Loading

Ubytovanie na Oravskej priehrade

(32 objektov)

Chata Prístav

Trstená, v rekreačnej oblasti, pri vode
Príjemná rodinná dovolenka na Orave

Chatová osada a Penzión Kotva

Námestovo, v rekreačnej oblasti, pri lese / na okraji lesa
Len 200 metrov od Oravskej priehrady

Penzión Kriš

Oravská Jasenica, na okraji obce / mesta, pri lese / na okr...
Vhodné pre rodinky s ďeťmi

Chata Maja

Námestovo, v rekreačnej oblasti, pri vode
Luxusná chata s prepychovým vybavením

Chata Priehrada

Ústie nad Priehradou, v rekreačnej oblasti, pri vode
V mimosezóne len 79€/noc za celú chatu!

Chata Na kopci- nad Oravskou Priehradou

Námestovo, v rekreačnej oblasti, pri lese / na okraji lesa
Huby, ryby, blízkosť lesa POSLEDNÉ VOĽNÉ

Autocamp Stará hora

Námestovo, v rekreačnej oblasti, pri vode
Priamo pri priehrade, skvelé chatky

Chata Sofia Námestovo

Námestovo, v rekreačnej oblasti, pri vode
Rekreačná chata pri Oravskej priehrade!

Chata Oravská Priehrada

Námestovo, v rekreačnej oblasti, pri lese / na okraji lesa
Len 350 metrov od Oravskej priehrady

Apartmán Emu

Rabča, na okraji obce / mesta, pri lese / na okraji lesa
Luxusný apartmán v malebnom prostredí
1 - 32 / 32

Oravská priehrada

TOP 10 + skvelých tipov ako stráviť čas na Oravskej priehrade

Zvažujete dovolenku na Slovensku? Hľadáte večer rušnejšiu destináciu, ale pritom trváte aj na tichom pokojnom mieste? Možno Vaša voľba padne práve na Oravskú priehradu. Využite šancu zašantiť si vo vode, prejsť sa okolitou prírodou, bicyklovať po starostlivo zvolenej cyklotrase alebo navštíviť večer autokino. Vodná nádrž a jej okolie láka nielen na vodné športy, ale aj množstvo pamiatok či atrakcií v okolí. Ak ešte váhate, možno Vás presvedčí bohatá ponuka ubytovania sa v chatách, penziónoch alebo hoteloch. Vyberte sa na Oravskú priehradu loviť zážitky, na ktoré budete ešte dlho spomínať.
 

Možnosti vyžitia na Oravskej priehrade

Viete, kde je slovenské more? No predsa na Orave! Aj takýmto prívlastkom sa pomenúva najväčšia vodná nádrž na našom území – Oravská priehrada. Vznikala postupne v rokoch 1941 – 1954. Pri jej výstavbe boli zaplavené štyri obce. Dnes je však rušným turistickým cieľom, ktorí vyhľadávajú rekreanti z blízka, ale aj z ďaleka. Pri jej návšteve si vychutnajte kúpanie na brehoch či romantické člnkovanie vo dvojici. Objavte jej skryté zákutia na vodnom skútri, alebo sa naučte udržať balans na windsurfe. Pre celú rodinu sú vhodné výlety na vodných bicykloch. Počas sezóny, od mája do októbra, zažijete relaxačnú plavbu po celej vodnej nádrži. Z Prístavu č. 1 vychádza každú pol hodinu výletná loď, a preto sa nezabudnite zúčastniť. Uvidíte krásne okolie, pozriete si Slanický ostrov a chránené živočíchy. Nie je prečo váhať. Svoje tiché miestečka si pri priehrade nájdu aj rybári. Tento oddychový šport je veľmi populárny, nakoľko sa vo vodnej nádrži nachádza mnoho sladkovodných rýb. Ulovíte zubáča, kapra alebo sumca? Oravská priehrada sa vďaka svojím atrakciám rýchlo stáva vhodnou destináciou pre aktívnu letnú dovolenku.

