Loading

Ubytovanie v okrese Považská Bystrica

(5 objektov)

Poľovnícka chata Kaňa

Plevník - Drienové, na samote, pri lese / na okraji lesa (P...
Príjemná drevenička v tichom lese

Bungalovy Rybník Modlatín

Horná Mariková, v obci / v meste, pri vode (PB 17,7 km vzdušne)
Lyžovačka, rybačka, oddych

Penzión WOLFLAND

Horná Mariková, v rekreačnej oblasti, pri lese / na okraji lesa (PB 21,9 km vzdušne)
VEĽKÁ NOC - posledné voľné miesta

Horský Hotel Eva Mária

Horná Mariková, na okraji obce / mesta, pri lese / na okraj...
Rodinný penzión s domácou kuchyňou!
1 - 5 / 5

Okres Považská Bystrica

Okres Považská Bystrica – kráľovstvo prírodných rarít

Na brehoch našej najdlhšej rieky Váh, v obklopení pohorí Javorníky, Strážovské vrchyBiele Karpaty, má svoje miesto okres Považská Bystrica. Okres utužuje susedské vzťahy s viacerými celkami. Na svoje potulky sa taktiež môžete vydať do okresov Púchov, Ilava, Bytča či Žilina, ktoré sú v jeho bezprostrednej blízkosti. Z okresu máte blízko aj k našim českým bratom, nakoľko je to jeden zo susedov. Administratívne patrí do zaujímavého Trenčianskeho kraja. Štruktúru okresu vytvára mesto Považská Bystrica spolu s 27 obcami.

Správnym sídlom okresu je mesto Považská Bystrica. Mesto navždy spojené s riekou Váh lákalo k osídleniu už v dávnych dobách. Prvýkrát sa v dokumentoch spomína už v roku 1316. Zažilo rozmach aj skľučujúce momenty dejín ako vypálenie husitskými vojskami či epidémiu cholery. Svoj druhý dych mesto nabralo po 1. svetovej vojne, kedy sa začalo naplno rozvíjať. S bohatou históriou mesta je úzko spätý Bystriansky hrad. Dnes už zrúcanina, na ktorej sa však nevykonávali v poslednom storočí žiadne úpravy, takže máte možnosť zhliadnuť jeho pôvodnú autentickú torzálnu architektúru.

Pri potulkách mestom môžete naraziť na sakrálne architektonické pamiatky, napríklad v podaní Kostola Navštívenia Panny Márie zo 14. storočia. Aj keď je kostol po rekonštrukcii, stále si zachoval pôvodné prvky. Zaujímavým sa stáva epitaf Rafaela Podmanického, ktorý je pravdepodobne súčasťou jeho sarkofágu. Zvláštnosťou je, že nápis na ňom je v starej slovenčine, čo bolo dosť neobvyklé v tom čase, v Uhorsku.

Exkurz do histórie zažijete aj v Kaštieli v Orlovom (mestskej časti Považskej Bystrice). Pôvodne barokový kaštieľ je dnes v súkromných rukách, slúži ako hotel a tak máte možnosť stráviť príjemné chvíle na jednej z akcií, ktoré sa v tomto kaštieli konajú. Do nie tak dávnej minulosti sa prenesiete návštevou budovy bývalej Roľníckej vzájomnej pokladne, postavenej v roku 1928, ktorá patrí k hodnotným pamiatkam modernej architektúry a vydáva svedectvo o podobe vtedajšej „starej“ Považskej Bystrice.

Aktívna dovolenka alebo oddych a relaxácia? Stačí si vybrať

Okres však nie je bohatý len na pamätihodnosti v rámci svojho správneho sídla. Pre milovníkov prírodných krás vedie z Považskej Bystrice náučný chodník do turisticky vyhľadávanej Manínskej tiesňavy, ktorá je najužším kaňonom na Slovensku. Máte možnosť vidieť bizarné skalné útvary, pričom niektoré skalné steny sú vysoké až 400 metrov.

Zo spomínanej tiesňavy môžete plynulo prejsť do Kostoleckej tiesňavy, prírodnej rarity s vápencovými stenami, vhodnými aj pre výcvik techník skalolezectva. Tiesňava sa vyznačuje bohatou chránenou faunou a flórou a pri troche šťastia zazriete aj vzácneho motýľa jasoňa červenookého. Nielen priaznivci turistiky a cykloturistky si prídu na svoje v okolitých pohoriach, v prírodných rezerváciách Strážovských vrchov či Javorníkov. Obe sa vyznačujú unikátnymi prírodnými scenériami a vzácnou faunou a flórou, z ktorých mnohé druhy sú zákonom chránené.

Po túre a spoznávaní slovenských krás máte možnosť si oddýchnuť v neďalekých Kúpeľoch Nimnica, ktoré sa pýšia titulom najmladšie na Slovensku. 30 minút jazdy autom sú vzdialené ďalšie z významných kúpeľov – Rajecké Teplice. Núka sa variant zregenerovať telo aj myseľ v termálnych prameňoch, dosahujúcich teplotu až 38 °C. Výborná pre šantenie vo vode či športové rybárstvo je vodná nádrž Nosice, kde si oddýchnu všetky vekové kategórie.

Veľká ponuka ubytovania v okrese Považská Bystrica 

Máte chuť navštíviť tento kraj? Môžete si vybrať ubytovanie podľa svojej chuti. Aj tých najnáročnejších hostí uspokojí ponuka hotelového ubytovania v meste Považská Bystrica, ponúkajúca služby na vysokej úrovni spolu s možnosťou pobytu vo wellness centre. Mesto ulahodí aj návštevníkom hľadajúcim rušnejší spôsob života, nakoľko sú tu dostupné bary, diskotéky či kaviarne. Pokiaľ uprednostňujete pokojnú a kľudnú dovolenku v kruhu rodiny, vyberte jednu z dostupných chát, chalúp či dreveníc, ktoré sú dostupné v jednotlivých obciach okresu. Zrelaxujete v blízkosti prírodných krás Slovenska.

Zaujala Vás ponuka okresu Považská Bystrica? Uprednostníte ruch mesta alebo pokoj na dedine? Rozhodnutie je už len na Vás. Či už spoznávate hrad a pamiatky v meste alebo sa kocháte hrou prírody, určite neoľutujete. Okres má čo ponúknuť všetkým.