Loading

Ubytovanie na Oravskej priehrade

(30 objektov)

HOTEL PRÍSTAV

Trstená - Prístav, v rekreačnej oblasti, pri vode
Hneď pri Oravskej priehrade!

Chatová osada a Penzión Kotva

Námestovo, v rekreačnej oblasti, pri lese / na okraji lesa
Len 200 metrov od Oravskej priehrady

Chata Námestovo Centrum

Námestovo, v rekreačnej oblasti, pri lese / na okraji lesa
Veľká chata s krbom, pri priehrade

Autocamp pri Studničke - Námestovo

Námestovo, v rekreačnej oblasti, pri vode
Aktívna dovolenka pri Oravskej priehrade

Chata Prístav

Trstená, v rekreačnej oblasti, pri vode
Príjemná rodinná dovolenka na Orave

Chata Priehrada

Ústie nad Priehradou, v rekreačnej oblasti, pri vode
V mimosezóne len 69€ celá chata!

Chata Barborka

Ústie nad Priehradou, mimo obce / mesta, pri lese / na okra...
S požičovňou lodí aj rybárskych potrieb!

Chata Studnička

Námestovo, v rekreačnej oblasti, pri lese / na okraji lesa
Kontaktujte nás prosím telefonicky!

Apartmánový dom Bobrovka

Námestovo, v rekreačnej oblasti, pri vode
Priamo pri Oravskej priehrade

Chata Oravská Priehrada

Námestovo, v rekreačnej oblasti, pri lese / na okraji lesa
Len 350 metrov od Oravskej priehrady
1 - 30 / 30

Oravská priehrada

TOP 10 + skvelých tipov ako stráviť čas na Oravskej priehrade

Zvažujete dovolenku na Slovensku? Hľadáte večer rušnejšiu destináciu, ale pritom trváte aj na tichom pokojnom mieste? Možno Vaša voľba padne práve na Oravskú priehradu. Využite šancu zašantiť si vo vode, prejsť sa okolitou prírodou, bicyklovať po starostlivo zvolenej cyklotrase alebo navštíviť večer autokino. Vodná nádrž a jej okolie láka nielen na vodné športy, ale aj množstvo pamiatok či atrakcií v okolí. Ak ešte váhate, možno Vás presvedčí bohatá ponuka ubytovania sa v chatách, penziónoch alebo hoteloch. Vyberte sa na Oravskú priehradu loviť zážitky, na ktoré budete ešte dlho spomínať.
 

Možnosti vyžitia na Oravskej priehrade

Viete, kde je slovenské more? No predsa na Orave! Aj takýmto prívlastkom sa pomenúva najväčšia vodná nádrž na našom území – Oravská priehrada. Vznikala postupne v rokoch 1941 – 1954. Pri jej výstavbe boli zaplavené štyri obce. Dnes je však rušným turistickým cieľom, ktorí vyhľadávajú rekreanti z blízka, ale aj z ďaleka. Pri jej návšteve si vychutnajte kúpanie na brehoch či romantické člnkovanie vo dvojici. Objavte jej skryté zákutia na vodnom skútri, alebo sa naučte udržať balans na windsurfe. Pre celú rodinu sú vhodné výlety na vodných bicykloch. Počas sezóny, od mája do októbra, zažijete relaxačnú plavbu po celej vodnej nádrži. Z Prístavu č. 1 vychádza každú pol hodinu výletná loď, a preto sa nezabudnite zúčastniť. Uvidíte krásne okolie, pozriete si Slanický ostrov a chránené živočíchy. Nie je prečo váhať. Svoje tiché miestečka si pri priehrade nájdu aj rybári. Tento oddychový šport je veľmi populárny, nakoľko sa vo vodnej nádrži nachádza mnoho sladkovodných rýb. Ulovíte zubáča, kapra alebo sumca? Oravská priehrada sa vďaka svojím atrakciám rýchlo stáva vhodnou destináciou pre aktívnu letnú dovolenku.

