Loading

Ubytovanie v Pôtori

(0 objektov + 6 objektov v okolí 25 km)

Turistická ubytovňa Modrý Kameň

Modrý Kameň (Pôtor 6,5 km vzdušne), v obci / v meste, v cent...
Príjemné a cenovo výhodné ubytovanie!

Apartmánový dom Farma Obeckov

Obeckov (Pôtor 9,8 km vzdušne), v obci / v meste, v centre mesta
Relax, oddych, pohoda...

Chalupa Červeňany

Červeňany (Pôtor 16,4 km vzdušne), na okraji obce / mesta, p...
Dokonalý pokoj s možnosťou jazdy na koni

Apartmány Alex

Kalonda (Pôtor 17,6 km vzdušne), v obci / v meste
Apartmany s bazenom pri Lučenci

Vila Mária

Rapovce (Pôtor 19,7 km vzdušne), na okraji obce / mesta, v c...
Len 250 metrov od Aquaparku Novolandia!

Ubytovanie POP BAL

Rapovce (Pôtor 19,8 km vzdušne), v obci / v meste, pri kúpalisku
Moderné izby v blízkosti kúpaliska!
1 - 6 / 6

Pôtor

Pôtor 1

Pôtor – obec zasvätená Sv. Petrovi

Už ste navštívili obec zasvätenú Sv. Petrovi? Len na skok od hradu Modrý Kameň? Obec Pôtor je pre Vašu dovolenku ideálna voľba. Nachádza sa len 7 kilometrov od okresného mesta Veľký Krtíš, v historickom regióne Novohrad. Leží na sútoku riek Stará rieka Koprivnica, v údolí Pôtorskej pahorkatiny. Obec a jej reliéf má prevažne pahorkatinový ráz. Administratívne patrí pod Banskobystrický kraj.

Prvý písomný záznam o obci by sme v historických dokumentoch našli z roku 1297. Pôvodný názov bol Svätý Peter alebo i Peter. Neskôr sa udomácnilo pomenovanie Pôtor, používať sa začalo po 1. svetovej vojne v roku 1923. Ako mnohé obce na Slovensku ani túto neobišlo plienenie Turkov. V minulosti patrila obec rôznym panstvám, striedala svojich majiteľov. Jedným z nich bolo aj panstvo blízkeho hradu Modrý Kameň pri meste Modrý Kameň. Po väčšiu časť svojej histórie obec prosperovala, postupne vznikal obchod, kaviareň, miestnosť na výučbu tanca či ľadovňa na chladenie nápojov.

Miestny kostol aj fara a nakoniec aj samotná obec sú zasvätené Svätému Petrovi. Túto skutočnosť odráža aj súčasný erb obce, ktorý zobrazuje svätca s veľkým zlatým kľúčom, presne podľa originálu historickej pečate. Takýto erb na Slovensku nemá žiadna iná obec. V roku 1966 sa obec spojila so susedným chotárom Žihľava a tvoria tak jeden celok.

Viete čo navštíviť v Pôtori? Ponuka atrakcií je naozaj široká

Vyhľadávaným objektom pre turistov v obci je miestny evanjelický kostol zasvätený, ako inak, Sv. Petrovi. Jeho história siaha do dávnej minulosti, keďže v historických prameňoch sa spomína už v roku 1297. Kostol prešiel viacerými prestavbami a úpravami, v 15. storočí ho prestavali aj Husiti, ktorí ho užívali ako pevnosť. Zachovalý interiér pochádza prevažne zo 17. storočia. Ak sa rozhodnete kostol navštíviť, zhliadnete tu nástenné maľby, prekrásny neskorobarokový strop, renesančný oltár či orgán a rustikálne lavice.

Pôtor 2

Ak už ste zavítali do kostola v obci a načerpali jeho historickú atmosféru, môžete sa vydať na poznávanie okolia. Svoju púť za poznaním je možné začať v neďalekom okresnom meste Veľký Krtíš. Vašu pozornosť isto upúta pôvodne barokový kostol zo 17. storočia. Ku kostolu v 18. storočí bola pristavená veža, ktorá ukrýva oltár z rovnakého storočia. Zaujímavosťou je, že v roku 1847 tu bol pokrstený maďarský spisovateľ a novinár Kálmán Mikszáth. Túto udalosť pripomína aj pamätná tabuľa. Okresné mesto má zachovalé aj objekty kaštieľov či hospodárskych budov zo 17. storočia. Najvýznamnejšia je renesančná kúria rodu Ambrózy. Možnosť oddychu sa Vám naskytá v parku Hôrka alebo zhliadnutím divadelných predstavení či športových zápasov konaných v meste.

Ochutnať gastronomické špeciality miestnej výroby či kúpiť suveníry pre blízkych máte príležitosť na pravidelných jarmokoch alebo vianočných trhoch. Po krátkej 25 minútovej ceste autom sa z obce dostanete do centra regiónu NovohradLučenca. Mesto je známe aj ako pôsobisko slovenskej spisovateľky Boženy Slančíkovej – Timravy. Ostražitému oku návštevníka určite neujde Rímskokatolícky kostol Navštívenia Panny Márie z 18. storočia či neologická synagóga s pôvodnou kapacitou až 1100 osôb. Pri návšteve mesta nezabudnite ani na radnicu či secesné meštianske domy.

Pôtor 3

Ako sme už spomínali, obec bola aj súčasťou panstva hradu Modrý Kameň. Nachádza sa iba 10 kilometrov od obce, avšak jeho návšteva stojí za to. Hrad je situovaný v druhom najmenšom meste na Slovensku s rovnomenným názvom Modrý Kameň. Hradný komplex pochádza z polovice 13. storočia a tvoria ho zrúcaniny na návrší a dolný barokový kaštieľ. Návrat do Vašich detských čias môže priniesť stála expozícia babkárských kultúr a hračiek, kde máte príležitosť vidieť vývoj a históriu hračiek a bábok, dedinské a mestské hračky či najstaršie exponáty – praveké hračky. Nielen najmladší sa potešia návšteve aquaparku Strehová, nachádzajúceho sa medzi mestami Veľký KrtíšLučenec. V rezorte je k dispozícií 6 bazénov, vírivky či tobogán doplnené wellness centrom a tak je ideálnym miestom pre zaslúžený oddych a relax.

Aké ubytovanie nájdete v obci Pôtor a jej okolí?

V tomto regióne si môžete vyberať široké variácie ubytovania. Priamo v obci máte možnosť sa ubytovať v apartmánoch, vhodných pre všetky vekové kategórie s bezplatným WiFi pripojením na internet, možnosťou posedenia na terase či grilovaním. V okresnom meste Veľký Krtíš sa naskytá možnosť nocľahu v komfortných penziónoch vybavených malým wellness centrom. Voľné chvíle môžete stráviť v neďalekých reštauráciách či baroch. Širšia ponuka ubytovania je aj v meste Lučenec, ktoré ponúka útulné hotely či penzióny aj pre náročných hostí s klimatizáciou izieb či fitness centrom. Výhodné balíčky služieb spojených s kúpaním v bazénoch, návštevou wellness centra či zážitkovou gastronómiou ponúka aj spomínaný aquapark Strehová.

Ak ste sa rozhodli navštíviť obec Pôtor kvôli historickému kostolu alebo potulkám po okolí, určite budete dlho spomínať. Historický región Novohrad má určite čo ponúknuť aj v dnešnej dobe.