Loading

Kam na výlet v Tatranskej Kotline

(1 atrakcia + 85 atrakcií v okolí 25 km)

Belianska jaskyňa

Tatranská Kotlina

Podzemné svety fascinovali ľudí odjakživa. Jaskyne poskytovali úkryt, dnes sú vyhľadávanými turistickými atrakciami. Pokiaľ sa chystáte na dovolenku do Vysokých Tatier alebo na Zamagurie, zbystrite pozornosť. Návštevu Belianskej jaskyne by ste nemali vynechať za žiadnych okolností.

Belianska jaskyňa leží v blízkosti obce Tatranská Kotlina. Môžete sa k nej dostať z Tatranskej Lomnice alebo zo Spišskej Belej. Nachádza sa na ľavej strane cesty v masíve Kobylieho vrchu.

Vo Vysokých Tatrách je viacero jaskýň, no Belianska jaskyňa je jedinou sprístupnenou. Má bohatú kvapľovú výzdobu a stojí za prehliadku. Vedie ku nej náučný chodník. Na necelom kilometri miniete informačné tabule, ktoré Vás oboznámia s ochranou životného prostredia, rastlinstvom, živočíšstvom a aj samotnou históriou jaskyne.

Jaskyňa bola objavená už zlatokopmi roku 1826, následne sa však na ňu zabudlo. Znovuobjavená bola roku 1881 a verejnosti bola sprístupnená roku 1884. Zaujímavosťou je, že umelé osvetlenie bolo do jaskyne zavedené roku 1896. Len 12 rokov po vynáleze žiarovky. Ďalšou perličkou je snaha urobiť z obyčajnej kvapľovej jaskyne ľadovú. Spodné partie jaskyne sa mali umelo zaľadniť, došlo však k porušeniu výzdoby, preto sa od plánu upustilo.

Poďme do súčasnosti. V jaskyni Vás čaká 1 370 metrov podzemných krás, 125 metrové prevýšenie a presne 860 schodov. Pred návštevou jaskyne sa dobre oblečte, teplota v nej sa pohybuje medzi 5-6 stupňami Celzia a v podzemí budete viac ako hodinu. Jaskyňa je otvorená celoročne, s výnimkou niekoľkých týždňov v zimných mesiacov. Zatvorená je aj každý pondelok. O návštevných hodinách sa je potrebné informovať vopred na internete, nakoľko sa v sezóne a mimo nej líšia.

V jaskyni Vás upútajú sintrové vodopády, hlavne vo Vysokom a Vodopádovom dóme. Zaujímavá je Hudobná sieň. Jej názov je príznačný. Vďaka výnimočnej akustike sa tu v minulosti a aj dnes konali hudobné koncerty. Ak si myslíte, že podzemie je bez života, ste na omyle. Len v Belianskej jaskyni sa nachádza až 7 druhov netopierov.

Prehliadku Belianskej jaskyne si môžete dopriať z viacerých miest. Priamo pri jaskyni je Tatranská Kotlina. V nej nájdete nádherné štýlové ubytovanie v penziónoch s typickou tatranskou architektúrou. Rovnako na tom sú aj útulné chatky vhodné aj pre zamilované páriky, tak aj pre skupiny priateľov. Množstvo penziónov a privátov nájdete aj v blízkom Ždiari. Belianska jaskyňa je dôkazom, že vo Vysokých Tatrách nie sú hodné pozornosti len nebotyčné štíty, ale aj svet podzemia. Spoznajte Vysoké Tatry spod povrchu.

zobraziť viac

Ski Bachledova dolina - Bachledka

Ždiar

Vysoké Tatry, Nízke Tatry, Západné Tatry. Chýbajú Vám ešte jedny? Áno, ide o Belianske Tatry. S nimi pred očami zažijete neopakovateľnú lyžovačku hlavne pre to, že ide o jedno z najkrajších pohorí vôbec.

Na to, aby ste si celú krásu vychutnali na vlastné oči sa musíte vybrať do Ždiaru. Rázovitú dedinku nájdete medzi Popradom a hranicou medzi Poľskom a Slovenskom. Konkrétne ide o Ski Bachledovu dolinu - Jezersko. Lyžiarske stredisko sa rozprestiera na južných a severných svahoch Spišskej Magury.