 

Rekreačné strediská na Oravskej priehrade

Tisíce turistov si ročne vyberajú vhodné miesto pre rekreáciu pri Oravskej priehrade. Najpopulárnejšie stredisko je Slanická Osada, kde majú na výber množstvo aktivít v podobe vodných športov alebo vychádzok do okolitej prírody. Kto hľadá tiché miestečko, ale zároveň vyhľadáva nočnú zábavu mesta, nech staví na pláže pri Námestove. Ak už dnes viete, že by ste sa radi zúčastnili vyhliadkovej plavby po vodnej nádrži, ubytujte sa v rekreačnej oblasti Prístav, odkiaľ lode vyrážajú. Nocľah je k dispozícií nielen v chatách a hoteloch, ale aj v autokempoch. Ak radi spíte na čerstvom vzduchu, vyberte si autokemping v Slanickej Osade alebo Starej Hore. Výber je len na Vás.

 

Slanický ostrov

Uprostred Oravskej priehrady sa skrýva unikátny ostrov. Slanický ostrov umenia, ako sa tiež nazýva, vznikol po zaplavení obce Slanica pri budovaní vodnej nádrže. Na ostrove sa nachádza Kostol Povýšenia sv. Kríža z 18. storočia. Nie je to však obyčajný kostol, ale v jeho útrobách sídli oravská galéria umenia. Pri jeho návšteve sa budete kochať tradičnou ľudovou plastikou a maľbou. A to celonárodného významu! Pri prechádzke parkom okolo kostola isto Vášmu pozornému oku neunikne lapidárium. Vychutnajte si pohľad na vzácne sochy svätcov symbolizujúcich kamenársku tvorbu na Orave. Na ostrove sa príležitostne konajú aj koncerty. K vyššie spomínaným atrakciám sa poľahky dostanete výletnou loďou.

 

Turistika a cyklistika v okolí

Oravská príroda doslova láka k objavovaniu a poznávaniu prírodných krás. Oravská vrchovina, Oravská Magura či Západne Tatry Vás radi privítajú. Vydajte sa za poznávaním po náučných chodníkoch Premeny lesa, ktorý začína v obci Klin. Dozviete sa množstvo zaujímavých informácií o lesoch všeobecne, ale aj práve o tom oravskom. Alebo si radšej vyberiete náučný chodník Plisko? Trasa v dĺžke 4,7 kilometra je vhodná pre malých aj veľkých. Na chodník sa najlepšie dostanete z obce Mútne. Taktiež táto obec je východiskovým bodom pre výstup na vrch PliskoOravských Beskydách. To len ak by ste túžili po ozajstnej turistike. Zaujímavou je aj túra na Bielsku skalu. Značený chodník sa začína v oravskej obci Podbiel. Veľkou výhodou je, že je menej navštevovaná, takže krásne výhľady na Poľsko budete mať len pre seba.

Hovorí sa, že najkrajší pohľad na svet je z chrbta koňa. My dodávame, že aj zo sedadla bicykla to stojí za to. Beskydská cyklomagistrála patrí medzi nenáročné, avšak je jednou z najkrajších vychádzok na bicykloch. K nenáročným, pohodovým výletom patrí aj Cyklotrasa TrstenáNowy Targ, a tak, zoberte svoje deti a choďte sa pozrieť aj k naším susedom. Múzeum oravskej dediny v Zuberci či Brestovskú jaskyňu zhliadnete na cyklotrase PodbielŤatliakovo pleso. Ak ste skúseným cyklistom a prahnete po zážitkoch, vyskúšajte Oravskú magistrálu, ktorá krásne prepája Oravu, KysuceLiptov.

 

Kostol Všetkých svätých v Tvrdošíne

Tvrdošíne, na miestnom cintoríne, je situovaný drevený rímskokatolícky Kostol Všetkých svätých z 15. storočia. Je najstaršou pamiatkou v meste a pre svoju nesmiernu hodnotu si vyslúžil aj zápis v Zozname svetového dedičstva UNESCO. A v čom je tak výnimočný? V interiéri je umiestnený barokový oltár s obrazom Všetkých svätých, ale taktiež renesančná kazateľnica či obraz sv. Juraja, ktorý je zobrazený v boji so šarkanom. Taktiež Vás upútajú aj klenbové maľby, ktoré dotvárajú mystiku celého priestoru. Presvedčte sa na vlastné oči a budete očarení.


