Loading

Ubytovanie v Bukovských vrchoch

(5 objektov)

Privát Kvetka

Zemplínske Hámre, v obci / v meste, pri lese / na okraji lesa
Príjemné ubytovanie za výhodné ceny!

Hafičová chyža

Ulič, v obci / v meste
Srdce NP Poloniny

Chalupa Ulič

Ulič, na okraji obce / mesta, pri lese / na okraji lesa
Nádherná príroda a komfortné ubytovanie!

Penzión Poloniny

Ulič, v obci / v meste, pri vode
Príjemný penzión s reštauráciou!

Chalupa Gabriela

Ulič, na okraji obce / mesta, pri lese / na okraji lesa
Skvelý oddych v lone prírody
1 - 5 / 5

Bukovské vrchy

Bukovské vrchy 1

Bukovské vrchy, ako súčasť Národného parku Poloniny, tvoria hranice s Poľskom a Ukrajinou. Susedia tiež s Laboreckou vrchovinou a Beskydským predhorím. Bukovské vrchy nemajú veľa vysokých končiarov a ich podnebie je pomerne teplé. A práve vďaka podnebiu a rozmanitej faune a flóre sa stali Bukovské vrchy obľúbenou dovolenkovou destináciou Slovenska.

Vrchovina Bukovských vrchov je vybudovaná pieskovcovým flyšom a preto je vhodná na nenáročnú turistiku. Výstupy na vrcholy nebývajú na flyšových pohoriach strmé a fyzicky náročné. Najvyšším kopcom je Kremenec (1208 m.n.m), na poľskej strane je ešte vyšší hrebeň Krzemieniec (1221 m.n.m). Výstup na Kremenec je náročná trasa, ale určite sa oplatí, hlavne kôli výhľadu z hrebeňa. Turistické trasy vedú aj na Rabiu skalu, Bukovec alebo Temný vŕšok. Východiskovým bodom býva dedinka Nová Sedlica. Z cykloturistiky je známa okružná túra okolo vrchov alebo túra pod Sninský kameň. V zimnom období môžete využiť lyžiarske strediskáv Parihuzovciach a v Uliči.

Bukovské vrchy 2

Snina je najvýchodnejšie mesto tohoto regiónu a zároveň centrom, odkiaľ sa vstupuje do Národného parku Poloniny. Mesto vzniklo už na začiatku štrnásteho storočia. V jeho dejinách figuruje mnoho majiteľov sninského panstva, ktoré sídlilo v sninskom kaštieli. Ten patrí dnes medzi pamiatky, ktoré uvidíte v Snine. Ďalšou je kaplnkana miestnom cintoríne, postavená ako dvojpodlažná hrobka. Je tu aj bohatý kultúrny program. Folklórny súbor Vihorlat predstavuje scénu ľudovej folklórnej hudby. Celoslovensky je známa Galéria Miro, kde sa koná tiež medzinárodný festival výtvarnej tvorby.

Napriek  tomu, že práve tento región Slovenska patrí medzi najmenej osídlené, je tu viacero dedín ukrytých v kotlinách. K väčším sa radia Belá nad Cirochou, Jalová, Ulič, Topoľa alebo Zemplínske Hámre. V týchto malých obciach nájdeme skôr cirkevné stavebné pamiatky, ako kamenné i drevené kostoly, alebo vodný mlyn v Belej nad Cirochou. Zemplínske Hámre majú dlhú históriu spracovávania železnej rudy.

Bukovské vrchy 3

V lete môžete v blízkosti Sniny navštíviť vodnú nádrž Starina. Táto priehrada vystavaná na rieke Cirocha ponúka veľa vodných atrakcií. Ako prírodné kúpaliská sa dajú využiť aj Sninské  rybníky. Významnejšie vodné toky v Bukovských vrchoch sú Uličkaa Ublianka, ktoré smerujú na Ukrajinu. Rieky v Bukovských vrchoch vytvorili Ruskú kotlinu, Runínskua Sedliacku kotlinu, ktoré tiež ponúkajú možnosti turistiky. Na horských lúkach rastú vzácne botanické endemity, z fauny tu nájdeme bežné druhy žijúce v lese. V posledných desaťročiach sa tu začalo dariť vzácnemu zubrovi európskemu.

