Ubytovanie v Zemplínskych vrchoch

(3 objekty)

Apartmán Vínny dom

Viničky, v obci / v meste (TV 25,0 km vzdušne)
Degustácia vína priamo pod ubytovaním!

Ubytovanie Tokaj - Veľká Tŕňa

Veľká Tŕňa, na okraji obce / mesta, pri lese / na okraji lesa (TV 17,6 km vzdušne)
Útulné ubytovanie, aj na krátkodobo!

Ubytovanie „Na chalupe“

Veľká Tŕňa, v obci / v meste (TV 17,4 km vzdušne)
Tufové vínne pivnice 300 m od chalupy!
1 - 3 / 3

Zemplínske vrchy

Máte chuť na netradičnú dovolenku? Nechcete stretávať na každom kroku davy turistov? Túžite po pokoji, pohode, tichu, krásnej prírode a nenáročnom pohybe? Ak ste na niektorú z týchto otázok odpovedali kladne, máme pre Vás ideálne miesto.

Zemplínske vrchy, známe aj ako Zemplínsky ostrov, ležia na juhu východného SlovenskaKošickom kraji, v okrese Trebišov. Rozlohou 101 km² patria medzi menšie pohoria. Ich najvyšší vrch Rozhľadňa, dosahuje 469 m n. m. Na prvý pohľad tento číselný údaj neohúri, výhľad z vrcholu, na ktorom nájdete vyhliadkovú vežu, je však fascinujúci. Zemplínske vrchy sa totiž týčia priamo nad Východoslovenskou rovinou, ktorej nadmorská výška je len 100 – 150 m n. m. Pri výstupe na Rozhľadňu nečakajte kamenistý vrchol. Cesta nahor je pokrytá predovšetkým trávou. Vyššie polohy pohoria sú pokryté listnatým lesom, predovšetkým dubovým. Na nižšie položených stráňach, hlavne na južnej strane, sa pestuje ovocie. Na juhozápadných výbežkoch pohoria sa rozprestiera Tokajská vinohradnícka oblasť.

Zemplínske vrchy sa vyznačujú teplou klímou, čo ocenia predovšetkým milovníci turistiky a cykloturistiky. Nízka nadmorská výška pohoria a stabilné počasie sú ideálnou kombináciou na pohyb v prírode s deťmi. Cez Zemplínske vrchy prechádzajú predovšetkým nenáročné turistické trasy. Pretína ich aj medzinárodná horská cesta priateľstva z Eisenach do Budapešti.

Okraj Zemplínskych vrchov zasahuje do Chránenej krajinnej oblasti Latorica, ktorá je výnimočná predovšetkým jedinečnou súhrou riečnych vôd a močiarov. Určite tu uvidíte rôzne druhy vodného vtáctva, ktoré v oblasti oddychuje počas sťahovania.

V širšom okolí nevynechajte plavbu po mŕtvych ramenách Bodrogu. Dostupné sú len na malej lodi, z ktorej sa Vám naskytne neopakovateľný výhľad na vodný prales plný vodných kvetov a spevavého vtáctva. Tieto turisticky málo objavené miesta priam dýchajú romantikou. Vyberte si niektorú z miestnych chalúp a strávte ničím nerušený víkend vo dvojici.

Ak preferujete ako cieľ Vašej cesty historické stavby, určite sa vydajte k zrúcaninám hradu Veľký Kamenec, ktorý leží pri rovnomennej obci. Stavba hradu je datovaná na 13. storočie. Do dnešných dní sa na hradnom kopci zachovalo niekoľko múrov, 2 bašty s delovými strieľňami a okennými otvormi.

V obci Borša zasa čaká na svojich návštevníkov renesančný kaštieľ s parkom z polovice 16. storočia. Za pozornosť stojí najmä fakt, že sa tu narodil vodca posledného protihabsburského stavovského povstania František Rákoczi II. Súčasťou expozície sú jemu venované pamätné izby a busta na nádvorí.

Ak máte radi rekordy, určite nevynechajte návštevu obce Klin nad Bodrogom, v ktorej katastrálnom území leží najnižšie položené miesto Slovenska s nadmorskou výškou 94,3 m n. m.

Napriek tomu (alebo práve kvôli tomu), že Zemplínske vrchy nepatria medzi najznámejšie turistické destinácie, zaslúžia si Vašu pozornosť. Sú totiž ideálnym miestom na príjemný pobyt v útulnom penzióne, privátnom ubytovaní alebo chate mimo ruchu všedných dní.