Babia hora

Najvyšším vrchom Oravských Beskýd je Babia hora (1725 m n. m.). Pokiaľ ste priaznivcom celodenných túr a máte slušnú kondičku, skúste ju pokoriť. Pomerne náročná trasa s tisícmetrovým prevýšením trvá približne 7 hodín a začína pri chate Slaná Voda. Cesta je však zaujímavá, máte možnosť odbočiť aj k Hviezdoslavovej horárni. Umelec tu čerpal inšpiráciu pre svoje dielo Hájnikova žena. Cestou k horárni možno zazriete aj stádo diviakov v miestnej obore. Na vrchole Vám bude odmenou prekrásny kruhový výhľad nielen na slovenské hory či doliny, ale aj na poľské krásy. Veď Babia hora leží presne na slovensko – poľskom pohraničí.

 

Lyžiarske strediská v okolí

Orava je známa nielen ako raj pre turistov vďaka svojej krásnej prírode, ale aj kvôli ideálnym svahom pre zimnú lyžovačku. V okolí Oravskej priehrady sa nachádzajú menšie strediská s príjemnou atmosférou, bez veľkého množstva lyžiarov a priaznivými cenami za skipasy. Samozrejmosťou sú upravované zjazdovky, v Ski centrum Polhorský Hrádok je možnosť večerného lyžovania. Ak radšej bežkujete, navštívte Ski centrum Brezovica, kde na Vás čakajú upravované bežecké trate. Aj v menších strediskách ako Ski centrum Nižná Uhliská alebo Ski Krušetnica máte možnosť si zapožičať lyžiarsku výstroj. Na čerstvom vzduchu rýchlo vyhladnete, preto sily doplníte v blízkych bufetoch alebo reštaurácii.

 

Autokino Orava

Ste na Orave a cítite sa ako v USA? Aj to sa dá! Využite príležitosť navštíviť jediné autokino na Slovensku. Autokino je situované v rekreačnej oblasti Prístav. Je riešené terasovito, takže na veľké plátno rozmerov 12 x 6 metra budete mať perfektný výhľad. Ani so zvukom nebudete mať problém, nakoľko si ho naladíte cez Vaše autorádio. Vyskúšajte túto atrakciu, možno budú práve hrať ten Váš obľúbený film.


Bike - park Grúniky

Ski centrum GrúnikySihelnom sa počas jari a leta premení na nezabudnuteľný, zážitkový bike park. Poteší Vás 8 cyklistických zjazdov, od tých najnáročnejších až po tie najľahšie. Na svoje si prídu začiatočníci či rodiny s deťmi, tak aj profesionáli. Park je tak populárny, že sa tu konajú aj medzinárodné súťaže. Je to veľké ocenenie, keďže park je dielom miestnych nadšencov. Vyskúšajte ho na vlastnej koži a posúďte, či sa dielo podarilo.
 

Múzeum oravskej dediny Zuberec

Ak za poznaním Oravy a jej histórie, tak jedine sem. V múzeu je umiestnených viac ako 50 stavieb ľudovej oravskej architektúry. Okrem sedliackych domov Vás isto zaujmú aj mlyn či olejáreň. Domy sú aj dobovo zariadené, čo dodáva tomuto miestu autentickosť. V lete máte možnosť spoznať aj chov domácich zvierat či pestovanie bylín tradičným spôsobom, čo len dotvára predstavu návštevníkov o živote miestnych obyvateľov v minulosti. Na kopci nad skanzenom sa týči Kostol sv. Alžbety Uhorskej, kde Vás okúzli maľovaný strop. Spoznajte život našich predkov a buďte zase o niečo vedomostne bohatší.

 

O Oravskej priehrade

Oravská priehrada 1

Oravská priehrada je jednou z najväčších dominánt a atrakcií na Orave. Nachádza sa takmer na samom severe Slovenska, medzi mestami TvrdošínNámestovo. Odkiaľ sa vzala a čím priťahuje tisíce návštevníkov?

Oravská priehrada sa začala budovať v lete 1941, dokončená bola o 13 rokov neskôr. Na Orave sa živili prevažne chovom oviec na blízkych pasienkoch. Tie však vznikli umelo, zničením pôvodných lesov. Holé lúky nedokázali udržať vlahu a pri výdatných lejakoch sa rieka Orava mimoriadne rozvodnila. V jej okolí boli bežné veľké a ničivé povodne. Táto situácia si žiadala riešenie. Bola ním práve samotná Oravská priehrada.