 

Rekreačné strediská na Oravskej priehrade

Tisíce turistov si ročne vyberajú vhodné miesto pre rekreáciu pri Oravskej priehrade. Najpopulárnejšie stredisko je Slanická Osada, kde majú na výber množstvo aktivít v podobe vodných športov alebo vychádzok do okolitej prírody. Kto hľadá tiché miestečko, ale zároveň vyhľadáva nočnú zábavu mesta, nech staví na pláže pri Námestove. Ak už dnes viete, že by ste sa radi zúčastnili vyhliadkovej plavby po vodnej nádrži, ubytujte sa v rekreačnej oblasti Prístav, odkiaľ lode vyrážajú. Nocľah je k dispozícií nielen v chatách a hoteloch, ale aj v autokempoch. Ak radi spíte na čerstvom vzduchu, vyberte si autokemping v Slanickej Osade alebo Starej Hore. Výber je len na Vás.

 

Slanický ostrov

Uprostred Oravskej priehrady sa skrýva unikátny ostrov. Slanický ostrov umenia, ako sa tiež nazýva, vznikol po zaplavení obce Slanica pri budovaní vodnej nádrže. Na ostrove sa nachádza Kostol Povýšenia sv. Kríža z 18. storočia. Nie je to však obyčajný kostol, ale v jeho útrobách sídli oravská galéria umenia. Pri jeho návšteve sa budete kochať tradičnou ľudovou plastikou a maľbou. A to celonárodného významu! Pri prechádzke parkom okolo kostola isto Vášmu pozornému oku neunikne lapidárium. Vychutnajte si pohľad na vzácne sochy svätcov symbolizujúcich kamenársku tvorbu na Orave. Na ostrove sa príležitostne konajú aj koncerty. K vyššie spomínaným atrakciám sa poľahky dostanete výletnou loďou.

 

Turistika a cyklistika v okolí

Oravská príroda doslova láka k objavovaniu a poznávaniu prírodných krás. Oravská vrchovina, Oravská Magura či Západne Tatry Vás radi privítajú. Vydajte sa za poznávaním po náučných chodníkoch Premeny lesa, ktorý začína v obci Klin. Dozviete sa množstvo zaujímavých informácií o lesoch všeobecne, ale aj práve o tom oravskom. Alebo si radšej vyberiete náučný chodník Plisko? Trasa v dĺžke 4,7 kilometra je vhodná pre malých aj veľkých. Na chodník sa najlepšie dostanete z obce Mútne. Taktiež táto obec je východiskovým bodom pre výstup na vrch PliskoOravských Beskydách. To len ak by ste túžili po ozajstnej turistike. Zaujímavou je aj túra na Bielsku skalu. Značený chodník sa začína v oravskej obci Podbiel. Veľkou výhodou je, že je menej navštevovaná, takže krásne výhľady na Poľsko budete mať len pre seba.

Hovorí sa, že najkrajší pohľad na svet je z chrbta koňa. My dodávame, že aj zo sedadla bicykla to stojí za to. Beskydská cyklomagistrála patrí medzi nenáročné, avšak je jednou z najkrajších vychádzok na bicykloch. K nenáročným, pohodovým výletom patrí aj Cyklotrasa TrstenáNowy Targ, a tak, zoberte svoje deti a choďte sa pozrieť aj k naším susedom. Múzeum oravskej dediny v Zuberci či Brestovskú jaskyňu zhliadnete na cyklotrase PodbielŤatliakovo pleso. Ak ste skúseným cyklistom a prahnete po zážitkoch, vyskúšajte Oravskú magistrálu, ktorá krásne prepája Oravu, KysuceLiptov.

 

Kostol Všetkých svätých v Tvrdošíne

Tvrdošíne, na miestnom cintoríne, je situovaný drevený rímskokatolícky Kostol Všetkých svätých z 15. storočia. Je najstaršou pamiatkou v meste a pre svoju nesmiernu hodnotu si vyslúžil aj zápis v Zozname svetového dedičstva UNESCO. A v čom je tak výnimočný? V interiéri je umiestnený barokový oltár s obrazom Všetkých svätých, ale taktiež renesančná kazateľnica či obraz sv. Juraja, ktorý je zobrazený v boji so šarkanom. Taktiež Vás upútajú aj klenbové maľby, ktoré dotvárajú mystiku celého priestoru. Presvedčte sa na vlastné oči a budete očarení.


