Loading

Ubytovanie vo Svidníku

(0 objektov + 3 objekty v okolí 25 km)

Chata Evička

Kapišová (Svidník 5,1 km vzdušne), na okraji obce / mesta
Chatka v peknom prostredí

Slnečná usadlosť

Okrúhle (Svidník 14,1 km vzdušne), mimo obce / mesta, v lese
Chata, kde zažijete harmóniu s prírodou!

Chata Pohoda

Vyšná Voľa (Svidník 16,1 km vzdušne), na okraji obce / mesta...
Tiché miesto obklopené lesom a jazierkom
1 - 3 / 3

Svidnik

Kam za kultúrou a históriou v meste Svidník

Na východe Slovenska, v Ondavskej vrchovine Nízkych Beskýd, v Prešovskom kraji leží okresné mesto Svidník. Na jeho území nájdete Múzeum ukrajinskej kultúry, ktoré pozostáva z troch častí. Prvá, Kultúrno-historická expozícia, sa venuje historickým, sociálnym a ekonomickým špecifikám príchodu, usídlenia a vývoja ukrajinskej menšiny na Slovensku. Nachádza sa v budove umiestnenej na pešej zóne. Druhá, Národopisná expozícia v prírode, pozostáva z charakteristických objektov ľudovej architektúry zariadených tradičným spôsobom. Spolu s nábytkom sú vystavené pracovné nástroje, ukážky domácich prác a tradičných miestnych remesiel. Do tohto skanzenu boli prenesené a zrekonštruované budovy bežného bývania, vodného mlynu, píly, dreveného chrámu pochádzajúceho z Novej Polianky z roku 1766, ale i hospodárske objekty ako stodola, senník, chlievy, pivničky, či studne. Prezentované sú aj pastierske a poľnohospodárske práce ako najčastejšia forma obživy.

Svidnik 1

Najväčším lákadlom sú folklórne a etnografické festivaly s ukážkami remeselnej tvorby, obyčajou, svadobných, veľkonočných, ľudových zvykov a jarmokov. Posledná, Umelecko-historická expozícia – Galéria Dezidera Millyho, vznikla na základe podarovaných umeleckých diel Dezidera Millyho samotnou vdovou. Nájdete ju v miestnom barokovom kaštieli, ktorý je zároveň najstaršou svetskou budovou Svidníku. Taktiež sa v meste organizujú Slávnosti kultúry Rusínov – Ukrajincov SlovenskaRusínsky festival. Vo Svidníku má svoje zastúpenie i folklórna hudba so súbormi MakovicaMakovička. Tanec zastrešuje združenie Svitan.

Svoje sídlo tu má i Vojenské historické múzeum Svidník, ktoré spravuje Vojenské historické múzeum Piešťany a spadá pod Vojenský historický ústav v Bratislave. Prostredníctvom svojej expozície zachytáva Vojenské dejiny Slovenska v rokoch 1914 – 1945. Okrem výstavy môžete navštíviť Park bojovej techniky a Pamätník sovietskej armády s vojnovým cintorínom vo Svidníku. V regióne, na miestach pôvodného Areálu Dukliansho bojiska, sa nachádzajú aj Vyhliadková veža – Dukla a v nej vystavené lietadlo Avia B.33, blízky Pamätník československého armádneho zboru vojnovým cintorínom, Delový areál spolu s Bunkrami štábu 3. československej brigády 1.ČSAZ v ZSSR, a to všetko neďaleko Vyšného Komárniku. Symbol tankových bojov je znázornený na rázcestí Kapišová. Medzi obcami Vyšná PisanáKapišováÚdolí smrti na Vás čaká ukážka tankovej roty v útoku.

Cirkevné pamiatky vo Svidníku

Za zmienku tiež určite stojí Karpatská drevená cesta Slovakia, ktorá pozostáva z takmer 50 objektov drevených kostolovchrámov (tzv. cerkvy) na hraničnom území Slovenskej a Poľskej republiky. Len v okolí Svidníka sa ich zachovalo 17 a 12 z nich je zároveň zaradených medzi národné kultúrne pamiatky. Až na pár výnimiek dodnes slúžia svojmu účelu. Tieto domy modlitby svedčia nielen o duchovnej minulosti našej krajiny, ale aj o zručnosti a šikovnosti našich predkov. A vďaka nej nás stavby ohromujú svojou ľudovou architektúrou, rozmanitosťou a krásou už vyše storočie. K súčasným sakrálnym stavbám vo Svidníku patrí gréckokatolícky farský Chrám Božej múdrosti spojený s pôvodným Chrámom sv. Paraskevy, so starobylým prírodným areálom a starými dubmi a lipami. Najstaršie dosahujú vek viac než 270 rokov. V časti Nižného Svidníka bol vybudovaný i gréckokatolícky Chrám narodenia presvätej Bohorodičky. Rímskokatolícky kostol je zasvätený Božiemu srdcu Ježišovmu a pravoslávny chrám sv. Trojici.

