Loading

Ubytovanie Kežmarský hrad

(507 objektov v okolí 25 km)
Kežmarský hrad

Kežmarský hrad

Kežmarok

Zachovalých hradov je u nás dnes pomerne málo. Pokiaľ Vás nebaví potulovať sa pomedzi labilné zrútené múry a podobu hradu si domýšľať, navštívte mesto Kežmarok. Mestský hrad, či zámok tu stojí celé stáročia v takmer nezmenenej podobe. Máte možnosť nakuknúť do života šľachticov a hradných pánov, tých najbohatších ľudí tej doby.

Dnes hrad pôsobí dojmom romantického zámku. Nie vždy tomu tak bolo. Hrad bol pôvodne gotický a vznikol niekedy na prelome 14. a 15. storočia. Nevyrástol na zelenej lúke. Na jeho mieste stál kostol sv. Alžbety z roku 1251. Ku kostolu sa neskôr pristavilo jedno obytné krídlo a stal sa z neho kláštor.

Prvá písomná zmienka o hrade je z roku 1447.  Neskorší majiteľ Imrich Zápoľský nariadil zbúranie kostola aj s kláštorom. Bolo tomu tak v roku 1486. Stavebný materiál z kláštora sa použil pri výstavbe západného krídla hradu. Veľa slovenských hradov postihol požiar. Oheň množstvo z nich spravil neobývateľnými a kvôli nedostatku financií začali chátrať. Podobná katastrofa sa nevyhla ani Kežmarskému hradu a to hneď niekoľkokrát. Mal však väčšie šťastie. Jeden z požiarov ho zachvátil už v roku 1575. Prestavba bola v renesančnom štýle a krátko po nej sa hrad dostal do rúk jednému z najvplyvnejších rodov, Thökölyovcov.

Z chladného hradu sa vďaka rôznym prestavbám začal Kežmarský hrad podobať na príjemný a romantický zámok. Prestavba na zámok nadobudla finálnu verziu v roku 1657, keď umelci z Talianska vyzdobili celý jeho interiér. Dokonca hradná koniareň mala žľaby vytvorené z mramoru. O rok neskôr sa postavila, či skôr prebudovala kaplnka, ktorá sídli v niekdajšej obrannej bašte.

Slávne obdobie hradu sa skončilo v roku 1720, kedy ho odkúpilo mesto Kežmarok. Bol využívaný na hospodárske účely a preto začal chátrať. Bola zničená aj časť hradného opevnenia. V roku 1931 mesto zriadilo vo veži malé Mestské múzeum. Kežmarský zámok sa smutne preslávil tým, že počas druhej svetovej vojny v ňom sídlili Nemci a popravili niekoľkých partizánov. Od roku 1960 začala rozsiahlejšia rekonštrukcia a prípravy na jeho sprístupnenie.

Hradné expozície sú mimoriadne pestré. Kežmarok bol odjakživa mestom remeselníkov a sídlilo v ňom až 36 stredovekých cechov. Ich erby a tradičné náradie nájdete aj priamo v hrade. Expozíciami známymi aj z iných hradov sú najrôznejšie zbrane, či prehliadka hradnej kaplnky. Zaujímavou je hladomorňa, expozícia stredovekej lekárne alebo historických vozidiel. Prehliadku hradu si tak užije každý.

Kežmarok ako jedno z najvýznamnejších miest Spiša ponúka mnoho možností ubytovať sa. Okrem hotelovubytovní poskytuje množstvo penziónov. Bývať v meštiackom dome priamo na námestí, aj to na Vás čaká. Pokiaľ hľadáte lacnejšie ubytovanie, vyberte si jeden z množstva privátov v súkromí. Spoznajte Spiš priamo z jeho centra, spod hradieb Kežmarského hradu.

... zobraziť viac

Penzión U Jakuba

0,2 km od Kežmarský hrad, Kežmarok, v obci / v meste, v centr...
Penzión s vlastnou štýlovou reštauráciou

Ubytovňa Pali

0,6 km od Kežmarský hrad, Kežmarok, v obci / v meste, v centr...
Nadštandardná ubytovňa za výhodné ceny!

Apartmány Katarína

0,8 km od Kežmarský hrad, Kežmarok, v obci / v meste, pri kúp...
Pekné, výhodné, v centre, pri kúpalisku!

Vila Gardoš

0,9 km od Kežmarský hrad, Kežmarok, v obci / v meste
WiFi - PARKOVANIE - GRILL - TATRY

Ubytovanie u gazdu

1,0 km od Kežmarský hrad, Kežmarok, na okraji obce / mesta, p...
Zážitkové ubytovanie na gazdovskom dvore

Penzión Leibic

2,4 km od Kežmarský hrad, Ľubica, v obci / v meste, v centre mesta
Moderne zrekonštruované izby,skvelá cena

Chalúpka pod vŕškom

3,6 km od Kežmarský hrad, Malý Slavkov, na okraji obce / mesta
Jedinečný výhľad na Tatry|Chatka s krbom

Vila Aurora

5,1 km od Kežmarský hrad, Mlynčeky, na okraji obce / mesta, p...
S vlastným vnútorným bazénom a wellness

Ubytovanie u Aleny

5,5 km od Kežmarský hrad, Vrbov, na okraji obce / mesta, pri...
Ubytovanie v tichom prostredí

Dovolenkový dom Active & Relax

5,6 km od Kežmarský hrad, Veľká Lomnica, na okraji obce / mesta
Apartmány s výhľadom na Vysoké Tatry