Ubytovanie v okrese Banská Štiavnica

(36 objektov)

Apartmánový dom Pod Sitnom

Banská Štiavnica, na okraji obce / mesta, pri lese / na okr...
Utulne apartmany, aktivna dovolenka

Chata pod lipou

Kozelník, na samote, pri lese / na okraji lesa (BS 9,7 km v...
Chata s jazierkom na samote pri lese

Apartmánový dom Penzión Eliška

Štiavnické Bane, v obci / v meste, v centre mesta (BS 2,7 km vzdušne)
U nás sa budete cítiť ako doma!

Chata Margarétka

Banská Štiavnica, v rekreačnej oblasti, pri vode (BS 6,7 km vzdušne)
Moderná chata pri lese, blízko jazera!
1 - 36 / 36

Okres Banská Štiavnica

Okres Banská Štiavnica - banská oblasť s priezračnými tajchmi

Baníctvo prekvitajúce v okrese Banskobystrického kraja sa podpísalo aj pod súčasný ráz krajiny a atraktivity, ktoré tu nájdete. Preskúmajte banské štôlne, okúpte sa tajchoch alebo vystúpte na vrch Sitno, ktorý je považovaný za kolísku európskej turistiky.

Návštevu okresu Banská Štiavnica môžete začať výletom do obce Svätý Anton. Prvá písomná zmienka o nej pochádza z 13. storočia a jej názov vznikol podľa pôvodného kostola zasväteného sv. Antonovi Pustovníkovi. Dnes stojí za návštevu neskorobarokový rímskokatolícky Kostol sv. Antona s umeleckými plastikami a maľbami v interiéri. V blízkosti kostola stojí obranná bašta proti Turkom, ktorá neskôr slúžila ako zvonica.

Dominantnou pamiatkou je tiež barokový kaštieľ s expozíciami o bývaní šľachty z 18. - 19. storočia i o vývine poľovníctva a lesníctva na Slovensku. Nepochybne zaujímavé sú poľovnícke zbrane a trofeje, lesnícke zariadenie a predovšetkým izba tapetovaná dobovými ilustráciami z humoristických časopisov. Návštevu kaštieľa zakončite prechádzkou v rozsiahlom anglickom parku so vzácnymi stromami z 18. storočia, jazierkom aj vodopádom. Cestou do kaštieľa narazíte na ďalšiu sakrálnu pamiatku – rokokovú Kaplnku sv. Jána Nepomuckého. Ubytovanie je možné priamo v Svätom Antone, v niektorom z čarovných penziónov alebo privátov.

Prírodné krásy, kultúra a ubytovanie v okrese Banská Štiavnica

Svojou baníckou históriou a množstvom pamiatok Vás zláka centrum okresu, mesto Banská Štiavnica. Priamo v strede mesta narazíte na ústie banskej štôlne Glazenberg. Spoznáte ju vďaka murovanému kamennému portálu s erbom mesta a baníckym znakom. Tiahne sa popod mesto vedľa hlavnej ulice a do dnešných dní je udržiavaná. Kamenný portál ďalšej, Svätotrojičnej, štôlne je situovaný oproti Kostolíku sv. Alžbety.

Okrem tohto kostolíka v meste navštívte neskorogotický Kostol Panny Márie Snežnej, či Kalváriu. Tá je tvorená viacerými barokovými sakrálnymi stavbami. V Banskej Štiavnici narazíte aj na 2 zámky. Prvý z nich, Starý zámok, stojí od 13. storočia v západnej časti mesta. Pod jeho súčasný vzhľad sa podpísali viaceré prestavby. Dnes areál zámku spravuje Slovenské banské múzeum a v jeho expozíciách nájdete významné architektonické a výtvarné pamiatky dokumentujúce jednotlivé vývojové etapy zámku.

V 16. storočí bola na ochranu mesta pred Turkami vybudovaná renesančná strážna pevnosť, Nový zámok. Protitureckým bojom na Slovensku je venovaná aj expozícia Slovenského banského múzea v interiéri. Hrad z dvoch strán nadväzoval na mestské opevnenie. Aj v súčasnosti nájdete v meste jeho pozostatky. Jedinou zachovanou bránou opevnenia je Piargska brána postavená v 16. storočí. Mesto najlepšie spoznáte, ak si vo večerných hodinách užijete jeho atmosféru v niektorej reštaurácii či kaviarničke. Pohodlne sa ubytujete nielen v hoteloch a penziónoch v centre mesta, ale aj v okrajových častiach, kde nájdete skôr apartmány, priváty a chalupy. Nasledujúci deň Vás čakajú ďalšie dobrodružstvá tohto kraja baníkov.Banskú históriu najlepšie spoznáte, keď si na vlastnej koži vyskúšate, aké je to sfárať do štôlne a keď na vlastné oči uvidíte banské nástroje, zariadenie a budovy z obdobia 17. – 19. storočia. To všetko koncentrované na jednom mieste v Banskom múzeu v prírode alebo ak chcete, v banskom skanzene.

Aktívna dovolenka v okrese Banská Štiavnica

Pozostatky baníctva nájdete aj v okolitej prírode. Dnes vodné nádrže, ktoré slúžia na rekreačné účely alebo ako zásobárne vody pre Banskú Štiavnicu a okolie, pôvodne slúžili na pohon banských zariadení. Tajchy, zhromažďujúce dažďovú a snehovú vodu, sa začali budovať v 17. – 18. storočí po vyťažení striebronosných rúd. Celkovo sa v okolí Banskej Štiavnice nachádza 54 vodných nádrží a cez 100 km vodných štôlní a jarkov, v ktorých sa môžete osviežiť počas letnej turistiky. Spomeňme napríklad tie väčšie tajchy a jazerá ako napr. Veľké Richňavské jazero, Počúvadlianske jazero či Veľké Studenské jazero.

Medzi obľúbené obce okresu patria aj Štiavnické Bane a Počúvadlo situované v blízkosti miestnych tájch.

Okolie Banskej Štiavnice patrí do Chránenej krajinnej oblasti Štiavnické vrchy. Toto najväčšie sopečné pohorie na Slovensku je popretkávané stovkami značených turistických chodníkov rôznej náročnosti a množstvom cyklotrás. Obľúbeným turistickým cieľom je najvyšší vrch Sitno s nádherným kruhovým výhľadom, ktorý si môžete vychutnať aj z rozhľadne na vrchole. Cestou hore narazíte  na viacero chránených rastlín a živočíchov. Sitno bolo osídlené už v praveku a bolo najvyššie položeným opevneným sídlom slovenskej lužickej kultúry. Dnes na jeho východnom úbočí nájdete pozostatky kamenného Hradu Sitno z 13. storočia, ktorý slúžil na zabezpečenie nerušenej ťažby rúd v Banskej Štiavnici.

Krásna príroda, bohatá história, príjemné ubytovanie a neopakovateľná atmosféra Vás čaká v jednom z najkrajších miest Slovenska a jeho okolí. Už teraz sa tešte na dovolenku v okrese Banská Štiavnica.