Loading

Ubytovanie vo Fiľakove

(1 objekt + 6 objektov v okolí 25 km)

Kállai Vináreň a Penzión

Fiľakovo, na okraji obce / mesta, pri lese / na okraji lesa
Nový príjemný penzión s vinárničkou

Ubytovanie Samuel

Mučín (Fiľakovo 9,4 km vzdušne), v obci / v meste
Útulné ubytovanie za skvelú cenu

Ubytovanie POP BAL

Rapovce (Fiľakovo 10,3 km vzdušne), v obci / v meste, pri kú...
Moderné izby v blízkosti kúpaliska!

Vila Mária

Rapovce (Fiľakovo 10,5 km vzdušne), na okraji obce / mesta,...
Len 250 metrov od Aquaparku Novolandia!

Apartmány ALEX s bazénom

Kalonda (Fiľakovo 12,4 km vzdušne), v obci / v meste
Apartmany s bazénom pri Lučenci

Apartmán Lučenec

Lučenec (Fiľakovo 12,9 km vzdušne), v obci / v meste, v centre mesta
LUČENEC z pohodlia vlastného apartmánu !

Chata Petrovec

Kalinovo (Fiľakovo 14,3 km vzdušne), na samote, pri lese...
Absolútne súkromie neďaleko civilizácie
1 - 7 / 7

Fiľakovo

Fiľakovo 1

Takmer na hraniciach s Maďarskom v okrese Lučenec leží mesto Fiľakovo. V jeho strede sa na návrší vyníma stredoveký Fiľakovský hrad, z ktorého sa do súčasnosti zachovala už len Bebekova bašta. Jeho ruiny však stále pripomínajú bohatú minulosť Fiľakova.

Mesto má veľa kultúrnych pamiatok. V barokovo – klasicistickom kaštieli Berchtoldovcov dnes sídli gymnázium, v jeho parku bola vytvorená minizoo. Mestský park vznikol z tureckých záhrad, je situovaný vedľa kaštieľa, jeho súčasťou je jazierko a nájdeme v ňom mnoho cudzokrajných drevín. Pôvodne františkánsky stredoveký kostol bol zničený Turkami a v 17. storočí prestavaný v barokovom štýle. Naň nadväzuje františkánsky kláštor.

Fiľakovo 2

Fiľakovom preteká potok Belina, prameniaci na Karanči, najvyššom mieste Cerovej vrchoviny. Súčasťou vrchoviny sú mnohé chránené prírodné rezervácie. Európskym unikátom je hradný vrch Šomoška z čadiča - horniny, ktorá tu vytvára v šesťbokých hranoloch Kamenný vodopád. V okolí sú ďalšie prírodné pamiatky, hrady postavené na návršiach sopečného pôvodu, ako Pohanský hrad, Soví hrad alebo Hajnáčka, väčšina z týchto miest má archeologický význam, pretože boli vďaka dobrej polohe už v dávnej minulosti obývané. Na všetky hrady sú otvorené náučné chodníky.

Kvôli polohe v nížine je toto mesto ideálne hlavne pre nenáročnú turistiku a cykloturistiku. Dubové lesy v okolí využívajú tiež hubári a poľovníci. Väčšinu atraktívnych miest uvidíte pri turistike v chránenom území Geoparku Novohrad – Nógrád, pričom turistické trasy sú menej náročné, vhodné aj pre seniorov a malé deti.  Trasy vedú z Fiľakova alebo blízkych obcí a dá sa dostať až na maďarské pohraničie a na maďarské hrady a iné pamiatky. Necelých jedenásť kilometrov severne je vzdialený športovo – rekreačný jazdecký komplex Alfa agro, kde si môžete dohodnúť vychádzky na koňoch alebo jazdecký výcvik. V zimnom období sa tu bude páčiť priaznivcom bežeckého lyžovania.

Fiľakovo 3

Miestny folklór môžete spoznať prostredníctvom mnohých podujatí v priebehu celého roka. Palócka Veľká Noc predstavuje ľudovú kultúru a koná sa na hrade v centre mesta. V máji sa v hradnom múzeu koná Noc múzeí a galérií. Ďalším podujatím na hrade sú Fiľakovské historické hradné dni. Koncom júla prebieha tradičný Medzinárodný novohradský folklórny a gastronomický festival.

Ubytovať sa môžete v miestnom penzióne, na privátoch alebo v niektorom z hotelov neďalekého okresného mesta Lučenec.

Fiľakovo je mesto plné hradov a zrúcanín, určite nadchne ľudí, ktorí chcú zažiť atmosféru života v minulosti. Obyvatelia si tu vážia históriu mesta a ľudovú kultúru a radi Vám ju predstavia.

Názory a odporúčania

Alžbeta Sáňková (skupina - návštevník) 2.6.2019
najviac sa mi páčil hrad, mali sme naozaj fundovaného sprievodcu.