Loading

Ubytovanie na Veľkej Domaši

(3 objekty)

Sofia penzión a reštaurácia

Kvakovce - Domaša, rekreačná oblasť Dobrá, v rekreačnej obla...
Moderné ubytovanie v rodinnej atmosfére

Penzión PROXIMA

Humenné, v obci / v meste, pri rieke
Komfortné cenovo výhodné ubytovanie!

Apartmány HUMENNÉ

Humenné, v obci / v meste, v centre mesta
Komfortné apartmány v centre mesta!
1 - 3 / 3

Veľká Domaša

TOP 10+ skvelých tipov ako stráviť voľný čas na Veľkej Domaši

Zelená perla Východného Slovenska. Aj takto sa niekedy pomenúva vodná nádrž Veľká Domaša. Bola umelo vytvorená na rieke OndavaOndavskej vrchovine. Dnes slúži ako cieľ mnohých dovolenkárov. Vďaka príjemným klimatickým podmienkam je vhodná na kúpanie, slnenie či vodné športy. Domaša je plne vybaveným strediskom, kde nájdete široké možnosti ubytovania, stravovania či nočnej zábavy. Príťažlivosť tohto miesta zvyšujú atrakcie v okolí. Zájdite spoznávať históriu hradov či našich predkov v skanzene, nechajte sa uniesť pozoruhodnými tvormi v ZOO parku Stropkov alebo vo voľom čase splavujte rieku. Možnosti sú skutočne široké, už si to len naplno užiť.

 

Vodná nádrž Veľká Domaša

S príchodom jari a leta to na Veľkej Domaši skutočne ožíva. Mieria sem stovky rekreantov, ktorí tu hľadajú oddych aj zábavu. Priehrada na rieke Ondava sa môže popýšiť ideálnymi podmienkami pre rekreáciu, ale aj vodné športy. Ak ste vášnivým rybárom, tak viete, že v Domaši sa nachádza až 23 druhov rýb. Nájdite si svoje tiché zákutie a možno aj na Vašej udici skončí kapor, sumec alebo šťuka. Ak túžite po akcii, vysúšajte vodné skútre alebo windsurfing, pre ktorý je vodná nádrž ako stvorená. Pre rodiny s deťmi sú ideálne vodné bicykle, na ktorých spoznáte Domašu ešte viac. Vedzte, že ubytovať sa môžete v chatách, hoteloch či kempingoch v piatich strediskách a to: VaľkovTíšava, Nová Kelča, Dobrá, PoľanyHolčíkovce. Veľkej obľube sa u dovolenkárov teší umelá pláž v Novej Kelči. Taktiež počas celej letnej sezóny sa na Domaši usporadúvajú rôzne podujatia, ako napríklad Hip Hop žije, známa súťaž krásy Miss Domaša alebo nesúťažné preteky Okolo Domaše. V strediskách sa nachádzajú aj reštaurácie, bary či diskotéky, tak ani priaznivci nočného života neostanú sklamaní. Domaša má pre každého niečo.


Hrad Čičava, hrad Brekov a hrad Jasenov

Región Veľkej Domaše neponúka len letné športy a slnenie, ale má aj príchuť poznávania histórie. Pokiaľ túžite spoznať minulosť našich predkov, vyberte sa na jeden z neďalekých hradov. Všetky tri vznikli približne v 13. storočí, avšak dnes sú už ruinami, nakoľko ich poškodili Rákocziho vojská. Na hrad Čičava sa pohodlne dostanete z obce Sedliská po zelenej turistickej značke. Príjemnou, 10 minútovou prechádzkou z obce Brekov vystúpite až k rovnomennému hradu Brekov nad obcou. Sú odtiaľ pozoruhodné výhľady. Pohnuté časy plné vojen, ale aj razby falošných peňazí Vám pripomenie hrad Jasenov. Z obce s rovnakým názvom sa k nemu dostanete po modrej značne približne za 45 minút. Neváhajte, nielen sa príjemne prejdete a rozšírite si vedomosti, ale vytvoríte si aj pekné fotky medzi ruinami hradov.