Babia hora

Najvyšším vrchom Oravských Beskýd je Babia hora (1725 m n. m.). Pokiaľ ste priaznivcom celodenných túr a máte slušnú kondičku, skúste ju pokoriť. Pomerne náročná trasa s tisícmetrovým prevýšením trvá približne 7 hodín a začína pri chate Slaná Voda. Cesta je však zaujímavá, máte možnosť odbočiť aj k Hviezdoslavovej horárni. Umelec tu čerpal inšpiráciu pre svoje dielo Hájnikova žena. Cestou k horárni možno zazriete aj stádo diviakov v miestnej obore. Na vrchole Vám bude odmenou prekrásny kruhový výhľad nielen na slovenské hory či doliny, ale aj na poľské krásy. Veď Babia hora leží presne na slovensko – poľskom pohraničí.

 

Lyžiarske strediská v okolí

Orava je známa nielen ako raj pre turistov vďaka svojej krásnej prírode, ale aj kvôli ideálnym svahom pre zimnú lyžovačku. V okolí Oravskej priehrady sa nachádzajú menšie strediská s príjemnou atmosférou, bez veľkého množstva lyžiarov a priaznivými cenami za skipasy. Samozrejmosťou sú upravované zjazdovky, v Ski centrum Polhorský Hrádok je možnosť večerného lyžovania. Ak radšej bežkujete, navštívte Ski centrum Brezovica, kde na Vás čakajú upravované bežecké trate. Aj v menších strediskách ako Ski centrum Nižná Uhliská alebo Ski Krušetnica máte možnosť si zapožičať lyžiarsku výstroj. Na čerstvom vzduchu rýchlo vyhladnete, preto sily doplníte v blízkych bufetoch alebo reštaurácii.

 

Autokino Orava

Ste na Orave a cítite sa ako v USA? Aj to sa dá! Využite príležitosť navštíviť jediné autokino na Slovensku. Autokino je situované v rekreačnej oblasti Prístav. Je riešené terasovito, takže na veľké plátno rozmerov 12 x 6 metra budete mať perfektný výhľad. Ani so zvukom nebudete mať problém, nakoľko si ho naladíte cez Vaše autorádio. Vyskúšajte túto atrakciu, možno budú práve hrať ten Váš obľúbený film.


Bike - park Grúniky

Ski centrum GrúnikySihelnom sa počas jari a leta premení na nezabudnuteľný, zážitkový bike park. Poteší Vás 8 cyklistických zjazdov, od tých najnáročnejších až po tie najľahšie. Na svoje si prídu začiatočníci či rodiny s deťmi, tak aj profesionáli. Park je tak populárny, že sa tu konajú aj medzinárodné súťaže. Je to veľké ocenenie, keďže park je dielom miestnych nadšencov. Vyskúšajte ho na vlastnej koži a posúďte, či sa dielo podarilo.
 

Múzeum oravskej dediny Zuberec

Ak za poznaním Oravy a jej histórie, tak jedine sem. V múzeu je umiestnených viac ako 50 stavieb ľudovej oravskej architektúry. Okrem sedliackych domov Vás isto zaujmú aj mlyn či olejáreň. Domy sú aj dobovo zariadené, čo dodáva tomuto miestu autentickosť. V lete máte možnosť spoznať aj chov domácich zvierat či pestovanie bylín tradičným spôsobom, čo len dotvára predstavu návštevníkov o živote miestnych obyvateľov v minulosti. Na kopci nad skanzenom sa týči Kostol sv. Alžbety Uhorskej, kde Vás okúzli maľovaný strop. Spoznajte život našich predkov a buďte zase o niečo vedomostne bohatší.

 

O Oravskej priehrade

Oravská priehrada 1

Oravská priehrada je jednou z najväčších dominánt a atrakcií na Orave. Nachádza sa takmer na samom severe Slovenska, medzi mestami TvrdošínNámestovo. Odkiaľ sa vzala a čím priťahuje tisíce návštevníkov?