Spišská Magura tvorí horský hrebeň, ktorý sa tiahne ponad celú dedinu Ždiar a ponúka hotový lyžiarsky raj. V Ždiari Bachledovej doline - Jezersku nájdete množstvo zjazdoviek všetkých náročností. Najviac zjazdoviek, viac ako polovica, je modrej farby, najmenšej náročnosti. Preto je Ždiar mimoriadne priateľský k rodinám s deťmi a úplným začiatočníkom.

Ani pokročilejší lyžiari sa však nebudú nudiť. Stredne náročné a najnáročnejšie zjazdovky sú situované smerom na Jezersko. To zaručuje prirodzené oddelenie začínajúcich lyžiarov a tých lepších. Z toho dôvodu sa nikto nikde nebude zdržiavať alebo zavadzať si. Začiatočníci sú hlavne v Bachledovej doline, tí pokročilejší na Jezersku.

Celé lyžiarske stredisko sa nachádza v nadmorskej výške 820 – 1160 metrov nad morom. Treba brať do úvahy aj fakt, že v Ždiari je oveľa viac snehu ako v celom okolí. Napriek tomu je stredisko vybavené systémom umelého zasnežovania, vďaka čomu je lyžiarska sezóna skutočne poriadne dlhá.

V stredisku nájdete 5 vlekov 2 sedačkové lanovky, pričom celková dĺžka zjazdoviek je takmer 11 km. Najdlhšia lyžiarska trať v stredisku je značená modrou farbou, jej dĺžka je úctyhodných 1950 metrov.

Ždiar a predovšetkým pohorie Spišská Magura je preslávené výbornými podmienkami na bežecké lyžovanie. To dokazuje prítomnosť až 19 km dlhých bežeckých tratí. Stredisko Bachledova dolina - Jezersko ponúka aj ďalšie možnosti vyžitia. Môžete si tu požičať lyže alebo to skúsiť so snowboardom. Milovníci motorov si neodpustia jazdu na silnom snežnom skútri. Zážitkom je taktiež snowtubing, jazda na nafukovacích kolesách dolu svahom. Najesť sa môžete v štýlovej reštaurácií, rýchle občerstvenie ponúkajú bufety a zahrejete sa v bare.

Byť v Ždiari znamená spoznať tradície oblasti. Ide o jednu z najrázovitejších dedín s typickou architektúrou a zvykmi. Pokiaľ nemáte prírody dosť, môžete si ísť zalyžovať aj večer, prípadne skúsiť inú formu tmy, tú v podzemí. Neďaleko Ždiaru leží známa Belianska jaskyňa.

Lyžiarske stredisko Ski Bachledova dolina – Jezersko je mimoriadne navštevovaným strediskom a láka tisíce lyžiarov zo širokého okolia. K dispozícii pre nich je tu pestrá ponuka ubytovacích možností od prepychových wellness penziónov, cez tie rodinné, moderné apartmány až po turistické ubytovne. Výbornou možnosťou ako stráviť zimnú dovolenku je taktiež prenájom samostatnej chaty. Praskajúci oheň v kozube po dni plnom lyžovania je niečo skutočne magické. Príďte to zažiť do Ždiaru.

zobraziť viac

Chodník korunami stromov

Ždiar

V srdci Pieninského národného parku Vás čaká 1 234 m dlhá prechádzka po netradičnom chodníku. Na lesy Spišskej Magury sa pozriete takmer z vtáčej perspektívy v obci Ždiar v Bachledovej doline. Sponad korún stromov uvidíte miestne lesy s nadhľadom. Vo výške 24 metrov nad zemou sa môžete dotknúť vrcholkov stromov.

Dlhý, drevený, čarovný, netradičný, často skloňovaný, hojne navštevovaný. Chodník v korunách stromov v Bachledke. Nová, na slovenské pomery jedinečná atrakcia, očarila návštevníkov Vysokých Tatier aj Pienin. Získala si srdcia aktívnych aj pasívnych turistov, stala sa témou debát pre všetkých, ktorí sa chystajú navštíviť naše veľhory. Poďme sa pozrieť na tento fenomén bližšie.