Vodný svet Aquaruthenia Svidník a kúpaliská v okolí

Pokiaľ sa nachádzate v niektorom z miest blízko Domaše a máte chuť sa len tak čľapkať alebo dokonca plávať, nemusíte zúfať. Sú tu pre Vás Letné kúpalisko Vranov nad Topľou, Letné kúpalisko Stropkov či Kúpalisko Humenné. Kúpaliská poskytujú relaxačné bazény s masážnymi tryskami, kde si dokonale oddýchnete. Ak ste športový fanúšik, zahrajte si futbal či plážový volejbal. V meste Humenné máte k dispozícií aj plavecký krytý bazén s dĺžkou 50 metrov. Koľko dĺžok zaplávate? Pozoruhodný je Vodný svet Aquaruthenia v Svidníku vďaka svojim oddychovým bazénom, masážnym bazénom s eukalyptom alebo detským svetom, kde Vaše deti budú pišťať od šťastia. Už ste zažili morské vlny v bazéne? Vo Svidníku je to možné! Samozrejmosťou sú masáže či wellness, kde sa nachádza aj soľná jaskyňa. Vedeli ste, že 45 minút v tejto jaskyni je ako 3 dni pri mori? Úžasné. Vo vode rýchlo vyhladnete, a preto sú vo všetkých kúpaliskách pre Vás pripravené aj bufety a reštaurácie so samými dobrotami.
 

ZOO park Stropkov

V centre mesta Stropkov sa nachádza oáza pokoja, zábavy, ale aj poučenia. Je ňou celoročne otvorená ZOO. V prekrásnej záhrade máte možnosť zhliadnuť zvieratá v 40 voliérach. Opice, šelmy, krokodíly či morské prasiatka. Deti sa potešia aj kontaktnej ZOO, kde môžu zvieratká nakŕmiť zakúpeným krmivom alebo sa s nimi vyfotiť. Vás na oplátku potešia nádherné dreviny a kríky, mnohé z nich vzácne. Rozlohou neveľké, ale zážitkami intenzívne miesto.
 

Skanzen Humenné

Chcete spoznať život našich starých mám na Hornom Zemplíne? V Humennom máte jedinečnú príležitosť. Skanzen v Humennom patrí pod Vihorlatské múzeum a prezentuje širokej verejnosti dobovú ľudovú architektúru a bývanie. Naskytá sa možnosť spoznať dom chudobného roľníka, ale aj bohatého sedliaka, maštale, sýpky či vodný mlyn. Ako to v tých časoch bývalo, dominantou je drevený kostolík z roku 1746, ktorý sa pýši zrekonštruovaným oltárom. Každý objekt je prístupný aj zvnútra, takže na vlastné oči uvidíte, ako mali obyvatelia zariadené svoje domčeky.


Kaštieľ v Stropkove

Kaštieľ v Stropkove bol vlastne hrad. Ten však v 18. storočí vyhorel a zachoval sa z neho iba hradný palác, v súčasnosti barokový kaštieľ. Mesto ho využíva na múzejné účely. V jeho útrobách máte možnosť zažiť exkurz dejinami Stropkova alebo výstavu diel významného rodáka, akademického maliara Františka Veselého. Najväčším ťahákom múzea je však niečo iné. Sú ním bábiky. Áno, práve tieto spomienky na detstvo sa Vám zaiste budú páčiť. Uvidíte bábiky v ľudových krojoch z celého sveta. Ale to nie je všetko. Spoznáte bábiky oblečené ako Anna Karenina, Anna zo Zelené domu alebo madam Bovary. Sú však pripravené aj iné veľké dámy literatúry 19. storočia. Vráťte sa do detstva a zaspomínajte si na hlavné postavy povinného čítania zo strednej školy.
 

