Loading

Ubytovanie v Trstenom pri Hornáde

(0 objektov + 17 objektov v okolí 25 km)

Molnár Vendégház

Kechnec (Trstené pri Hornáde 5,7 km vzdušne), mimo obce / mesta
Ubytovanie s bazénom, jacuzzi a saunou

Hostel White Coral

Košice - Barca (Trstené pri Hornáde 13,2 km vzdušne), v obci...
Príjemné ubytovanie v pokojnej časti

Ubytovňa City

Košice - Šaca - Košice - Šaca (Trstené pri Hornáde 13,3 km v...
Kvalitné ubytovanie za atraktívne ceny!

Penzión U námorníka

Košice - Šaca (Trstené pri Hornáde 13,8 km vzdušne), na okra...
Reštaurácia s domácou kuchyňou

Turistická ubytovňa Strojár

Košice - Juh (Trstené pri Hornáde 15,5 km vzdušne), v obci...
Nové príjemné cenovo výhodné ubytovanie!

Apartmán Partizán

Košice - Barca (Trstené pri Hornáde 16,5 km vzdušne), v obci / v meste, v centre me...
Úplne nový výhodný apartmán v Košiciach!

Apartmány Kukučín

Košice - Juh (Trstené pri Hornáde 16,7 km vzdušne), v obci...
Luxusné apartmány len 5 min. od centra!

Apartmány Košice

Košice - Juh (Trstené pri Hornáde 16,8 km vzdušne), v obci...
V tesnej blízkosti centra mesta

Turistická ubytovňa K2

Košice - Staré Mesto (Trstené pri Hornáde 16,9 km vzdušne),...
V pokojnom areáli uprostred mesta

Chata Byšta

Byšta (Trstené pri Hornáde 17,1 km vzdušne), v rekreačnej ob...
Chata s krbom v krásnom tichom prostredí
1 - 17 / 17

Trstené pri Hornáde

Trstené pri Hornáde 1

Obec Trstené pri Hornáde, patriaca do okresu Košice, sa rozprestiera na okraji Košickej kotliny pri Slanských vrchoch doslova na skok od hranice Slovenska s Maďarskou republikou. Chotárom obce preteká, ako napovedá aj názov, rieka Hornád. Na Trstenskom potoku v smere na východ od obce sa nachádza rybník s oficiálnym názvom Vodná nádrž Trstené.

Historicky žili ľudia v tejto oblasti už v období praveku. Nálezy potvrdzujú aj osídlenie Slovanov v 9. až 12. storočí. Prvá písomná zmienka je z roku 1215. Dedina vtedy niesla názov Saky od slovanského slova ska, čo znamená vrece alebo sieť. V polovici 13. storočia bola po tatárskom vpáde dedina vyľudnená. Potom ju začalo osídľovať maďarské obyvateľstvo a jej názov sa zmenil na Nádošť. Vlastníkom obce bola okrem iného aj nádošťská vetva Abovcov. Začiatkom 15. storočia sa tu vyberalo mýto. V 18. storočí oblasť pustošili Turci a epidémie, a tak prišlo k vyľudneniu.

V roku 1715 tu žilo len 10 rodín. Následne sa územie dosídľovalo predovšetkým slovenským obyvateľstvom. Tak začalo postupne slovenské obyvateľstvo prevažovať. Živilo sa prevažne roľníctvom na miestnych veľkostatkoch. Z remesiel sa tu rozvíjalo najmä kováčstvo, kolárstvo, či stolárstvo. Trstenčanky sa venovali najmä tkaniu z konopnej priadze. V 19. storočí oblasť postihlo vysťahovalectvo a viaceré epidémie cholery. Po Viedenskej arbitráži obec patrila Maďarsku, čo prinieslo maďarizáciu a národnostný útlak slovenskému obyvateľstvu. Po ukončení druhej svetovej vojny sa Trstené stalo súčasťou vtedajšej Československej republiky. Od roku 1948 nesie obec terajší názov.

