Loading

Ubytovanie vo Veľkej Tŕni

(2 objekty + 1 objekt v okolí 25 km)

Ubytovanie Tokaj - Veľká Tŕňa

Veľká Tŕňa, na okraji obce / mesta, pri lese / na okraji lesa
Útulné ubytovanie, aj na krátkodobo!

Ubytovanie „Na chalupe“

Veľká Tŕňa, v obci / v meste, v centre mesta
Tufové vínne pivnice 300 m od chalupy!

Chata Byšta

Byšta (Veľká Tŕňa 11,1 km vzdušne), v rekreačnej oblasti, pr...
Chata s krbom v krásnom tichom prostredí
1 - 3 / 3

Veľká Tŕňa

Veľká Tŕňa 1

Veľká Tŕňa - obec, kde víno tečie potokom

V juhozápadnej časti Východoslovenskej nížiny, obklopená Zemplínskymi vrchmi sa nachádza malebná obec Veľká Tŕňa. Z obce je na skok ku maďarským hraniciam, či do okresného mesta Trebišov. Administratívne patrí do Košického kraja, tradíciami a zvyklosťami spadá do Zemplínskeho regiónu. Najväčšou a najvýznamnejšou prednosťou jej polohy je fakt, že sa nachádza v srdci vinohradníckeho regiónu Tokaj známeho produkciou lahodných vín.

Obec sa môže popýšiť bohatou históriou, počiatky osídlenia potvrdili výskumy už z čias doby kamennej. Z roku 1222 je evidovaná prvá písomná zmienka o obci, kde je vedená ako majetok tunajších zemanov. Vystriedala viacero pánov, či už z oblasti miestneho panstva alebo cirkvi.

Výrazne do chodu obce zasiahli vpády Turkov a krymských Tatárov. Samotní Turci síce víno nepili, ale postarali sa o rozvoj vinohradníctva a obnovu pivníc. Pochopili, že miestne víno je výborným obchodným artiklom. V súčasnosti je v obci 5 vinohradníckych honov, ktoré tvoria 13% Tokajskej oblasti, nachádzajúcej sa aj v Maďarskej republike. Územie viníc v obci je možné využívať len na pestovanie vinnej révy, nie je možné ich zastavať. Málokto vie, že obec bola v minulosti kúpeľným miestom, vyvierali tu minerálne liečivé pramene, ktoré podporovali liečbu reumatických ochorení. Z dosiaľ nezistených príčin však zanikli.

Veľká Tŕňa a jej okolie ponúka zaujímavé atrakcie a možnosti trávenia voľných chvíľ

Oku pozorného návštevníka obce neunikne románsky kostol sv. Michala, ktorý je aj národnou kultúrnou pamiatkou. Kostolík pochádzajúci z 13. storočia sa dominantne vyníma na kopci nad dedinou. Zaujímavosťou sú jeho bohato zdobené fasády, čím sa radí k najozdobenejším románskym chrámom na vidieku. Obec je taktiež súčasťou Tokajskej vínnej cesty. Pri návšteve obce máte možnosť ochutnať tokajské víno, ktoré sa právom označuje za „kráľa vín a víno kráľov“, nakoľko sa pilo na kráľovských dvoroch po celej Európe. Pri ochutnávke si vyberiete až z desiatich druhov tohto kráľovského moku (najznámejší je 3 – 6 putňový Tokajský výber). Ešte z čias tureckých vojen pochádzajú niektoré historické vínne pivnice, vytesané do skál, hlboké 8 až 16 metrov. Ponúkajú príjemné ochladenie organizmu počas letných horúčav spojené s ochutnávkou miestnych vínnych a gastronomických produktov.

Veľká Tŕňa 2

Obec je aj výborným východiskovým bodom pre poznávanie okolia. Len 20 kilometrov je vzdialené okresné mesto Trebišov, ktoré zvedavému návštevníkovi ponúka exkurz históriou aj prírodou.  Z historických pamätihodností za zmienku stojí Mariánske súsošieMauzoléum grófa Júliúsa Andránssyho či vodný hrad Parič. Na načerpanie nových síl využijete príjemné posedenie v mestskom parku, postavenom podľa vzoru anglických parkov s flórou dovezenou z celého sveta.

Blízka obec Borša ponúka k zhliadnutiu kaštieľ rodu Rákociovcov venovaný pamiatke rodáka Františka II. RákocihoPod patronát UNESCO patrí okolie kaštieľa spolu s lesíkom s mnohými vzácnymi drevinami.

Veľká Tŕňa 3

Ak patríte medzi nadšencov dávnej histórie, prídete si na svoje v intraviláne obce Zemplín, ktorá je významným architektonickým náleziskom. Archeológovia si najviac vážia nálezy, ktoré dokumentujú slovanské osídlenie už v 8. storočí,  kresťanské pohrebisko alebo fragmenty staromaďarskej kultúry. 

A kde sa môžete ubytovať vo Veľkej Tŕni a jej okolí?

Pri návšteve obce určite oceníte možnosti ubytovania priamo v jej centre. K dispozícii je ubytovanie v penziónoch, s vyšším štandardom služieb spolu s raňajkami, blízko pri vínnych tufových pivniciach. Pokiaľ uprednostňujete vlastné stravovanie či pokojnú dovolenku pod lesom, je vhodné navštíviť jednu z chalúp či chát ponúkajúcich súkromné ubytovanie. Ubytovacie objekty kladú dôraz na miestny kolorit a zvyky pri zariaďovaní izieb. Mnohé z nich majú už v názve odkaz na tunajšiu pýchu – tokajské víno. Milovníci rušnejších ulíc, kaviarní, diskoték či wellness majú príležitosť ubytovať sa v jednom z hotelov v Trebišove, ktorý je strediskom regiónu Tokaja

Obec Veľká Tŕňa a jej okolie ponúka pre každého niečo. Historické vínne pivnice spolu s ochutnávkami kráľovských vín, zážitok spojený s návštevou historických pamiatok či archeologického náleziska alebo len tak výlet do okolitej prírody krásnych Zemplínskych vrchov. Ale áno, všetko v tomto kraji je predovšetkým o víne. A ak chcete hodovať a piť ako králi v minulosti, navštívte túto obec.

Názory a odporúčania

Naďa Kapraľová (ubytovateľ) 24.2.2020
Areál historických tufových vínnych pivníc Reformovaný kostol z 13.storočia
Matúš (skupina - návštevník) 6.11.2019
obec nemá otvorený obchod ani benzínku v noci
Terka (skupina - návštevník) 25.9.2019
v obci je veľa možnosti, ale my sme bohužiaľ boli veľmi krátko
Beata (skupina - návštevník) 12.9.2019
Tokajské pivnice
Michal Klimek (skupina - návštevník) 16.6.2019
Odporúčam návštevu vínnych pivníc.
Katarína Horváthová (rodina s malými deťmi - návštevník) 25.3.2019
pekna