Ubytovanie v okrese Gelnica

(2 objekty)

Chata Nálepkovo

Nálepkovo, na okraji obce / mesta, pri lese / na okraji les...
Chalupa na okraji obce pri lese a potoku

Chata Marica

Margecany, na samote, v lese (GL 8,8 km vzdušne)
3.1. - 7.1.2018 - 800€ streda -nedeľa
1 - 2 / 2

Okres Gelnica

Okres Gelnica - okres s podhorským rázom 

Okres Košického kraja susedí s okresmi Spišská Nová Ves, Košice – okolie, PrešovRožňava. Reliéf krajiny poteší každého turistu. Patrí totiž do oblasti Slovenského rudohoria, čo sa podpisuje pod horským a podhorským rázom krajiny. Milovníci prírody zasa ocenia fakt, že ide o najlesnatejší región Slovenska.

Krásy najväčšieho horského celku v oblasti Volovských vrchov, si najlepšie vychutnáte s turistickými paličkami v rukách. Nadmorská výška vrcholov tohto masívneho pohoria sa pohybuje v rozpätí od 800 m n. m. do 1300 m n. m.. Najvyšším vrchom je Zlatý stôl, týčiaci sa v centrálnej časti pohoria. Medzi obľúbené turistické ciele patria aj vrchy Skalisko – VolovecHekerová s nezameniteľným výhľadom.

Pohodu počas letných mesiacov si užijete aj pri jazere Úhorná. V 18. storočí bolo toto jazero vybudované ako vodná zásobáreň banských zariadení. Dnes je to vyhľadávaná dovolenková lokalita, ktorá ponúka možnosť kúpania, rybolovu i člnkovania. Je to tiež výborný východiskový bod na turistiku či cykloturistiku vo Volovských vrchoch. Začína tu napríklad zelená turistická trasa, končiaca v Krásnohorskom Podhradí, alebo tu prechádzajú cyklistické trate modrej a žltej farby. Aby ste si vychutnali pravú dovolenkovú atmosféru, ubytujte sa priamo na brehu jazera a užívajte si pohľad na jeho hladinu alebo guláš s priateľmi.

História aj súčasnosť okresu Gelnica

Za návštevu nepochybne patrí aj centrum okresu, historické banské mesto Gelnica. Medzi zaujímavosti mesta patrí napríklad Rímskokatolícky kostol Nanebovzatia Panny Márie zo 14. storočia, evanjelický kostol z 18. storočia, či Banícke múzeum, ktorého budova pochádza z rovnakého obdobia. V jeho interiéri nájdete napríklad expozíciu astronómie, antropológie, archeológie a baníctva. Zaujímavosťou je tiež kamenný most cez rieku Hnilec z 19. storočia. 

Tri kilometre od mesta objavíte krásne podhorské jazerá obkolesené ihličnatým lesom. Dostanete sa k nim aj po modrej turistickej trase na Krompašský vrch. Samotné Turzovské jazero zaujme krištáľovo čistou vodou.

Toto prírodné kúpalisko v minulosti slúžilo ako kúpele. Liečili sa tu predovšetkým pacienti s chorobami dýchacích ciest a nervovej sústavy. Napriek tomu, že jazero nemá minerálnu vodu, využívala sa voda vyvarená s ihličím na kúpele podporujúce obehový systém, prekrvenie orgánov a odbúravanie škodlivín z tela. Dnes tu síce nenájdete kúpeľné služby, ale môžete sa tu pohodlne ubytovať, obdivovať pamiatkovo chránené liečebné domy Pionier a Praha, nasávať čerstvý vzduch z okolitých ihličnatých lesov i lúk a podnikať cesty do okolia.

Ak radi spojíte spoznávanie histórie s pekným výhľadom, navštívte vyvýšeninu v západnej časti mesta Gelnica. Na Zámčisku nájdete pozostatky hradu, ktorého počiatky siahajú až do 13. storočia. Dostanete sa sem po náučnom chodníku z centra mesta.

Históriou dýcha aj barokový kaštieľ Csákyovcov v Kluknave. Bol totiž postavený z kameňa hradu Richnava, ktorý zanikol. Dnes môžete šľachtickú atmosféru nasávať intenzívne ako ubytovaný hosť. V obci nájdete aj jeden z posledných historických krytých mostov na Slovensku z polovice 19. storočia.

Ubytovanie v zime i lete v okrese Gelnica

V zime sa za lyžovačkou vyberte do lyžiarskeho strediska Relax center Plejsy, na severných svahoch Krompašského vrchu. Jedno z najobľúbenejších stredísk na Slovensku disponuje zjazdovkami od ľahkej až po ťažkú náročnosť. O kvalitu snehu sa postará technické zasnežovanie. Plejsy však nie sú len miestom pre zjazdárov a snowboardistov. Miestne trate ocenia aj priaznivci bežeckého lyžovania. Samozrejmosťou je požičovňa, skiservis a reštauračné zariadenia. K vyhľadávaným patria aj strediská KrečnoLyžiarske stredisko Prakovce. Ubytovanie nájdete v príjemných chalupách či apartmánoch po celom okrese.

Okres Gelnica a jeho bezprostredné okolie je tou správnou voľbou pre tých, ktorí si voľný čas nevedia predstaviť bez pobytu v prírode, turistických paličiek, bicykla či lyží. Z pestrej ponuky atrakcií a ubytovania, ktoré táto oblasť ponúka, si vyberú rodiny s deťmi, páry aj skupiny kamarátov.