Ubytovanie v okrese Zlaté Moravce

(2 objekty)

Penzión Arizona

Zlaté Moravce, v obci / v meste, v centre mesta (ZM 0,2 km vzdušne)
Štýlové ubytovanie v blízkosti centra!

Chata Vinička a Pivnička

Slepčany, mimo obce / mesta (ZM 9,1 km vzdušne)
Štýlové ubytovanie, dokonalá atmosféra!
1 - 2 / 2

Okres Zlaté Moravce

Okres Zlaté Moravce s úchvatnou a vzácnou faunou aj flórou

Okres Zlaté Moravce patrí k menším okresom na Slovensku. Leží v objatí pohorí TribečPohronský Inovec. Jeho prírodnú scenériu dotvára rieka Žitava. V susedstve sa nachádza okres Žarnovica, okres Partizánske, okres Topoľčany, okres Nitra a okres Levice, ktoré tiež ponúkajú množstvo atrakcií a tipov na výlety. Okres Zlaté Moravce patrí pod Nitriansky samosprávny kraj. Štruktúru okresu tvorí mesto Zlaté Moravce a 32 obcí.

Zlaté Moravce sú jediným mestom rovnomenného okresu. Mesto, ktoré dostalo názov nielen po vtedajšom pánovi, ale aj podľa minulých snáh ťažiť tu zlato, bolo osídlené už v predhistorickom období. Výhodná poloha sútoku riek a príjemné podnebie mesta ho k tomu náležite predurčovali. O jeho histórii svedčia aj pamiatky zachované dodnes.

Časy minulé v meste sú úzko späté s rodinou tekovského župana, Krištofa Bartolomeja Antona Migazziho. Okresné mesto si vybral ako miesto svojho posledného odpočinku. Nachádza sa tu mauzóleum tejto rodiny, v ktorej sú umiestnené dva sarkofágy z čierneho mramoru, kde gróf odpočíva svorne po boku svojej manželky. Oči návštevníka upúta aj oltár z bieleho mramoru, zdobený polodrahokamami. Činný bol spomínaný gróf aj počas svojho života, kedy sa pričinil o prestavbu miestneho Kostola sv. Michala Archanjela v roku 1785. Taktiež v 18. storočí dal gróf Migazzi prestavať barokovo – klasicistický kaštieľ, na ktorého nádvorí sa nachádza socha ďalšej významnej osobnosti – Janka Kráľa, od známeho sochára Jána Kulicha. Známy spisovateľ tu prežil jeseň svojho života, pričom sa určite rád prechádzal v miestom mestskom parku.

Vyjsť na prechádzku do tohto parku máte možnosť aj dnes, pričom neprehliadnite monumentálny 150-ročný platan javorolistý. Ak Vám srdce piští po poznávaní histórie či zvykov a tradícií regiónu, nevynechajte návštevu mestského múzea. V Ponitrianskom múzeu načriete prostredníctvom dvoch expozícií do histórie. Tu zhliadnete aj významné pamätné materiály zo života spisovateľa Janka Kráľa.

Tradície regiónu neožívajú len v múzeách, ale aj na vystúpeniach miestneho folklórneho súboru Zlatňanka, ktorý poteší nielen oko, ale aj srdce svojim energickým spevom. Pokiaľ fandíte poznávaniu krajiny zo sedadla bicykla, určite sa vyberte po jednej z cyklotrás známych pod súhrnným názvom Požitavské cyklotrasy. Väčšina z nich vychádza priamo zo Zlatých Moraviec, majú rôznu dĺžku i náročnosť a preto zaujmú aktívnych aj rekreačných cyklistov.

Národný žrebčín, zubriu zvernicu a čo ešte ponúka okres Zlaté Moravce?

Počas celého roka je možné navštíviť Národný žrebčín Topoľčianky. Zrebčín nielenže ukrýva krásne šľachtené kone, prevažne plemien Lipican, Arab či Hucul, ale pozýva aj na exkurz históriou chovu koní na Slovensku. Každoročne v máji sa tu koná obľúbené podujatie Deň otvorených dverí, pričom pri troche šťastia uvidíte aj koňa jej veličenstva kráľovnej Alžbety II., ktorý jej bol darovaný pri jej návšteve v roku 2008.

Blízko žrebčína sa nachádza aj Zámok Topoľčianky, ktorý bol v minulosti obľúbeným prezidentským letoviskom. Je ukážkou krásneho staviteľského umenia z čias klasicizmu, v súčasnosti sa v ňom ukrýva múzeum s jednou z najrozsiahlejších zámockých knižníc. Prijemná je aj prechádzka v zámockom parku, pri ktorej sa budete cítiť ako samotní Habsburgovci, pre ktorých bol zámok taktiež letným sídlom.

Pri obci Topoľčianky sa nachádza ďalší z unikátov. Pokiaľ Vám vzácne kone zo žrebčína neprídu príliš majestátne, navštívte zubriu oboru. Zubor európsky, najväčší európsky cicavec, je chovaný v tejto obore v obklopení dubových lesov. Využite preto čas ich kŕmenia a príďte si pozrieť tieto zvieratá naživo. A máte šancu uhádnuť ich meno – všetky zubry v obore sa nazývajú menom začínajúcim na slabiku Si. Tak do hádania! Okres však neprekypuje len vzácnym zverstvom, ale aj rastlinami. Až 2 300 vzácnych druhov drevín máte možnosť uvidieť v Arboréte Mlyňany, v parku ktorého scenériu vhodne dopĺňa novoklasicistický kaštieľ. Prekrásne výhľady na okolitú prírodu sú zo zrúcaniny hradu Hrušov. Z histórie dýchajúceho miesta sa zachoval pôdorys hradu, jeho jadro a veže. A najlepšie na koniec! Na hrade je možnosť zapožičania kolobežiek a užiť si 9 kilometrovú adrenalínovú jazdu dole kopcom do obce Topoľčianky.

Hľadáte ubytovanie v okrese Zlaté Moravce? Vyberte si z pestrej palety ubytovaní

Rozhodli ste sa navštíviť okres Zlaté Moravce? Výborne, budete potrebovať ubytovanie. Komfortným ubytovaním v spojení s prislúchajúcim štandardom služieb lákajú najmä hotely a penzióny okresu. Ubytovanie sa Vám núka aj priamo v historických kaštieľoch okresu, kde budete ubytovaní v štýlových izbách s dobovým nábytkom. Kto si radšej vychutnáva ticho dedinského prostredia, je k dispozícii ubytovanie v chatách alebo na súkromí, vhodné najmä pre rodiny s deťmi aj veselé partie.

Ste fanúšikom vzácnych zvierat či rastlín? Máte dušu historika? Radi si zajazdíte na kolobežkách dole kopcom? Okres Zlaté Moravce ulahodí každému. Ponúka atrakcie dostupné počas celého roka, ktoré sa určite oplatí vidieť. Nepremeškajte šancu, už zajtra môžete vyraziť na cestu!