Loading

Ubytovanie vo Fiľakove

(1 objekt + 5 objektov v okolí 25 km)

Kállai Vináreň a Penzión

Fiľakovo, na okraji obce / mesta, pri lese / na okraji lesa
Nový príjemný penzión s vinárničkou

Ubytovanie POP BAL

Rapovce (Fiľakovo 10,3 km vzdušne), v obci / v meste, pri kú...
Moderné izby v blízkosti kúpaliska!

Vila Mária

Rapovce (Fiľakovo 10,5 km vzdušne), na okraji obce / mesta,...
Len 250 metrov od Aquaparku Novolandia!

Chata Petrovec

Kalinovo (Fiľakovo 14,3 km vzdušne), na samote, pri lese...
Absolútne súkromie neďaleko civilizácie
1 - 6 / 6

Fiľakovo

Takmer na hraniciach s Maďarskom v okrese Lučenec leží mesto Fiľakovo. V jeho strede sa na návrší vyníma stredoveký Fiľakovský hrad, z ktorého sa do súčasnosti zachovala už len Bebekova bašta. Jeho ruiny však stále pripomínajú bohatú minulosť Fiľakova.

Mesto má veľa kultúrnych pamiatok. V barokovo – klasicistickom kaštieli Berchtoldovcov dnes sídli gymnázium, v jeho parku bola vytvorená minizoo. Mestský park vznikol z tureckých záhrad, je situovaný vedľa kaštieľa, jeho súčasťou je jazierko a nájdeme v ňom mnoho cudzokrajných drevín. Pôvodne františkánsky stredoveký kostol bol zničený Turkami a v 17. storočí prestavaný v barokovom štýle. Naň nadväzuje františkánsky kláštor.

Fiľakovom preteká potok Belina, prameniaci na Karanči, najvyššom mieste Cerovej vrchoviny. Súčasťou vrchoviny sú mnohé chránené prírodné rezervácie. Európskym unikátom je hradný vrch Šomoška z čadiča - horniny, ktorá tu vytvára v šesťbokých hranoloch Kamenný vodopád. V okolí sú ďalšie prírodné pamiatky, hrady postavené na návršiach sopečného pôvodu, ako Pohanský hrad, Soví hrad alebo Hajnáčka, väčšina z týchto miest má archeologický význam, pretože boli vďaka dobrej polohe už v dávnej minulosti obývané. Na všetky hrady sú otvorené náučné chodníky.

Kvôli polohe v nížine je toto mesto ideálne hlavne pre nenáročnú turistiku a cykloturistiku. Dubové lesy v okolí využívajú tiež hubári a poľovníci. Väčšinu atraktívnych miest uvidíte pri turistike v chránenom území Geoparku Novohrad – Nógrád, pričom turistické trasy sú menej náročné, vhodné aj pre seniorov a malé deti.  Trasy vedú z Fiľakova alebo blízkych obcí a dá sa dostať až na maďarské pohraničie a na maďarské hrady a iné pamiatky. Necelých jedenásť kilometrov severne je vzdialený športovo – rekreačný jazdecký komplex Alfa agro, kde si môžete dohodnúť vychádzky na koňoch alebo jazdecký výcvik. V zimnom období sa tu bude páčiť priaznivcom bežeckého lyžovania.

Miestny folklór môžete spoznať prostredníctvom mnohých podujatí v priebehu celého roka. Palócka Veľká Noc predstavuje ľudovú kultúru a koná sa na hrade v centre mesta. V máji sa v hradnom múzeu koná Noc múzeí a galérií. Ďalším podujatím na hrade sú Fiľakovské historické hradné dni. Koncom júla prebieha tradičný Medzinárodný novohradský folklórny a gastronomický festival.

Ubytovať sa môžete v miestnom penzióne, na privátoch alebo v niektorom z hotelov neďalekého okresného mesta Lučenec.

Fiľakovo je mesto plné hradov a zrúcanín, určite nadchne ľudí, ktorí chcú zažiť atmosféru života v minulosti. Obyvatelia si tu vážia históriu mesta a ľudovú kultúru a radi Vám ju predstavia.

Názory a odporúčania

Miriam Burská (mladý pár - návštevník) 13.9.2018
kľudné a tiché prostredie
Peter Kolodzej (starší pár - návštevník) 8.9.2018
Vynikajúca liečivá voda na kúpalisku fakt pomáha na kožné choroby
Mariana Kolodzejova (starší pár - návštevník) 8.9.2018
1
Mirka (skupina - návštevník) 6.8.2018
Skvele kupalisko, krasne prostredie.
Vladimíra Mešková (sólo hosť - návštevník) 29.7.2018
Menšia obec blízko Lučenca. V obci je obchod aj reštaurácie.
Vladimír Rábek (rodina s malými deťmi - návštevník) 29.5.2017
dedinka je tak trocha pánu bohu za chrbtom ale snáď kvôli tomu sa tam darí bocianom ktorých hniezd je tam 5...? ďalej ako o posledné hniezdo pri krčme sme sa nedostali
Marcela (rodina so staršími deťmi - návštevník) 21.8.2016
Obec by mohla pôsobiť čistejšie. Veľa psov. Objekt je však oplotený a uzamknutý, takže to nespôsobuje problémy.
Jaroslav Tajné (mladý pár - návštevník) 10.8.2016
mesto pekne hlavne namestie ochotny ludia vsetko ok
Jozef Kubinec (starší pár - návštevník) 26.7.2015
Obec bola čistá a tichá, jednoduchá orientácia v obci, blísko okresné mesto.
Eva Pavlíková (starší pár - návštevník) 11.6.2015
veľmi vyhovujuce - potraviny aj reštaurácia otvorené aj cez víkend