Relax obyvateľom aj návštevníkom Svidníka ponúka kúpalisko s celoročným wellnessom Aquaruthenia. V jeho areáli sa stretnete s vonkajšími i vnútornými bazénmi, s masážnymi tryskami, či oddychovými časťami, saunami pre rodičov i deti, Kneippovou vodnou cestou a dokonca aj so soľnou jaskyňou. Športové vyžitie poskytujú aj tenisové dvorce, športová hala s bowlingovou dráhou, športové ihriská určené na volejbal, futbal, hokejbal, ale i ihriská pre deti. Vo Svidníku sa združujú aj fanúšikovia stolného tenisu, šachu a karate. Do obľuby sa opäť dostáva behanie a Dukelský beh mieru, ktorý je 4. najstarším behom v Slovenskej republike a zažíva opätovný boom. Okrem toho mesto Svidník vlastní vnútroštátne letisko so zameraním najmä na športovú a výcvikovú činnosť.

Rôzne tipy na výlety a atrakcie vo Svidníku

Letná dovolenka v oblasti Svidníka ponúka nielen vodný svet kúpaliska s wellnessom Aquaruthenia, ale aj letné kúpalisko Makovica pri Nižnej Polianke. Jeho bazén bol pôvodne vytvorený za účelom požiarnej nádrže, no dnes sa z neho tešia malí i veľkí plavci. Zo Svidníka je dostupná aj vodná nádrž Veľká Domaša, ktorá je využívaná na rekreačné účely. Vodné radovánky si môžete dopriať i na mestskom letnom kúpalisku, či krytej plavárni s wellness službami v neďalekom Bardejove. I Bardejovské kúpele poskytujú spolu s liečebnými i ozdravné, relaxačné a wellnessové pobyty. A v lete ich dopĺňajú aj o služby vonkajšieho kúpaliska. Už cisárovná Alžbeta (Sissi) si vychutnávala liečivú vodu tunajších prameňov, tak prečo ich nevyskúšať tiež? Nielen malých turistov poteší návšteva ZOO Parku Stropkove, kde sú tak zvieratká, ako aj nevšedné rastliny a stromy. Priestor je doplnený o rozprávkové motívy a postavičky, a preto slúži k výučbe o prírode i k relaxu.

Neďaleké lyžiarske stredisko Makovica pri Nižnej Polianke využíva takisto už spomínaný veľký bazén rozprestierajúci sa pod svahom. Totižto i v zime sa v ňom môžete vykúpať a pridať sa tak k otužilcom. Zimná dovolenka sa razom mení na neštandardný zážitok. Dobré podmienky na lyžovanie majú i Lyžiarske stredisko Regetovka, Lyžiarske stredisko Medvedie, či Ski centrum Šarbov.

Kto miluje históriu, toho určite poteší vychádzka na zrúcaninu Zborovského hradu v obci Zborov, či obhliadka pokladov mesta Bardejov v podobe objektov zapísaných v Zozname svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO. Do zoznamu patrí gotická Bazilika sv. Egídia s bohatými architektonickými prvkami umiestnenými na jej zovňajšku i vo vnútorných priestoroch. Tiež mestská radnica, meštianske renesančné i barokové domy stojace okolo Radničného námestia, niekdajšie židovské rituálne kúpele, synagóga a suburbiálne centrum. Jedná sa tak o mestskú pamiatkovú rezerváciu a jej ochranu.

Svidnik 3

O fyzickú obranu mesta sa kedysi staralo niekoľko bášt, ktoré ešte aj v súčasnosti vyvolávajú svojím vzhľadom rešpekt. Okrem nich natrafíte počas potuliek Svidníkom aj na ďalšie sakrálne stavby, významné pamiatky a sochy, napríklad i na Sochu sv. Floriána. Nad mestom sa zase vyníma Kostol sv. kríža - dominantu tunajšej kalvárie a takisto Cyrilo-metodský kríž. O živote obyvateľstva v regióne rozprávajú expozície Šarišského múzeaSkanzen – Múzeum ľudovej architektúry v Bardejove.

Rozmanité možnosti ubytovania v meste Svidník

Hotelové, penziónovéapartmánové izby nemôžu chýbať ani vo Svidníku. Rovnako tak však nájdete ubytovne, priváty a kempy. V okolí Svidníka sú na výber i chaty, chalupy a ubytovacie zariadenia v súkromí. Či už hľadáte lacné ubytovanie alebo komfort so širokou ponukou služieb, pre páry alebo pre rodiny s deťmi – vo Svidníku a v jeho blízkosti si každý príde na svoje. Príďte navštíviť tento kraj plný historických zákutí a pripomeňte si i krušné časy prvej a druhej svetovej vojny na území Slovenska. Oddýchnite si v prírode Ondavskej vrchoviny Nízkych Beskýd, na blízkych svahoch lyžiarskych stredísk a v miestnych wellnessových zariadeniach, či neďalekých bardejovských kúpeľoch. Tešíme sa na Vašu návštevu.