Loading

Ubytovanie Starý zámok - Banská Štiavnica

(96 objektov v okolí 25 km)
Starý zámok - Banská Štiavnica

Starý zámok - Banská Štiavnica

Banská Štiavnica

Slovenská minulosť sa vo veľkej miere spája s baníckou minulosťou. Mnohé naše regióny boli v minulosti známymi baníckymi mestami. Nájdeme ich hlavne v strednej časti Slovenska, tam sa pozrieme aj v tejto chvíli. Konkrétne na Banskú Štiavnicu, jedno z najznámejších baníckych miest vôbec.

V časoch slávy a bohatstva vyťaženého zo zeme ho bolo nutné aj chrániť. Prirodzeným spôsobom ochrany boli hrady a zámky. Za týmto účelom bol postavený aj hrad Starý zámok. Tento zachovalý hradný komplex sa vyznačuje mnohými špecifikami. Vznikol ako protiturecká pevnosť na ochranu proti pustošivým nájazdom Turkov. Napriek tomu, že hrad sa volá Starý, nie je až taký starý. Vznikol až v roku 1486, kedy mali už mnohé ostatné hrady za sebou pár storočí existencie. Rovnako bizarný je aj jeho vznik. Nebol postavený ako nová stavba, ale ako prestavba existujúceho kostola Panny Márie.

Základom hradu je tak neobvykle loď niekdajšej baziliky. Tá tu stála už dlhšie a boli ku nej pristavené obranné bašty s otvormi na obranu. Rovnako sa vybudoval obranný val a opevnenie bolo spevnené. S trochou nadhľadu môžeme povedať, že šlo o najlepšie chránený kostol v celom Uhorsku. Vplyvom týchto prestavieb sa však zmenil charakter stavby a tak celý komplex začal slúžiť ako mestský hrad. 

Dnešná národná kultúrna pamiatka prešla poslednou prestavbou v roku 1777. Práve v tomto roku pribudla do hradu vstupná veža, ktorá je už na prvý pohľad zachovalejšia ako pôvodný hrad, ktorý postupom času strácal svoju úlohu. Neskôr v ňom sídlila knižnica, archív či mestská polícia. Ako je to so Starým zámkom dnes?

Samotná budova je mimoriadne zaujímavá, už len vďaka niekdajšej existencií baziliky. Milovníci architektúry si prídu na svoje. Okrem toho sa tu nachádza vlastivedno-archeologická expozícia, kde sa dozviete mnoho zaujímavého o histórií baníctva v regióne a mnoho iného. Napríklad o fajkárstve. Že ste o ňom nepočuli? Máte šancu zmeniť to!

Nielen Starý zámok je tým, kvôli čomu sa do Banskej Štiavnice oplatí zavítať. Nový zámok, historické námestie či možnosť spoznať tradičné remeslá sú hlavnými ťahákmi mesta ukrytého v horách. Nevynechajte prehliadku bane a ak si budete chcieť oddýchnuť, prejdite sa po okolitých lesoch a oddychujte pri známych tajchoch.

Banská Štiavnica je mestom v horách. Spája tieto dve výhody aj pri pohľade na možnosti ubytovania. Moderné hotely? Penzióny v starých meštiackych domoch? Chatky v horách uprostred lesa? Všetko nájdete na jednom mieste. V Banskej Štiavnici. Využite jej jedinečnú polohu a všetky zaujímavosti, ktoré ponúka na to, aby ste si urobili neopakovateľný výlet. Kto tu príde raz, určite sa bude chcieť vrátiť. Veď presvedčte sa sami.

... zobraziť viac

Boutique Apartments & Trotuar Cafe

0,3 km od Starý zámok - Banská Štiavnica, Banská Štiavnica, v obci / v meste, v cent...
Ubytovanie priamo v historickom centre

Penzión Tomino

0,5 km od Starý zámok - Banská Štiavnica, Banská Štiavnica, v...
Komfortné ubytovanie v centre mesta!

Apartmány Dária a Diana

0,5 km od Starý zámok - Banská Štiavnica, Banská Štiavnica, v obci / v meste, v cent...
Krásny apartmánik pre páriky, v centre

Domček na Staromestskej

0,6 km od Starý zámok - Banská Štiavnica, Banská Štiavnica, v...
Plne vybavený domček blízko centra .

Apartmán 206

0,6 km od Starý zámok - Banská Štiavnica, Banská Štiavnica, v...
Apartmán v Banskej Štiavnici

Ubytovanie Tatiana

0,6 km od Starý zámok - Banská Štiavnica, Banská Štiavnica, v...
Útulné ubytovanie v historickom centre

Ružová Vila

1,6 km od Starý zámok - Banská Štiavnica, Štiavnické Bane, na...
Banská Štiavnica a ubytovanie v prirode

Chalupa Burg nad Banskou Štiavnicou

1,8 km od Starý zámok - Banská Štiavnica, Štiavnické Bane, na...
REKREAČNÉ POUKAZY ❤❤❤

Chatky Malá Farma

2,1 km od Starý zámok - Banská Štiavnica, Banská Štiavnica, n...
Útulné chatky na samote, pri zvieratkách

Apartmánový dom Pod Sitnom

2,5 km od Starý zámok - Banská Štiavnica, Banská Štiavnica, n...
Pohodlne apartmany v krasnom prostredi