Loading

Ubytovanie v Okrúhlom

(1 objekt + 2 objekty v okolí 25 km)

Slnečná usadlosť

Okrúhle, mimo obce / mesta, v lese
Chata, kde zažijete harmóniu s prírodou!

Chata Pohoda

Vyšná Voľa (Okrúhle 15,7 km vzdušne), na okraji obce / mesta...
Tiché miesto obklopené lesom a jazierkom

Chata Evička

Kapišová (Okrúhle 18,6 km vzdušne), na okraji obce / mesta
Chatka v peknom prostredí
1 - 3 / 3

Okrúhle

Okrúhle 1

Len 18 kilometrov od Svidníka a 12 kilometrov od Stropkova. Podľa mapy presne tam sa nachádza obec Okrúhle. Nachádza sa v obklopení Nízkych Beskýd a polohou spadá do Šarišského regiónu cestovného ruchu. Je sídlom Radomsko - makovického mikroregiónu. V súčasnosti k obci patrí aj obec Šapinec, ktorá má prevažne chalupársky charakter.

Zaujímavosti z histórie a kultúry obce Okrúhle

Okrúhle patrí k najstarším obciam v tomto regióne, existovala už v 11. storočí, avšak prvá písomná zmienka sa zachovala až z roku 1414. Prvé osídlenie obce vedci a archeológovia datujú však oveľa skôr. O ľudskej existencii na tomto území vydáva svedectvo skupina východoslovenských mohýl, pochádzajúcich z doby brondzovej. Počas svojej dlhej histórie častokrát obec menila majiteľov, či dokonca zanikla a opäť sa obnovila. Ani počas 1. svetovej vojny to nebolo pokojné miesto, historické dôkazy totiž poukazujú na existenciu vojenských zákopov na tomto území. Hlavnou náplňou práce obyvateľov v minulosti bolo poľnohospodárstvo či ovocinárstvo, čo sa odráža aj na súčasnom erbe obce. Na erbe je zobrazený na zelenom štíte veľký zlatý snop obilia s kosákom. Tento návrh je však pomerne mladý, vznikol až v roku 1996.

Okrúhle 2

Pre milovníkov histórie obec ponúka dve sakrálne pamiatky. Novším je rímskokatolícky Kostol sv. Martina, postavený v roku 1902, avšak presne na mieste pôvodného svätostánku. Pozornosť sa obracia skôr na pamiatkovo chránený grekokatolícky Kostol sv. Kozmu a Damiána v obci Šapinec. Pre kultúrne vyžitie využívajú obyvatelia svoj kultúrny dom, v ktorom sa organizujú kultúrne podujatia rôzneho charakteru. A možno pri troche šťastia zaspieva aj obecný umelecký klub Okruhľan. Nielen pre mužských návštevníkov obec ponúka zápasy futbalového klubu FK Družstevník Okrúhle. Ak sa Vám pobyt v srdci obce zunuje, na prechádzky po okolí sa núka čarovná príroda Nízkych Beskýd.

Obec Okrúhle – rodisko svetoznámeho bankára

Obec sa však preslávila aj inak. Svojím rodákom, slávnym doma aj v zahraničí. V roku 1869 sa v obci narodil bankár a filantrop Michal Bosák. Detstvo a mladosť prežil v Okrúhlom a jeho okolí. Ako 27-ročný sa rozhodol odísť do USA, kde vystriedal viacero povolaní. Rýchlo sa oťukal a založil svoju súkromnú banku. Nezakladal banky však len na území USA, pod jeho vedením vznikla aj Americko – slovenská banka v Bratislave. Ani na svoj rodný kraj však nezabudol. Bol veľkým filantropom a v obci dal v roku 1920 postaviť miestnu školu. Prispel aj na opravu kostola v Stropkove či na činnosť Červeného kríža. O význame jeho osobnosti svedčí aj fakt, že bol podpísaný na desaťdolárovej bankovke.

Čo vo voľnom čase počas pobytu v obci Okrúhle?

V okolí obce sú umiestnené mnohé atrakcie, ktoré zaujmú nejedného návštevníka. Sparné počasie v letných mesiacoch je príležitosťou vyraziť k vodnej nádrži Veľká Domaša ponúkajúcej možnosť kúpania, vodných športov či rybárčenia. Históriechtivých návštevníkov poteší výskyt drevených kostolíkov v dedinkách na severovýchode Slovenska. Sú národnými kultúrnymi pamiatkami práve pre svoju originálnosť, technicko-umelecké stvárnenie a spoločenský význam. Nesmieme zabudnúť ani na Národopisnú expozíciu v prírode Múzea ukrajinskej kultúry vo Svidníku, ktorá na desať hektárovom pozemku rozpráva príbeh tohto etnika žijúceho na území Slovenska. Blízko mesta Svidník sa nachádza aj ďalší pamätník našej histórie. Je ním Dukelské bojisko, národná kultúrna pamiatka, prostredníctvom ktorého si návštevníci majú možnosť pozrieť a spoznať boje počas 2. svetovej vojny.

Ubytovanie v Okrúhlom a okolí

Ak návštevníka zaujmú aktivity v dedine alebo jej okolí, má možnosť ubytovať sa na usadlosti za obcou, ktorá je vhodná pre pokojnú a kľudnú dovolenku v lone prírody. Pre milovníkov nočného života, rušnejších miest či kultúrneho vyžitia sa naskytá možnosť strávenia voľného času ubytovaním sa v hoteloch či penziónoch vo väčších mestách ako Svidník alebo Stropkov, kde nájdu aj bohaté možnosti stravovania. V spomínaných mestách majú možnosť nájsť ubytovanie aj menej nároční hostia a to v podobe turistických ubytovní a izieb na internátoch.

Obec Okrúhle a jej okolie ponúka pre každého niečo. Či už je to poznávanie našej histórie, potulky malebnou prírodou alebo šantenie vo vode a vodné športy, to všetko sa naskytá návštevníkom tohto prostredia. A tak príďte to tohto kraja, neoľutujete.