Oravská priehrada sa začala budovať v lete 1941, dokončená bola o 13 rokov neskôr. Na Orave sa živili prevažne chovom oviec na blízkych pasienkoch. Tie však vznikli umelo, zničením pôvodných lesov. Holé lúky nedokázali udržať vlahu a pri výdatných lejakoch sa rieka Orava mimoriadne rozvodnila. V jej okolí boli bežné veľké a ničivé povodne. Táto situácia si žiadala riešenie. Bola ním práve samotná Oravská priehrada.

Na mieste Oravskej priehrady ľudia kedysi pokojne žili. Nachádzali sa tu dedinky Ľavkovo, Ústie, Oravské Hámre, OsadaSlanica. Celá pätica dediniek bohužiaľ zanikla, jej obyvatelia boli vysťahovaní. Poslednou pamiatkou v súčasnosti je Slanický ostrov, niektorými nazývaný aj ostrov umenia. Je na ňom kostol, ktorý sa kedysi týčil na kopci nad dedinou Slanica. A z tohto kopca sa razom stal ostrov.

Poďme sa pozrieť na základné údaje o Oravskej priehrade. Jej maximálna hĺbka je až 38 metrov, v priemere 15 metrov. Zaberá plochu 35 kilometrov štvorcových a obsiahne 350 miliónov metrov kubických.

Tipy na výlety a relax na Oravskej priehrade

Oravská priehrada 2

Čím zaujme turistov? Spomínaný Slanický ostrov je jednou z najväčších atrakcií. Nachádza sa na ňom kostol s expozíciou plastík. Dostanete sa na neho výletnou loďou. Ide o nezabudnuteľný zážitok pre malých aj veľkých. Pobrežie Oravskej priehrady je posiate rekreačnými chatkami a drevenicami. Sú využívané hlavne v lete, kedy sa priehrada mení na malé oravské more. Môžete tu plávať, člnkovať sa a len tak sa slniť na pláži. Početné sú rekreačné strediská Slanická Osada či Prístav. Na Oravskej priehrade si môžete požičať svoju jachtu a vyskúšať si život námorníka. Milovníci ticha to zas môžu skúsiť s rybárskou udicou a uloviť si čosi chutné na večeru.

Rovnako príťažlivé je aj blízke okolie Oravskej priehrady. Za službami a zábavou sa môžete vydať do Námestova. Zaujímavý je aj blízky Tvrdošín. Jeho najväčšou pýchou je celodrevený kostolík. Ide o svetový unikát, nie nadarmo je zapísaný v svetovom zozname kultúrneho dedičstva UNESCO. Zarytí horali si pri Oravskej priehrade tiež nájdu to svoje. Neďaleko sa týči majestátna Babia hora s nadmorskou výškou 1725 metrov nad morom. Je známa aj z pohľadu osobností, ktoré stáli na jej vrchole. Najvýznamnejšími bol určite LeninJán Pavol II ešte za čias, kedy bol krakovským arcibiskupom.

Rôzne možnosti ubytovania

Okolie Oravskej priehrady Vám ponúkne najrôznejšie ubytovanie. Priamo na brehu sú mnohé chaty, turistické ubytovne alebo útulné drevenice. V blízkych mestách nájdete aj hotely a luxusnejšie penzióny. Domáci z priľahlých dedín prenajímajú svoje domy a ponúkajú ubytovanie na privátoch. Skrátka nájdete tu všetko, čo si len môžete predstaviť.