Vo výške 24 m nad zemou sa môžete priam dotknúť vrcholov stromov. Alebo vystúpte až na najvyšší bod vyhliadkovej veže a pokochajte sa výhľadom na Zamagurie, Pieniny aj Belianske Tatry. Čaká Vás tu 360 stupňová vyhliadka priamo na hranici medzi Pieninským národným parkomTatranským národným parkom. Zaujímavé fakty zo života miestneho rastlinstva, živočíšstva, o sile počasia aj o ochrane prírody sa dozviete z náučných tabúľ umiestnených na chodníku. Ak nie je samo štúdium nič pre Vás, zorganizujte si návštevu chodníka vo väčšej skupine. Pre tie je totiž k dispozícii kvalifikovaný sprievodca z Pieninského národného parku. Pokiaľ sa na približne 45 minút trvajúci výstup necítite, nechajte sa ku chodníku vyviesť lanovkou. Dole sa môžete zviesť skutočne netradične – po 67 metrov dlhom suchom tobogane.

Ďalšie atrakcie v Bachledovej doline

Bachledova dolina je skvelým miestom pre celú rodinu v každom ročnom období. V teplých mesiacoch Vás pravdepodobne oslovia túry rôznych náročností. Zvládnete ich v rámci pešej turistiky aj cykloturistiky. Na zdolávanie je tu pripravených viac ako 130 km horských cyklotrás. Sú vhodné pre začiatočníkov, príležitostných cyklistov aj pre skúsených crosscountry a all mountain jazdcov.

Deti spoznajú hravou formou okolitú prírodu vďaka detskému náučnému chodníku. K dispozícii je malý aj veľký okruh. Okrem informácii o obyvateľoch okolitého lesa najmladších turistov zaujmú aj pohybové úlohy a lesné hry na jednotlivých stanovištiach. Malí pátrači sa môžu pustiť do hľadania Gorgyho elixíru života. Ingrediencie tento lesný muž získava priamo z prírody a odhalíte ich vďaka indíciám, ktoré sú roztrúsené po dobrodružnej ceste.

Fanúšikovia adrenalínu nepohrdnú jazdou na najdlhšej bobovej dráhe v Tatrách. Jej dĺžka 1200 m, prevýšenie 111 metrov, maximálna rýchlosť 40 km za hodinu a 15 zákrut sú zárukou adrenalínovej a zábavnej jazdy. Netradičná cesta dole zjazdovkou Vás čaká aj s discgolfovým setom. 9-jamkové ihrisko ponúka možnosť aktívnej zábavy pre celú rodinu.

V stredisku Bachledka nájdete priestor aj ďalšie pohybové aktivity. Zabehajte si za loptou na najvyššie položenom futbalovom ihrisku na Slovensku. Zaskáčte si na dvoch profesionálnych trampolínach, ktoré sú určené nielen pre deti. Najmenší sa vybláznia na hojdačkách, preliezačkách, hrade aj šmýkačkách detského ihriska. Nakŕmiť a pohladkať zvieratká môžu v detskej Mini ZOO.

Zima v Bachledovej doline

V zime sa Bachledka stáva rajom lyžiarov všetkých vekových kategórií. Okrem kvalitných, umelo zasnežovaných a upravovaných zjazdoviek Vás čaká aj niekoľko chuťoviek. Čo tak jazda na freestilových zjazdovkách v hlbokom prašane. Alebo dáte naopak prednosť dokonalému menčestru v skorých ranných hodinách? Či podľahnete čaru noci počas večernej lyžovačky? Začiatočníci zvládnu základy lyžovania vďaka skúseným inštruktorom a bezpečnému prostrediu detského lyžiarskeho areálu. Pre tých malých lyžiarov, ktorí už inštruktora nepotrebujú, je určený bezpečný detský areál s množstvom bránok, prekážok a detských postavičiek. Skrátka neprídu ani milovníci bežeckého lyžovania. Čaká tu na nich totiž 20 km bežeckých tratí.

Ubytovanie pri Chodníku korunami stromov

Bachledova dolina je obľúbená medzi domácimi aj zahraničnými návštevníkmi. Nájdete tu ubytovanie vhodné pre všetky vekové, záujmové aj cenové kategórie. Máte chuť na autentickú atmosféru drevenice, chaty alebo zrubu? Dáte prednosť komfortnému ubytovaniu v hoteli a penzióne? Alebo Vám najviac vyhovuje rodinná atmosféra podhorských apartmánov či privátov? Je len na Vás, ktorému typu ubytovania dáte prednosť. K dispozícii je Vám skutočne pestrá ponuka.

zobraziť viac
1 - 80 / 86