Loading

Ubytovanie v okrese Bardejov

(3 objekty)

Penzión Ivana

Bardejov, v obci / v meste, v centre mesta (BJ 1,0 km vzdušne)
Len 200 metrov od centra mesta

Turistická ubytovňa pri Hotelovej akadémii

Bardejov, v obci / v meste, pri vode (BJ 1,0 km vzdušne)
Lacné ubytovanie

Privát Stano

Bardejov, v obci / v meste, v centre mesta (BJ 4,2 km vzdušne)
Komfortné ubytovanie za výbornú cenu
1 - 3 / 3

Okres Bardejov

Okres Bardejov – krása v podaní pamiatok UNESCO

Na brehoch rieky Topľa, v obkolesení pohorí Čergov, BusovOndavská vrchovina sa nachádza malebný Bardejovský okres. Na severe zdieľa štátnu hranicu s Poľskom, susedí s okresmi Stará Ľubovňa, Prešov, SvidníkSabinov. Administratívne patrí do rozsiahleho Prešovského kraja. V obciach okresu sú stále živé zvyky a tradície regiónu Šariš. Štruktúru okresu tvorí mesto Bardejov a 86 obcí.

Jediným mestom okresu je Bardejov. Mesto samotné dýcha históriou. Jeho prvá písomná zmienka je z roku 1241. Tak ako každé iné mesto, aj ono zažilo roky priaznivé i menej priaznivé. Rozkvetom si prešlo vďaka svojej polohe na obchodnej ceste, rozvoju remesiel a pozornosti od kráľov, ale aj úpadokom kvôli epidémií, požiarom či vysťahovalectvu.

Dôkaz o bohatej histórii mesta podávajú jeho pamiatky. Dodnes v meste máte možnosť vidieť pevnostný systém, ktorý svojho času patril k najdokonalejším opevneniam. Pri návšteve Bardejova určite nevynechajte jeho dominanty. V strede Radničného námestia sa nachádza Bazilika minor sv. Egídia zo 14. storočia, druhý najväčší chrám v Košickej arcidiecéze. Za pozornosť stojí jeho vnútorná výzdoba, hlavne unikátna kolekcia jedenástich drevených krídlových oltárov.

Nemusíte chodiť ďaleko a uvidíte ďalšiu dominantu námestia, a to mestskú radnicu. Je postavená v goticko – renesančnom slohu, slúžila ako centrum pre obchodné účely. Unikátom je, že po celom jej obvode sú kamenné plastiky. Najkurióznejšia z nich je chlapec s holým pozadím otočeným k domu vtedajšieho richtára. Traduje sa, že robotníci sa dohodli na splatení určitej sumy za práce, ktorá však nebola vyplatená. Plastika chlapca tak mala byť pomstou jedného zo staviteľov za nedodržaný sľub.

Centrum mesta, námestie, na ktorom sa nachádzajú aj vyššie uvedené pamiatky, lemujú po okrajoch domy vtedajších mešťanov v goticko – renesančnom slohu. Tieto pamiatky mesta sú tak jedinečné, že v roku 2000 boli zapísané spolu so židovským suburbiom medzi lokality Svetového dedičstva UNESCO.

Spoznávať históriu nielen mesta, ale aj celého regiónu Šariš, môžete v múzeách, ktoré sa nachádzajú v meste. Nielen suveníry nakúpite na známom Bardejovskom jarmoku, ktorý sa koná každoročne v auguste, v tomto najgotickejšom meste na Slovensku. Príjemnou prechádzkou pomedzi historické uličky spoznáte prácu majstrov, ukážky remesiel či ochutnáte gurmánske špeciality.

Súčasťou mesta sú aj svetoznáme kúpele – Bardejovské kúpele. Pýšia sa liečivými prírodnými minerálnymi vodami, ktoré sú vhodné aj pre pitnú kúru. Ideálne sú na pokojnú dovolenku v objatí listnatých a ihličnatých lesov.

Načrieť do minulosti našich predkov môžete v skanzene ľudovej architektúry, kde sa prezentujú domy a ich zariadenie prevažne obyvateľov horného Šariša. Pokiaľ sa chcete cítiť ako cisárovná Sisi či panovník Jozef II., ktorí tieto kúpele obľubovali v minulosti, určite sa vyberte na návštevu.

Zaujímavosti okresu Bardejov

Aj samotný okres má pre svojich návštevníkov čo ponúknuť. Pokiaľ dychtíte po starobylých pamiatkach, v ponuke je zrúcanina Zborovského hradu. Hrad pochádza zo 14. storočia a slúžil pravdepodobne na ochranu vtedajšej obchodnej cesty. Pri výstupe si určite všimnite mohutné niekoľko storočné duby, ktoré lemujú hradnú cestu.

Výnimočnými sú aj drevené chrámy východného obradu, ktoré sa nachádzajú v jednotlivých obciach okresu. Najstarší drevený kostolík pochádza z roku 1500 a je umiestnený v obci Hervartov. Tieto kostolíky sú tak vzácne a unikátne, že od roku 2008 sú zapísané v Svetovom dedičstve UNESCO

Krásny pohľad na svet nie je len z konského sedla, ale aj zo sedadla bicykla. Keď je Vám to blízke, k dispozícií je niekoľko cyklotrás vedúcich priamo z Bardejova, lemujúcich jednotlivé pamiatky a atrakcie v obciach a prírodné krásy v okolí.

Ani lyžiarska sezóna Vás v tomto okrese nezaskočí. V pohorí Nízke Beskydy je vybudované lyžiarske stredisko Regetovka, ktoré Vás privíta tromi svahmi, vhodnými pre začiatočníkov aj náročných lyžiarov. Ak uprednostníte Ondavskú vrchovinu, nájdete tam lyžiarske stredisko Stebnícka Huta, ktoré má k dispozícií svahy pre lyžiarov, snowboardistov či trate pre bežecké lyžovanie.

Rôzne druhy ubytovania v okrese Bardejov

Pokiaľ ste si okres Bardejov vybrali ako destináciu svojej dovolenky, naskytá sa možnosť vybrať si hneď z niekoľkých druhov ubytovania. Bohatá ponuka hotelovpenziónov je práve v okresnom meste. Ubytovacie zariadenia splnia každé Vaše želanie, majú v portfóliu širokú plejádu služieb. Ak túžite po pokojnejšej dovolenke, voľba môže padnúť na Bardejovské kúpele, ktoré okrem komfortného ubytovania ponúkajú aj možnosti pre absolvovanie rôznych wellness pobytov. Chatychalupy sú k dispozícií v jednotlivých obciach okresu, pričom sú plne vybavené, takže uspokoja malých aj veľkých hostí.

Radi by ste spoznali pamiatky UNESCO na vlastné oči? Pozreli, ohmatali či ovoňali? Pocítili atmosféru starých liet? Či už sa vyberiete za históriou alebo za športovým vyžitím, okres Bardejov Vás privíta s otvorenou náručou. A už sa teší na Vašu návštevu.