Loading

Ubytovanie na Tokaji

(4 objekty)

Ubytovanie Tokaj - Veľká Tŕňa

Veľká Tŕňa, na okraji obce / mesta, pri lese / na okraji lesa
Útulné ubytovanie, aj na krátkodobo!

Ubytovanie „Na chalupe“

Veľká Tŕňa, v obci / v meste, v centre mesta
Tufové vínne pivnice 300 m od chalupy!

Apartmán Vínny dom

Viničky, v obci / v meste
Degustácia vína priamo pod ubytovaním!

Chata Byšta

Byšta, v rekreačnej oblasti, pri lese / na okraji lesa
Chata s krbom v krásnom tichom prostredí
1 - 4 / 4

Tokaj

Tokaj 1

Tokajské víno a historické vínne pivničky

Tokaj je známa vinohradnícka oblasť, ktorá sa nachádza na východe Slovenska, v Košickom kraji, v okrese Trebišov. Rozlieha sa pod Zemplínskymi vrchmi na 908,77 hektároch a zahŕňa obce Čerhov, Veľká Tŕňa, Malá Tŕňa, Černochov, Bara, Slovenské Nové MestoViničky. Táto oblasť pokračuje v susednej Maďarskej republike a zaberá približne 5 000 hektárov zeme.

Silná tradícia vinohradníctva a výroby vína na Tokaji dýcha na každom kroku. Je snáď nepredstaviteľné prejsť tokajskú oblasť bez malej ochutnávky. Vínne pivničky sú neodmysliteľnou súčasťou tohto malebného kraja. Súbor 33 historických gazdovských kamenných pivníc vyhĺbených do tufových hornín patrí k národným kultúrnym pamiatkam Slovenska.

Čo je lepšie, ako sa schladiť počas horúcich dní letnej dovolenky v chladných pivničkách pri dobrej degustácii rôznych odrôd vína? V ich útrobách sa nachádzajú vína s označením Furmint, Muškát žltý, LipovinaZeta. Hrozno, jednotlivé odrody i spôsob výroby sú prísne kontrolované, aby mohli použiť značku Tokaj s príslušným označením. Okrem samotnej ochutnávky ponúkajú niektoré pivnice aj výrobu vlastného vína. A aby ste boli úplne spokojní, tak Vaše chuťové poháriky potešia tradičné i moderné tokajské gastronomické pochúťky miestnych reštauračných služieb.

Spoznajte Tokaj na bicykli

Na poznávanie regiónu Tokaj sa môžete vybrať tiež na bicykli. K dispozícii sú na výber rôzne trasy a stupne náročnosti. Ak zatúžite po cyklistických zážitkoch a bicykel so sebou nemáte, tak Vám postačí zájsť do infocentra v obci Čerhov, kde Vám ich radi zapožičajú. V ponuke majú elektrobicykle, publikácie, propagačné materiály či suveníry z tokajskej vinohradníckej oblasti.

Hoci región Tokaj nie je veľký, ponúka mnoho zaujímavostí. Preto letná dovolenka na Tokaji, prípadne víkend alebo výlet strávený v tomto kraji, nie je nikdy zlý nápad a určite nebudete ľutovať. Zo sedla bicykla si vychutnáte pohľad na tokajské vinice, prírodné rezervácie, rieku Bodrog a jej brehy, obdivuhodné mosty, tradičné pivničky, sakrálne stavby či miestnu architektúru. Za zmienku stojí miestna vyhliadková veža Tokaj, ktorá je vybudovaná tematicky v tvare suda. Pohľadom z nej budete mať ako na dlani tak slovenskú, ako i maďarskú časť Tokaja. Nachádza sa medzi Malou TŕňouČernochovom. A ak sa vyberiete na výlet s deťmi, tak ich určite poteší detské ihrisko vedľa veže.

Tokaj sa môže pochváliť bohatstvom podzemných minerálnych vôd. Jeho liečivé pramene kedysi slúžili v obci Malá Tŕňa i Veľká Tŕňa na kúpeľnú liečbu reumatických ochorení. V obci Veľká Tŕňa nájdete zvonicu s typickou ľudovou architektúrou. Ďalšia tokajská obec Čerhov sa zas môže pochváliť kúriou z 19. storočia a kostolíkom, kde sa nachádza drevená kazateľnica.

Tokaj 2

Nájdete tu i Dom ľudových tradícii s ukážkami života na Tokaji, s tradičnými odevmi, nástrojmi a zariadením domov. Nad obcou sa týči slovenský dvojkríž. Ak sa rozhodnete pre dovolenku na Tokaji a spoznávanie tokajskej oblasti z obce Viničky, využite miestny rybník Podkova na romantické člnkovanie alebo oddychové rybárčenie. Rybník vznikol vytvorením mŕtveho ramena rieky Bodrog.