Na mieste Oravskej priehrady ľudia kedysi pokojne žili. Nachádzali sa tu dedinky Ľavkovo, Ústie, Oravské Hámre, OsadaSlanica. Celá pätica dediniek bohužiaľ zanikla, jej obyvatelia boli vysťahovaní. Poslednou pamiatkou v súčasnosti je Slanický ostrov, niektorými nazývaný aj ostrov umenia. Je na ňom kostol, ktorý sa kedysi týčil na kopci nad dedinou Slanica. A z tohto kopca sa razom stal ostrov.

Poďme sa pozrieť na základné údaje o Oravskej priehrade. Jej maximálna hĺbka je až 38 metrov, v priemere 15 metrov. Zaberá plochu 35 kilometrov štvorcových a obsiahne 350 miliónov metrov kubických.

Tipy na výlety a relax na Oravskej priehrade

Oravská priehrada 2

Čím zaujme turistov? Spomínaný Slanický ostrov je jednou z najväčších atrakcií. Nachádza sa na ňom kostol s expozíciou plastík. Dostanete sa na neho výletnou loďou. Ide o nezabudnuteľný zážitok pre malých aj veľkých. Pobrežie Oravskej priehrady je posiate rekreačnými chatkami a drevenicami. Sú využívané hlavne v lete, kedy sa priehrada mení na malé oravské more. Môžete tu plávať, člnkovať sa a len tak sa slniť na pláži. Početné sú rekreačné strediská Slanická Osada či Prístav. Na Oravskej priehrade si môžete požičať svoju jachtu a vyskúšať si život námorníka. Milovníci ticha to zas môžu skúsiť s rybárskou udicou a uloviť si čosi chutné na večeru.

Rovnako príťažlivé je aj blízke okolie Oravskej priehrady. Za službami a zábavou sa môžete vydať do Námestova. Zaujímavý je aj blízky Tvrdošín. Jeho najväčšou pýchou je celodrevený kostolík. Ide o svetový unikát, nie nadarmo je zapísaný v svetovom zozname kultúrneho dedičstva UNESCO. Zarytí horali si pri Oravskej priehrade tiež nájdu to svoje. Neďaleko sa týči majestátna Babia hora s nadmorskou výškou 1725 metrov nad morom. Je známa aj z pohľadu osobností, ktoré stáli na jej vrchole. Najvýznamnejšími bol určite LeninJán Pavol II ešte za čias, kedy bol krakovským arcibiskupom.

Rôzne možnosti ubytovania

Okolie Oravskej priehrady Vám ponúkne najrôznejšie ubytovanie. Priamo na brehu sú mnohé chaty, turistické ubytovne alebo útulné drevenice. V blízkych mestách nájdete aj hotely a luxusnejšie penzióny. Domáci z priľahlých dedín prenajímajú svoje domy a ponúkajú ubytovanie na privátoch. Skrátka nájdete tu všetko, čo si len môžete predstaviť.

