Loading

Ubytovanie v okrese Svidník

(2 objekty)

Slnečná usadlosť

Okrúhle, mimo obce / mesta, v lese (SK 14,1 km vzdušne)
Chata, kde zažijete harmóniu s prírodou!

Chata Evička

Kapišová, na okraji obce / mesta (SK 5,0 km vzdušne)
Chatka v peknom prostredí
1 - 2 / 2

Okres Svidník

Okres Svidník - susediaci s Poľskom

Okres Prešovského kraja na hraniciach s Poľskom, susedí s okresmi Bardejov, Stropkov, Vranov nad TopľouPrešov. Okres Svidník leží na území Nízkych Beskýd a jeho severovýchodná časť je súčasťou Chránenej krajinnej oblasti Východné Karpaty.

Prírodné bohatstvo okresu Svidník ho predurčuje k obľúbenosti medzi turistami. Laborecká vrchovina je výborným miestom na trávenie aktívnej dovolenky. Okrem prechádzok a hubárčenia oceníte jej terén pri jazde na bicykli. Jednou z najväčších atrakcií pohoria sú desiatky drevených kostolíkov postavených bez jediného klinca. Viaceré stavby Karpatskej drevenej cesty figurujú na Zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.

Historické pozostatky v meste Svidník

V meste Svidník nevynechajte Múzeum rusínskej kultúry. Nudiť sa tu nebudete ani počas víkendového výletu. Nezabudnite si preto rezervovať ubytovanie v niektorom z miestnych hotelov či penziónov. Komplexnú národopisnú expozíciu v prírode nájdete v Múzeu ukrajinskej kultúry. Nachádzajú sa tu drevené zruby zariadené ľudovým nábytkom, domáci inventár aj tradičné pracovné náradie. Okrem obydlí tu máte možnosť nazrieť do všetkých typov hospodárskych budov, v ktorých je vystavené tradičné poľnohospodárske náradie. Z technických budov tu môžete obdivovať vodnú pílu, vodný aj veterný mlyn. Cerkva z Novej Polianky je reprezentovaná v skanzene, kde máte možnosť vidieť sakrálne stavby postavené v 18. storočí.

Súčasťou Múzea ukrajinsko-rusínskej kultúry je aj Galéria Dezidera Millyho sídliaca v barokovom kaštieli z 18. storočia. Okrem diel národného umelca, po ktorom nesie galéria meno, tu nájdete diela ďalších profesionálnych aj ľudových umelcov rusínskeho pôvodu od 16. storočia. Svoje miesto v expozícii majú aj vzácne sakrálne ikony od 16. do 18. storočia.

Novšou vojenskou históriou východného Slovenska sa zaoberá Vojenské múzeum Svidník. Jeho hlavnou špecializáciou je národnooslobodzovacie hnutie so zameraním na karpatsko-dukliansku operáciu. Exponáty múzea nájdete aj v oblasti duklianskeho bojiska.

Spomienkou na boje, ktoré sa viedli v tejto oblasti, je národná kultúrna pamiatka – pamätník Červenej armáde. V meste aj v jeho okolí natrafíte na viacero pamätných tabúľ, sôch aj pozostatkov vojenskej techniky, ktoré pripomínajú udalosti z minulosti regiónu. K najnavštevovanejším miestam patrí Pamätník Československej armády na Dukle. Tento rozsiahly prírodný areál je národnou kultúrnou pamiatkou.

V letných mesiacoch dobre padne možnosť schladiť sa vo vodách mestského kúpaliska vodný svet Svidník. K dispozícii sú tu bazény pre malých aj veľkých milovníkov vody. Ideálnu dovolenku dotvoria zážitky získané na vodných atrakciách, vrátane umelých vĺn. Rodiny ocenia detské animácie aj detský kútik. Športovci si prídu na svoje na volejbalovom či stolnotenisovom ihrisku, aj v športovom bazéne. Počas celého roka si oddych v relaxačnom či masážnom bazéne užijú predovšetkým dospelí. Dokonalé uvoľnenie nastane po absolvovaní masáže, či po návšteve saunového sveta.

Mementom ťažkých bojov v období druhej svetovej vojny je aj Údolie smrti. Leží medzi deviatimi obcami okresu Svidník, v údolí rieky Kapišovka. Stred nemeckých vojsk Wehrmachtu a Červenej armády dodnes pripomínajú zničené tanky, ktoré boli ponechané na mieste, kde ich zasiahli nepriateľské zbrane.

Ubytovanie v okrese Svidník

História okresu Svidník je úzko spätá s bojmi počas 2. svetovej vojny. Za návštevu však stojí nielen kvôli minulosti, ale aj kvôli kultúrnym, prírodným a voľnočasovým zaujímavostiam, ktoré ponúka tento okres. Zároveň, ak sa rozhodnete spoznávať tento okres počas zimy, určite Vám odporúčame zalyžovať si na svahoch lyžiarskeho strediska Nižný KomárnikNielen v jeho blízkosti, ako aj v obci samotnej, sa nachádzajú moderné chaty ako aj drevenice.

Milí a vrúcni ľudia, ktorí žijú v tomto okrese, Vás s radosťou privítajú aj vo svojich útulne zariadených privátoch, chalupách či apartmánoch.