Loading

Ubytovanie v Rapovciach

(2 objekty + 5 objektov v okolí 25 km)

Vila Mária

Rapovce, na okraji obce / mesta, v centre mesta
Len 250 metrov od Aquaparku Novolandia!

Ubytovanie POP BAL

Rapovce, v obci / v meste, pri kúpalisku
Moderné izby v blízkosti kúpaliska!

Apartmány ALEX s bazénom

Kalonda (Rapovce 2,4 km vzdušne), v obci / v meste
Apartmany s bazénom pri Lučenci

Ubytovanie Samuel

Mučín (Rapovce 3,5 km vzdušne), v obci / v meste
Útulné ubytovanie za skvelú cenu

Apartmán Lučenec

Lučenec (Rapovce 5,9 km vzdušne), v obci / v meste, v centre mesta
LUČENEC z pohodlia vlastného apartmánu !

Kállai Vináreň a Penzión

Fiľakovo (Rapovce 11,0 km vzdušne), na okraji obce / mesta,...
Nový príjemný penzión s vinárničkou

Chata Petrovec

Kalinovo (Rapovce 14,5 km vzdušne), na samote, pri lese / n...
Absolútne súkromie neďaleko civilizácie
1 - 7 / 7

Rapovce

Rapovce 1

Obec Rapovce sa nachádza v údolí Ipľa v okrese mesta Lučenec neďaleko od slovensko-maďarských hraníc. Prvá písomná zmienka o Rapovciach pochádza z konca 13. storočia - z roku 1299. O pol storočie neskôr Rapovce okupovali Turci a koncom 16. storočia po vypálení obce tu zostali iba 2 domy. A tak bola obec vybudovaná prakticky nanovo.

Obyvateľstvo sa zaoberalo najmä poľnohospodárstvom. Začiatkom 18. storočia tu žilo 140 obyvateľov. V roku 1831 tu vypukla cholera a zomrelo asi 120 ľudí. V roku 1821 zemepán v Rapovciach dal postaviť kúriu - tzv. Zelený kaštieľ s anglickým parkom, ktorý neskôr v 40. rokoch 20. storočia zanikol. V roku 1888 mali Rapovce už 558 obyvateľov a 89 domov. Rozvoj obce a okolia podnietilo vybudovanie železnice koncom 19. storočia, čím získali Rapovce spojenie s Lučencom. V druhej polovici 19. storočia boli v chotári hnedouhoľné bane. Obec parila najprv k Fiľakovu, od roku 1880 už k Lučencu. Terajší názov Rapovce má obec od roku 1920. V rokoch 1938 až 1944 tvorili Rapovce súčasť Maďarska.

Rapovce 2

Aké atrakcie tu na Vás čakajú? V obci sa nachádza kostol sv. Martina z roku 1764, ktorý bol čiastočne zničený počas 2. svetovej vojny. Najväčšou atrakciou je bezpochyby nový termálny Aquapark Novolandia. Poskytuje štyri bazény - sedací, detský nerezový, plavecký a relaxačný. Pri bazénoch je zatrávnená plocha s lehátkami a detskými nafukovacími atrakciami. Súčasťou areálu je aj wellness centrum s vitálnym svetom, kde môžete absolvovať balneo procedúry, či vyskúšať thajskú masáž alebo niektorú z kozmetických a skrášľovacích služieb. Nudiť sa tu určite nebudete. Na juhu od Rapoviec, neďaleko obce Mučín, sa nachádza zaujímavá Mučínska jaskyňa. Je 12 metrov dlhá a vznikla zvetraním zvaleného zuhoľnateného stromu, pokrytého sopečným popolom. Jaskyňa je prístupná pre verejnosť a z obce Mučín Vás ku nej dovedie trasa.

Milovníci aktívneho oddychu na bicykli môžu nasadnúť na bicykle priamo v obci a využiť cyklistický náučný chodník. V jednom smere Vás dovedie do lesoparku v Lučenci, v opačnom smere chodník končí v malej obci Ipolytarnóc v Maďarsku asi 1 kilometer od slovensko-maďarských hraníc. Trasa prechádza aj obcami JelšovceVeľká nad Ipľom. Na trase si môžete pozrieť mnoho zaujímavostí, ako napríklad mestský park v Lučenci, ktorý bol založený v roku 1884. Cez park tečie Tuhársky potok a je tu aj malé umelé jazierko, na ktorom sa dá člnkovať. Ďalšou zaujímavosťou je vodná nádrž Ľadovo na západ od Lučenca. V nej sa môžete kúpať, člnkovať, či vyskúšať niektorý z vodných športov. Dá sa tu aj rybárčiť, zahrať si pentaque, volejbal, minifutbal, basketbal alebo stolný tenis. 