Názory a odporúčania

Eva Lehotova (skupina - návštevník) 30.5.2019
Priehrada
Alica (skupina - návštevník) 22.5.2019
Oravská priehrada, Oravský hrad a Oravská železnička, dreveničky.....nádherný kraj a určite sa tu ešte niekedy radi vrátime lebo sme nestihli toho veľa pozrieť :-)
Miriama (skupina - návštevník) 16.5.2019
Super, každý deň sme mali čo pozerať a bolo milión možnosti.
Peter Polák (rodina s malými deťmi - návštevník) 11.4.2019
Nádherný kraj, rekreácia vhodná počas celého roka,
Erik (rodina s malými deťmi - návštevník) 26.2.2019
skvelá lyžovačka v SKi Grúniky ( Sihelné) - služby, ľudia, cena. Orava ani tentoraz nesklamala.
Miloš Nitran (starší pár - návštevník) 11.2.2019
Orava je veľmi pekná
Zuzana (rodina so staršími deťmi - návštevník) 4.2.2019
Krásna Orava, veľa turistických atrakcií za dobré ceny.
Adriana (mladý pár - návštevník) 5.10.2018
Veľmi pekná príroda čím je Orava známa, fakt na každom kroku je co obdivovať. Nádherné lesy a super prístup do mesta. Oravská priehrada je fakt krásna.
Iveta (rodina so staršími deťmi - návštevník) 10.8.2018
Oravská priehrada, hory, obec Klin (socha Ježiša a krásny výhľad), Oravský hrad... je tam toho čo navštíviť :)
Dalibor Košút (skupina - návštevník) 4.8.2018
šiklo by sa nejaká reštaurácia v blízkosti chát tak aby sa dalo isť aj pešo
Natalia Jesze (rodina s malými deťmi - návštevník) 3.7.2018
siroka moznost vyletov v celom regione pre rodiny s detmi
Peter Lehota (rodina so staršími deťmi - návštevník) 8.3.2018
Orava je náš top region
Petra Vavrikova (rodina s malými deťmi - návštevník) 10.1.2018
Orava je super !!!
Martin Fodora (skupina - návštevník) 27.11.2017
Orava je krásna. Mesto Námestovo takmer na dostrel, príjemné podniky a reštaurácie v blízkosti. Oravská priehrada, Babia hora, Roháče, či aj Poľské Tatry, všetko do hodiny jazdy autom. Tak isto odporúčam Oravské Rio, tzv. Rio de Klín s vernou kópiou sochy Krista, veľmi krásne miesto.
Marián Durdiak (skupina - návštevník) 21.8.2017
o.k.
Lubomir Hudok (skupina - návštevník) 16.7.2017
ORAVA??? Pekný kraj- inak nič! Ľudia neochotný,dôležitý-turizmus na bode mrazu !
Renáta Trčková (skupina - návštevník) 11.7.2017
pekné
Maja (rodina s malými deťmi - návštevník) 28.12.2016
Orava uzastne miesto na oddych.
Renata Fukalová (skupina - návštevník) 27.9.2016
Je spousta míst k navštívení,záleží i na ročním období
Helena Weszelovszká (rodina so staršími deťmi - návštevník) 26.9.2016
Táto časť Oravy ponúka skvelé a rôznorodé zážitky. Lesy so všetkým čo k nim patrí, voda, Oravská priehrada, kultúrne a historické pamiatky, osobitne Slanický ostrov umenia, drevený kostolík v Tvrdošíne, či galéria Márie Medveckej atď.
Anna Vasilová (skupina - návštevník) 29.8.2016
Ešte máme čo objavovať. Stihli sme Oravský hrad, muzeum oravskej dediny v Zuberci, Oravská priehrada, nábrežie v Námestove, Socha Ježiša v obci Klin na kopci Grap, vyhliadková plavba na oravskej priehrade na Slanický ostrov, kde sme si pozreli Slanický ostrov umenia.Určite sem za pozretie stojí Roháče, 40km cyklotrasa z Trstennej do Polska, a ine. ale to až nabudúce.
Daniel (rodina s malými deťmi - návštevník) 25.8.2016
ORAVA JE PREKRASNA
veronika podhradska (rodina s malými deťmi - návštevník) 16.8.2016
Ked budem riesit oddych urcite budem riesit tuto chatu. Dakujeme za super ubytonie
veronika podhradska (rodina s malými deťmi - návštevník) 13.8.2016
Super riesenie pre deti odporucam kazdemu kto chce riesit oddych.
Mirka Hanuliakova (rodina s malými deťmi - návštevník) 14.7.2016
pekne prostredie
zuzana loksova (rodina s malými deťmi - návštevník) 6.6.2016
Nám sa na Orave velmi páčilo,aj naše Slovensko ponúka krasnu dovolenku pre rodinky s detmi,tento rok sme si chatu znovu zarezervovali,nakolko sa nam dovolenka páčila no nestihli sme si prezriet Rohače,miestny skanzem a možno aj výlet do Polska
milan srobar (rodina s malými deťmi - návštevník) 9.3.2016
Nie je čo dodať, na Orave dobre...
Marek Hyravý (mladý pár - návštevník) 4.1.2016
Je to veľmi pekný kraj. Vrelo odporúčame.
klaudia Hájovská (skupina - návštevník) 14.10.2015
Krásna časť Slovenska
Dávid (skupina - návštevník) 25.9.2015
Pekné okolie, aj priehrada je celkom fajn, len tá chata nie.