Loading

Ubytovanie v Gemerskej Panici

(0 objektov + 5 objektov v okolí 25 km)

Privát Flanderová

Dlhá Ves (Gemerská Panica 7,0 km vzdušne), na okraji obce / mesta
Blízko unikátny jaskynný komplex Domica!

Penzión Skalná ruža

Gemerská Hôrka (Gemerská Panica 7,7 km vzdušne), na okraji obce / mesta, pri lese...
Skvelé ubytovanie v peknom prostredí

Chata Nina - Gombasek

Slavec (Gemerská Panica 13,5 km vzdušne), na samote, pri les...
Pekná chata s krbom na samote pri lese

Chalupa Ida

Slavec (Gemerská Panica 14,9 km vzdušne), v obci / v meste,...
Medzi Silickou a Plešiveckou planinou

Vidiecky dom Nostalgia

Slavec (Gemerská Panica 15,1 km vzdušne), v obci / v meste,...
Zažite čaro sedliackeho domu
1 - 5 / 5

Gemerská Panica

Gemerská Panica 1

Obec Gemerská Panica patriaca do okresu Rožňava sa rozprestiera v blízkosti cestného ťahu, ktorý spája Zvolen s Košicami. Ako napovedá aj názov, patrí do regiónu Gemera, presnejšie do jeho južnej časti. Chotárom Panice preteká rieka Slaná. Prvá písomná zmienka pochádza z roku 1247, kedy mala obec názov Ponyth. Neskôr sa dve osady ležiace na jej území zlúčili do jednej. Terajší názov sa používa od roku 1948.

Počas svojej histórie patrila Panica viacerým zemianskym rodinám, v 15. storočí to boli rody Tornallyayovcov a Kompolthyovcov. V 30. rokoch 19. storočia tu bolo 95 domov a takmer 650 obyvateľov. Ich obživu im zabezpečovalo najmä poľnohospodárstvo a murárstvo. V rokoch 1938 až 1944 tvorila obec súčasť Maďarska a volala sa Gőmőrpanyith. Slovenská škola bola založená v obci až v roku 1945, keď sa obec stala súčasťou Československa.

V obci si určite všimnete evanjelický kostol. Bol postavený na začiatku 19. storočia v barokovom slohu. Úpravy, ktorými prešiel, boli realizované v klasicistickom štýle. V interiéri je jeho najstaršou časťou krstiteľnica z dreva z polovice 17. storočia. Okrem tohto kostola je v obci aj novší rímsko-katolícky kostol z minulého storočia.

Zaujímavosťou je zemianska secesná kúria, ktorú vlastnil gróf Kubínyi, mimochodom projektant železničnej trate Plešivec - Muráň. V kaštieli mal svoje letné sídlo. Komplex bol zrekonštruovaný a v súčasnosti poskytuje ubytovacie služby v luxusných apartmánoch. Jeho súčasťou je udržiavaná vonkajšia rozľahlá záhrada s veľkým bazénom. V obci sa zachovali aj pôvodné domy s prvkami ľudovej architektúry.

Gemerská Panica 2

A aké zaujímavosti môžete navštíviť v okolí? V malej obci Bretka sa nachádza baroková kúria postavená v 18. storočí. Kúriu obývala pani obce s menom Tormallyay Margit. Patrila ku vyznávačom reformovanej cirkvi. Kúria je národnou kultúrnou pamiatkou. Jej priestory využíva na výstavy Gemerský fotoklub. V Bretke je aj múzeum včelárstva, ktoré je umiestnené v exteriéri tradičnej ľudovej chalupy z 18. storočia a oboznamuje návštevníkov s vývojom včelárstva do polovice minulého storočia. V múzeu sú vystavené aj autentické historické predmety patriace miestnemu rodu Beretkeiovcov, ktorý sa venoval aj spomínanému včelárstvu. Obdivovať tu môžete starožitný nábytok, rôzne pracovné nástroje, či ľudovo-umelecké predmety. Vystavené sú tu aj obrazy a historické fotografie. Okúpať v lete sa dá v miestnom kúpalisku Bretka, ktoré má veľký plavecký a aj menší bazén pre detských návštevníkov.

Pod bralom vedie prielomom rieky Muráň náučný chodník. Meandrujúca riečka tu svoje koryto vytvorila v pomerne tvrdých vápencových horninách a vytvorila tak malý kaňon. Pred vstupom do kaňonu sa nachádza aj verejnosti prístupná jaskyňa zvaná Peško, ktorú predstavuje 17 metrov dlhý krasový tunel. Toto miesto bolo obývané podľa archeologických nálezov už v dobe kamennej. Názov jaskyne vznikol zo slovanského slova pešť, ktoré znamená pec a maďarského slova kő s významom skala alebo kameň. Druhá jaskyňa v tejto oblasti, ktorú tiež neobchádza náučný chodník. je voľne prístupná Hutnianska jaskyňa. Tvorí ju 11 metrová chodba bez kvapľovej výzdoby, osídlená v dobe bronzovej. Najexponovanejšie úseky v kaňone Muráňa sú pre zvýšenie bezpečnosti doplnené fixnými lanami. Okolitá príroda je pastvou pre oči. Jedinečnosť územia potvrdzuje aj fakt, že je prírodnou rezerváciou. Ku kaňonu môžete zavítať aj po zelenej turistickej značke z obce Gemer.

Gemeri sa nachádza aj pomník kráľa Mateja Korvína. Dominantou obce je neogotický kostol a všimnúť si môžete aj budovu bývalého gymnázia zo 16. Storočia. Práve v ňom študovali napríklad K. Kuzmáni, P. J. Šafárik, J. Záborský, či J. Kalinčiak. Gemerská Panica 3Neďaleko sa nachádza hrad Gemer. Asi 300 metrov na sever od hradu je predsunuté opevnenie hradu s peknými výhľadmi do okolia.

Na kúpanie môžete využiť hlavnú atrakciu blízkej Tornale, ktorou je prírodné plážové kúpalisko. Vedľa prírodného kúpaliska je 50 metrov plavecký bazén s hĺbkou vody 1,3 metra. Na kúpalisku je aj vrt minerálnej vody, ktorá sa predáva ako Gemerka. Pre ubytovanie v prírode môžete využiť kemping. Kvapľovú výzdobu je možné obdivovať v jaskyni DomicaSlovenskom krase, ktorá je situovaná na južnej strane Silickej planiny. Je to jednoznačne najkrajšia jaskyňa v Slovenskom krase a jedna z najkrajších jaskýň na Slovensku vôbec. V jej priestoroch sa natáčala napríklad rozprávka Soľ nad zlato.

Región Gemera má určite svojim návštevníkom čo ponúknuť. Slovenský kras je zárukou turistických trás v pútavom prostredí. Svoje čaro má aj objavovanie zaujímavostí, ktoré ukrývajú miestne dedinky, ako napríklad Gemerská Panica. Stačí si už len vybrať vhodné ubytovanie v penzióne či apartmáne a môžete sa o tom presvedčiť na vlastné oči.