Trstené pri Hornáde 2

A aké pamiatky tu nájdete? Za povšimnutie stojí gotický rímsko-katolícky kostol svätej Anny, ktorý pochádza z 15. storočia. Ak vojdete dovnútra, môžete tu obdivovať peknú freskovú výzdobu. Na sever od kostola sa nachádza historický židovský cintorín. Kostol je aj národnou kultúrnou pamiatkou. Druhým kostolom v obci je kostol reformovanej cirkvi. Vašej pozornosti neujdú ani zvyšky bývalého kaštieľa patriaceho kedysi rodine Kováčovcov. V areáli základnej školy je k dispozícii multifunkčné ihrisko s umelou trávou. Je tu aj futbalové trávnaté ihrisko.

Trsteným vedie žltý značený náučný chodník Horný Abov, ktorý prechádza aj obcami ŽdaňaSkároš a Nižná Myšľa. Náučný chodník prechádza zaujímavými prírodovednými, archeologickými a kultúrno-historickými miestami. Na 22 kilometrov dlhej trase môžete obdivovať meandre Hornádu, miestnu flóru a faunu, archeologické nálezy, zvyšky stredovekého hradu, či židovský cintorín a kláštor. Trasa má 11 zastávok s informačnými panelmi. Trasa je nenáročná na prevýšenie a vhodná pre každého. Južne od Trsteného chodník prechádza v blízkosti štátnej hranice s Maďarskom.

Ak ste milovníkom cyklistiky, môžete využiť cyklotrasu Hornád, ktorá prechádza priamo obcou. Ďalšou je cyklotrasa Košice - Sárospatak. Pri jej prechode nad Hornádom tu bola vybudovaná zaujímavá visutá cyklistická lávka. Oplatí sa navštíviť aj miestnu biofarmu, ktorá sa nachádza na mieste bývalého roľníckeho družstva na severovýchod od obce. Pekným miestom na prechádzky a oddych je územie nazývané Starý Hornád s mŕtvym ramenom Hornádu, ktoré bolo revitalizované.

Milovníci turistiky by si nemali nechať ujsť príležitosť vystúpiť v Slanských vrchoch na najvyšší vrch slovensko-maďarskej štátnej hranice, ktorým je Veľký Milič. Dosahuje výšku takmer 900 m n. m. Jeho vrcholová časť ukrýva sopečné bralo Miličskú skalu. Na vrchol vedie niekoľko turistických trás. Vhodným východiskom na túru je obec Slanská Huta. Prekrásne prostredie pod Miličom tvorí jazero Izra, kde môžete zo spomínanej Huty zavítať aj na bicykli. Jazero sa využíva aj na rybolov. Trstené pri Hornáde 3Zo Slanskej Huty sa dá využiť aj žltá a červená turistická značka, ktorá Vás cez Veľkú Márovku a okolím Medvedieho vrchu zavedie do obce Slanec. Nad ňou si môžete obzrieť na Slanskom hradnom vrchu ruiny hradu Slanec.

Ak máte radi lyžovanie, navštívte lyžiarske stredisko Kavečany, ktoré má 3 kilometre zjazdových tratí, ktoré sú v prípade potreby umelo zasnežované. Je tu celkovo 7 vlekov. Trate sú ľahkej a stredne náročnej obťažnosti. Stredisko ponúka pre deti detský vlek a večerné lyžovanie. Pre bežkárov je v rámci strediska k dispozícii 14 kilometrov bežeckých tratí. Ďalšou možnosťou je areál Jahodnej, ktorý ponúka návštevníkom ľahké a stredne ťažké zjazdové trate, ako aj bežecké trate. Vyskúšať sa dá aj korčuľovanie, sánkovanie, snowboarding alebo snowtubing. Je tu požičovňa lyží, snowboardov, korčulí či saní. Deti môžu využiť lyžiarsku škôlku.

Trstené pri Hornáde je vhodné pre tých, ktorí hľadajú na bývanie počas svojho voľna kľudné a pokojné prostredie mimo veľkých a rušnejších Košíc. Veríme, že v regióne Abov prežijete so svojou rodinou a najbližšími dovolenku podľa Vašich predstáv. Pritom si nezabudnite vybrať vhodné ubytovanie v tunajších penziónoch alebo privátoch.