Múzeum ukrajinsko – rusínskej kultúry Svidník a Vlastivedné múzeum Hanušovce nad Topľou

Jedinečné múzeum na Slovensku, mapujúce ukrajinsko-rusínsku kultúru sa nachádza vo Svidníku. Máte možnosť zhliadnuť tradičné stavby, domčeky roľníkov, ale aj drevené kostolíky – zvané cerkvi. Každý z domov, maštalí alebo sýpok je dobovo zariadený, pričom pohľad naň Vás poučí o náradí, nábytku či zvyklostiach Ukrajincov. Taktiež v SNM - Múzeu ukrajinsko-rusínskej kultúry nájdete zbierku diel národného umelca s rusínskym pôvodom Dezidera Millyho. Okrem obrazov tohto zakladateľa moderného umenia na Slovensku Vaše oko poteší aj vzácna zbierka ikon, jedna z najstarších na území našej republiky.

Vlastivedné múzeum sídli v barokovo-renesančnom kaštieli v Hanušovciach nad Topľou. Je nosným múzeom pre Vranovský región. Spoznajte prírodné pomery toho regiónu, pričom Vám isto neuniknú skamenené živočíchy. Zaujať vedia aj vykopávky, fragmenty z archeologických výskumov či najstaršie písomnosti. Ak sa chcete dozvedieť, ako bývala vrchnosť, ste na správnom mieste. Prehliadnite si expozíciu dobového bývania, kde uvidíte napríklad aj šľachtický salón alebo meštiacku obývaciu izbu. Múzeum sa dlhodobo venuje aj výskumu vysťahovalectva v minulosti. Ak sa chcete dozvedieť o Vranove nad Topľou a okolí viac, navštívte toto múzeum.
 

Rekreačný areál Lysá Hora

Pokiaľ sa chcete zabaviť, vypočuť si príjemný koncert ľudovej hudby alebo sa výborne najesť, zavítajte do rekreačného areálu Lysá Hora v obci Vyšný Kazimír. V amfiteátri v areály sa pravidelne počas sezóny konajú koncerty miestnych hudobných skupín, ale aj hosťujúcich predstavení. Zakúpiť si výrobky, vyskúšať si tradičné remeslá a hlavne sa dobre zabaviť máte možnosť na Etno festivale remesiel. V letnej sezóne si príjemne posedíte v kolibe, Vaše deti sa zatiaľ vyšantia na preliezkach. Príjemný čas strávený v príjemnom prostredí, nie je prečo váhať.
 

Turistika, cyklistika a splav riek Ondava a Topľa

Okolie Veľkej Domaše poskytuje ideálne podmienky pre turistiku či cyklistiku. Listnaté lesy, vychodené cestičky či asfaltový povrch sú ideálne pre tieto športy. Veľmi populárnou je cyklotrasa okolo Domaše, v dĺžke 41 kilometrov. Turistické trasy vedú okolitými dedinkami či jednotlivými rekreačnými strediskami Domaše. Je však nevyhnutná opatrnosť, nakoľko niektoré značenie nie je dobré viditeľné, nie všade je pravidelne obnovované.

Ak nemáte chuť chodiť či bicyklovať, vyskúšajte splav riek OndavaTopľa. V ponuke sú niekoľko hodinové splavy, celodenné a dokonca aj viacdenné. Počas splavu uvidíte nádherné panorámy okolia, zastavíte sa na zmrzlinu či obed, popozeráte blízke pamiatky. A tak zbaľte batoh, špekáčiky a vydajte sa na splav plný dobrodružstva.
 

Lyžiarske strediská v okolí

Zašportujte si pri Domaši aj v zime. V blízkosti sa nachádza niekoľko lyžiarskych stredísk, ktoré ponúkajú vhodné podmienky pre výbornú lyžovačku. V obci Zámutov sa nachádza lyžiarsky vlek typu Tatrapoma. Svahy sú vhodné pre skúsených lyžiarov, ale sklamaní neodídu ani začiatočníci. A rozhodne nemusia smútiť bežkári, pre ktorých je pripravených 52 kilometrov dráh. Ak máte radi večerné lyžovanie, vyberte sa do Ski Drienica v pohorí Čergov. Dva svahy, upravované, aj umelo zasnežované, sú vhodné pre všetky typy lyžiarov. Ak nemáte vlastnú výstroj, požičiate si ju v požičovni. Občerstviť sa môžete v jednom z viacerých bufetov na svahu. Ideálna zimná dovolenka.
 