Názory a odporúčania

Dagmar Kruckova (skupina - návštevník) 25.2.2020
Krásná nedotčená příroda s možností výletů.
Jozef Balko (rodina s malými deťmi - návštevník) 24.2.2020
.
ľubomir (rodina so staršími deťmi - návštevník) 20.2.2020
veľa možností na šport
Jaroslav Blízik (rodina s malými deťmi - návštevník) 8.1.2020
Orava je krásna
Emil Gábor (rodina so staršími deťmi - návštevník) 23.9.2019
Všetko
Peter Hecko (skupina - návštevník) 18.9.2019
Vela moznosti na aktivny oddych Babia hora nadhera
Katarína Šušková (rodina s malými deťmi - návštevník) 10.9.2019
cyklotrasa z Trstenej do Nového Targu - nádherná príroda, Klin- Slovenské Rio de Janeiro, Oravský hrad, plavba plťou, ...stále je čo pozerať, len času je málo,..
Jozef Šimončič (rodina s malými deťmi - návštevník) 5.9.2019
Krásna príroda
Stanislav Pethö (starší pár - návštevník) 3.9.2019
Rio de Klín, múzeum kávy
Marika Mgr.Stránska (rodina s malými deťmi - návštevník) 3.9.2019
Nádherný región s krásnymi lesmi, pamiatkami a atrakciami, určite odporúčam
Eva Janícsekova (rodina s malými deťmi - návštevník) 29.8.2019
Oravsky hrad
Peter (rodina so staršími deťmi - návštevník) 28.8.2019
Pekna oravska priroda
Alena Jurišová (starší pár - návštevník) 28.8.2019
Orava nás príjemne prekvapila, veľmi sa mi páčili dedinky i mestečká, boli nejaké iné, malebnejšie ako v iných kútoch Slovenska a tiež ľudia,s ktorými sme sa stretli boli milí, srdeční a ochotní.
Martina (skupina - návštevník) 18.8.2019
Región prekrásny
Iveta (rodina so staršími deťmi - návštevník) 14.8.2019
vyhliadková plavba s návštevou ostrova Slanica Socha Ježiša Krista v obci Klin Slaná voda (Oravská Polhora) Hviezdoslavova hájovňa (Oravská Polhora) výstup na Babiu horu
Karel Szydlowski szyka (starší pár - návštevník) 3.8.2019
Orava má obrovský a nevyužitý potenciál pro aktivní rekreaci. Cyklostezka do polského Černého Dunajce byla nejlepší kterou jsme doposud jeli. Ještě by to chtělo opravit popř. dotáhnout stezku po břehu kolem přehrady, aby ji mohli využívat i bruslaři na kolečkových bruslích v létě a v zimě běžkaři.
Sabina (rodina so staršími deťmi - návštevník) 2.8.2019
Neviem
Bohuš Ďurčo (rodina so staršími deťmi - návštevník) 29.7.2019
región super ale na to že to je oravská priehrada nebola možnosť sa kúpať
Diana Sopóciová (rodina s malými deťmi - návštevník) 29.7.2019
Oravský hrad, Oravská železnica, Slaninky ostrov
Tomáš Sepeši (rodina so staršími deťmi - návštevník) 27.7.2019
jednoducho nádhera
Miriam Karellová (starší pár - návštevník) 25.7.2019
Nádhera
Štefan Huraj (skupina - návštevník) 24.7.2019
Nádherná príroda
Beata (rodina s malými deťmi - návštevník) 23.7.2019
Autom sa dajú robiť rôzne výlety, ale aj samotný pobyt na chate je zážitkom. Ďakujeme
Dušan (mladý pár - návštevník) 22.7.2019
Nádherný región!
Marta Kotianova (starší pár - návštevník) 16.7.2019
boli sme ocareni skanzanom Zuberec, Oravsky zamok nie je mozne obist, ale nevyhovovalo nam organizacne zabezpecenie vstupu do zamku
Ľubica Tomaščínová (rodina s malými deťmi - návštevník) 16.7.2019
Oravský zámok, dedinka Klin
Emília Babčanova (rodina s malými deťmi - návštevník) 6.7.2019
Všetko
Eva Lehotova (skupina - návštevník) 30.5.2019
Priehrada
Alica (skupina - návštevník) 22.5.2019
Oravská priehrada, Oravský hrad a Oravská železnička, dreveničky.....nádherný kraj a určite sa tu ešte niekedy radi vrátime lebo sme nestihli toho veľa pozrieť :-)
Miriama (skupina - návštevník) 16.5.2019
Super, každý deň sme mali čo pozerať a bolo milión možnosti.