Obec Veľká nad Ipľom, podobne ako Rapovce, bola počas svojej histórie zničená Turkami. Začiatkom minulého storočia sa v katastri obce našiel zvon pochádzajúci pravdepodobne z obdobia tureckých vpádov. Dominantou obce je barokový katolícky kostol z roku 1762. Malá maďarská obec Ipolytarnóc - po slovensky Ipeľský Trnovec - sa pýši atraktívnym múzeom v prírode, ktorým prechádza geologický náučný park so 7 zastávkami. Je tu aj Biologický park, rozprestierajúci sa na 512 hektároch. Tieto miesta určite navštívte.

Rapovce 3

V spomínanom Lučenci sa nachádza v historickom centre viacero pamiatok, ktoré stoja za návštevu. Pri prechádzke určite neujde Vašej pozornosti kalvínsky kostol, ktorý vznikol v polovici 19. storočia prestavbou staršieho chrámu. V útrobách sa našiel aj lučenecký zlatý poklad, ktorého najstaršie predmety pochádzali z 12. storočia. Poklad tvorí súčasť zbierok Národného múzea v Budapešti, v múzeu sú vystavené verné kópie. Kostol je v súčasnosti v správe reformovanej kresťanskej cirkvi. V Lučenci si určite pozrite aj Novohradské múzeum a galériu v budove bývalého župného súdu. Dozviete sa tu zaujímavosti o novohradskom regióne, jeho histórii, archeológii či ľudovej kultúre. Obdivovať tu môžete aj výrobky bývalej smaltovne v bývalom Uhorsku. Impozantnou stavbou je neologická synagóga, ktorej autorom je architekt Leopold Baumhorn. Bohužiaľ, v súčasnosti táto stavba, ktorá bola poškodená počas druhej svetovej vojny, chátra pre nedostatok finančných prostriedkov na jej obnovu. Nad Opatovou, časťou Lučenca, sa týči kedysi majestátny secesný kaštieľ, ktorý patril šľachtickému rodu Prónayovcov. Je veľká škoda, že ani tejto pamiatke sa nevenuje pozornosť a aj jeho okolitý park zarastá.

Rapovce poskytnú svojím návštevníkom kľud, pohodu a jedinečnú možnosť sa okúpať a vyblázniť v termálnej vode. Taktiež je možné aktívne na bicykli obdivovať krásnu prírodu a pamiatky v okolitých obciach a mestách. Bývať môžete v chate alebo penzióne – podľa toho, čo Vám vyhovuje. Prajeme príjemné a jedinečné chvíle oddychu a relaxu s rodinou alebo priateľmi.

Názory a odporúčania

Vladimír Tóth (starší pár - návštevník) 15.9.2019
radějí ne
Anna Kochlicová (starší pár - návštevník) 9.9.2019
kúpalisko a wellnes
Igor Ďurmek (rodina so staršími deťmi - návštevník) 8.9.2019
malá, pekná tichá obec
Slávka Slabejová (starší pár - návštevník) 2.9.2019
trebalo by posunúť čas zvonenia na blízkom kostole na neskôr nie o 6 hod.ráno:)
Ernst Grüll (starší pár - návštevník) 12.8.2019
Infrastruktur der Gemeinde sollte ausgebaut werden
jANKA Pochova (starší pár - návštevník) 23.7.2019
nostalgicka cas sa tam zastavil pred par desatrociami ale ludia velmi prijemni
Vladimír Rábek (rodina s malými deťmi - návštevník) 12.7.2019
obec pôsobí značne nostalgicky, dokopy v nej nič nie je okrem pár krčiem ale tak zvykli sme si :)
František Majtán (mladý pár - návštevník) 29.5.2019
Aquapark Novolandia.
Zuzana (skupina - návštevník) 20.5.2019
Wellness v obci Rapovce pekný, čistý s príjemným personálom.
Miriam Burská (mladý pár - návštevník) 13.9.2018
kľudné a tiché prostredie
Peter Kolodzej (starší pár - návštevník) 8.9.2018
Vynikajúca liečivá voda na kúpalisku fakt pomáha na kožné choroby
Mariana Kolodzejova (starší pár - návštevník) 8.9.2018
1
Mirka (skupina - návštevník) 6.8.2018
Skvele kupalisko, krasne prostredie.
Vladimíra Mešková (sólo hosť - návštevník) 29.7.2018
Menšia obec blízko Lučenca. V obci je obchod aj reštaurácie.
Vladimír Rábek (rodina s malými deťmi - návštevník) 29.5.2017
dedinka je tak trocha pánu bohu za chrbtom ale snáď kvôli tomu sa tam darí bocianom ktorých hniezd je tam 5...? ďalej ako o posledné hniezdo pri krčme sme sa nedostali
Marcela (rodina so staršími deťmi - návštevník) 21.8.2016
Obec by mohla pôsobiť čistejšie. Veľa psov. Objekt je však oplotený a uzamknutý, takže to nespôsobuje problémy.
Jozef Kubinec (starší pár - návštevník) 26.7.2015
Obec bola čistá a tichá, jednoduchá orientácia v obci, blísko okresné mesto.