O regióne Veľká Domaša

Veľká Domaša 1

Tento rok by ste mali na svojich potulkách Slovenskom určite navštíviť Zelenú perlu Východného Slovenska. Takto nazývajú domáci vodnú nádrž Veľká Domaša.

V roku 1962 bola postavená na rieke Ondava v horskom prostredí Ondavskej vrchoviny. Má polyfunkčný charakter: reguláciu prítokov vôd do Východoslovenskej nížiny, zásobáreň úžitkovej vody, rekreačné účely. Práve teplé klimatické pomery sú priaznivou podmienkou pre kúpanie, vodné športy a rybolov vo viacerých rekreačných strediskách v okolí nádrže.

Veľká Domaša je pre turistov a dovolenkárov atraktívna najmä v letnom období. Jej príťažlivosť pre milovníkov vody spočíva okrem krásneho prostredia najmä v čistej, modrozelenej vode. Popri brehoch je umiestnených päť rekreačných stredísk - Dobrá, Poľany, Holčíkovce, Nová Kelča a Vaľkov. Domaša sa radí s teplotou takmer 23 °C medzi najteplejšie priehrady na Slovensku a má samočistiacu schopnosť. Preto je navštevovaná hlavne rodinami s deťmi.

Rôznorodé atrakcie a možnosti športu 

Strediská poskytujú návštevníkom požičovňu člnov a rôznych športových potrieb. Práve rybári tu nájdu nádherné, tiché zákutia kde môžu súperiť. Darí sa v nej až 23 druhom rýb. Skvelé podmienky tu majú windsurferi či plavci. Tí, ktorí majú radi vietor vo vlasoch sa môžu zúčastniť každoročných septembrových jachtárskych pretekov v stredisku Poľany. Veľmi obľúbená je v posledných rokoch umelá pláž s kamennou hrádzou v stredisku Nová Keľča.

Veľká Domaša 2

Holčíkovce každoročne ponúkajú milovníkom rockovej hudby dva známe veľké hudobné festivaly. Krásny výhľad na priehradu poskytuje vyhliadková loď, ktorá pláva okolo celého jazera. V okolí nádrže je množstvo turistických značkových chodníkov. Pri prechádzkach po lesných pahorkoch si prídu na svoje tak peší turisti, cykloturisti ako aj hubári. Milovníci histórie si môžu prezrieť barokový kostol z roku 1780. Stojí na brehu Domaše a je pamiatkou na zaplavenú obec.

Ani v zimnom období nebudú návštevníci určite zaháľať. Majú k dispozícii lyžiarske stredisko Dobrá. Zasnežená krajina láka malých aj veľkých užiť si dosýta šport, oddych aj zábavu. Stredisko má síce len jeden vlek, ale uspokojí lyžiarov aj snowbordistov. Okolité svahy dávajú priestor veľkým aj malým sánkárom či bežkárom. Milovníci nočných športov môžu vyskúšať večerné lyžovanie. Občerstviť a zohriať sa môžu dovolenkári v bufete priamo pri vleku. Nádejní krasokorčuliari či hokejisti majú možnosť trénovať na umelom klzisku v Dobrej. Mladí návštevníci určite ocenia možnosť hýriť na diskotékach v stredisku Poľany, tak v lete ako aj v zime.

Možnosti ubytovania v regióne Veľká Domaša 

Veľká Domaša ponúka so svojimi strediskami turistom množstvo ubytovacích kapacít v hoteloch, autokempingoch a chatových osadách. Nemálo reštauračných zariadení, bufetov či stravovacích jedální priamo na pláži poskytne oddychujúcim svoje kulinárske umenie. Tešíme sa, že Vás tento rok stretneme na Domaši.