V oblasti Tokaj zažijete očarujúcu a dych berúcu plavbu práve po spomínanej rieke Bodrog. Vaša cesta začne za obcou Viničky a plaviť sa môžete až do Maďarska, kde navštívite mesto Sárospatak a v ňom Rákócziho hrad, ako aj termálne kúpalisko.

Prípadne sa doplavíte až do maďarského historického mesta Tokaj. Pri plavbe nebude chýbať výklad o miestnych zaujímavostiach a taktiež možnosť ochutnávky vín i miestneho občerstvenia. Už ostáva si len vychutnať plavbu na vlnách rieky a výhľady, ktoré sa Vám ponúkajú.

Kam v okolí Tokaja?

V tesnom susedstve regióna Tokaj, v obci Borša sa nachádza hradný renesančný kaštieľ s parkom, ktorý bol rodiskom Františka II. Rákocziho. Kaštieľ nájdete i v Strede nad Bodrogom. V obci Zemplín zasa Župný dom, kde sa uskutočňoval župný snem. Ak navštívite tokajskej oblasti blízku obec Klin nad Bodrogom, tak objavíte nielen zrúcaninu kostolíka, ale ocitnete sa i na najnižšom mieste na Slovensku vo výške 94,3 m n. m. Za históriou sa môžete vybrať na hrady Kazimír, Cejkov, Kráľovský ChlmecKamenský hrad vo Veľkom Kamenci.

Pred bránami vinohradníckej oblasti Tokaj, v obci Streda nad Bodrogom, vznikla vďaka ďalšiemu mŕtvemu ramenu Národná prírodná rezervácia Tajba s 5. stupňom ochrany. Na jej území žije chránená korytnačka močiarnavodné vtáctvo. Za Stredou nad Bodrogom sa nachádza Prírodná rezervácia Tarbucka s pieskovými dunami a vzácnymi rastlinami.

V pivniciach Andrássyho kaštieľaTrebišove nájdete vináreň s Art kaviarňou u Andrássyho, kde okrem bežných služieb majú aj stálu výstavu venujúcu sa vinohradníctvu a tokajskému vínu. V tomto neskorobarokovom kaštieli sa nachádza Múzeum a Kultúrne centrum južného Zemplína zameranými na život v miestnych oblastiach. Pri prechádzaní kaštieľskym historickým parkom neunikne Vášmu pohľadu most klenúci sa nad vodným tokom. Neodmysliteľnou súčasťou mesta Trebišov je Mauzóleum grófa Júliusa Andrássyho. Tiež sa tu nachádza zrúcanina hradu Parič. Počas letnej dovolenky sa príjemne schladíte na letnom kúpaliskuTrebišove.

Ubytovanie na Tokaji

Hoci je táto oblasť malá rozlohou, ponúka širokú škálu možností ubytovania. Od ubytovania v penziónoch, cez apartmány, ubytovanie v súkromí, až po tradičné či vidiecke ubytovanie a chalupy. Čakajú na Vás moderné i štýlové starobylé stavby.

Tokaj 3

Medzi ponukou ubytovaní sú objekty s väčšou kapacitou, ale i ubytovacie jednotky pre menší počet osôb. Vybrať si tak môžu páry, mladé rodiny s deťmi, ale i viacpočetné skupiny hostí. Niektoré ubytovania majú v rámci svojho vybavenia detské ihriská, v iných nájdete krb, altánok alebo vonkajší či vnútorný bazén, iné poskytujú možnosť zapožičania bicyklov.

Či už sa však rozhodnete ubytovať v oblasti Tokaj na dlhšie alebo prespať len pár nocí, môžete očakávať srdečné privítanie. Obraz Tokaja dotvára tiež výborné jedlo z ponuky typických, tradičných, ale i moderných jedál spojených s gastronomickým zážitkom. Samozrejme s vynikajúcim výberom tokajských vín.

Ubytovacie zariadenia, ktoré tu nájdete, sú vhodné na víkendové pobyty v lete i v zime. Na Veľkú noc a Silvestra je však vhodné zarezervovať Vašu vysnívanú dovolenku dostatočne včas.

Príďte si vychutnať rozsiahle turistické a cykloturistické trasy, romantickú plavbu po rieke, starobylé pamiatky a ticho tokajskej prírody. K tomu už len pohár dobrého vínka a pohľad na večernú scenériu zapadajúceho slnka za nekonečné rady viníc.