aj spomedzi tunajších možností ubytovania.