Ubytovanie v okolí Bukovských vrchov nájdete hlavne v Snine. Tu sú hotely, penzióny, súkromné apartmány, rekreačné strediská aj turistické ubytovne. A tiež chaty v lesných oblastiach  pri lyžiarskych centrách. V meste sú kompletné sociálne služby a množstvo reštaurácií.

Bukovských vrchoch sa stretávajú tri štáty. Práve preto je tu ľudová kultúra tak špecifická a ľudia tolerantní a pohostinní. Túto kultúru budete moct zažiť na jednom z podujatí. Redšie osídlenie oblasti zanechalo prírodu v takmer nedotknutom stave, ako ju môžeme dnes vidin len málo kde. Ak hľadáte pokojnú atmosféru pre Vašu dovolenku, Bukovské vrchy Vám to poskytnú.

Názory a odporúčania

Ján Kakuta / Gabriela Kakutová (ubytovateľ) 16.4.2019
Uličská dolina, najvýchodnejší cíp Slovenskej republiky, je kraj bohatý na tradície, kultúru a jedinečné prírodné prostredie. Pri hranici s Poľskom a Ukrajinou, v lone Bukovských vrchov a rozľahlých Polonín, Vás očakáva deväť malebných dedín s pohostinným obyvateľstvom, s očarujúcim svetom rozkvitnutých dolín, strmých strání a hlbokých lesov, svetom pramenistých horských bystrín a skutočných oáz liečivého ticha. Z hľadiska svetelného znečistenia, je územie Národného parku Poloniny najtmavšou oblasťou na Slovensku.
Ivana Lichvarova (rodina s malými deťmi - návštevník) 18.1.2019
nádherné prostredie, okolie chalupy velmi kludné -stvorené na oddych,
marcela (sólo hosť - návštevník) 9.5.2018
výhodné miesto na podniknutie turistiky (Morské oko), tiež blízkosť mesta Snina
Mária Dvončová (skupina - návštevník) 8.5.2018
páčilo sa nám všetko, lebo je to úplne iný a pre nás veľmi zaujímavý a atraktívny kraj v akom žijeme s iným typom pohorí , architektúry a samotnej kultúry s možnosťou navštívenia Ukrajiny ako ďalšej atrakcie pre nás- západniarov
Pavol, Ivka, Jurko, Kubko (rodina s malými deťmi - návštevník) 25.7.2017
Sninský región je naozaj bohatý na kultúrne aj prírodné krásy a má jedno z najlepších kúpalísk na Slovensku (ak nerátam auqaparky) a nami navštívené miesta poskytovali veľmi slušné služby, či už to boli Sninské rybníky či kaštieľ v Snine,expozícia baníctva v Zemplínskych Hámroch, výklad k dreveným kostolíkom a to sme ešte pre malé deti nemohli absolvovať túry do najkrajších kútov Polonín.
Vladimír (skupina - návštevník) 26.5.2017
Veľkým sklamaním bolo, že pri túre na kopec Kremenec bol na pomerne veľkej dĺžke zničený turistický chodník lesnými traktormi a nedalo sa po ňom ísť. Brázdy po kolesách dosahovali miestami aj hĺbku menšieho človeka. A to je ťažba dreva v chránenom národnom parku zakázaná. Trochu nepríjemné boli kontroly hraničnou políciou, ale vzhľadom na blízkosť ukrajinskej hranice je to asi žiadúce.
Drahomíra Peňázová (starší pár - návštevník) 23.8.2016
Region je vhodný pro milovníky pěších túr nebo cykloturistiky, služby a atrakce v regionu jsou spíše jednoduché.
Kamil Štubňa (mladý pár - návštevník) 11.4.2016
Morské oko, Stariná, Kremenec, Nastas, drevené kostolíky, tatarčane pirohy,uličške spady, sninske rybníky