Loading

Ubytovanie v Perneku

(0 objektov + 19 objektov v okolí 25 km)

Chata Luky

Pezinok (Pernek 3,8 km vzdušne), v rekreačnej oblasti, pri vleku
Len 10 metrov od vleku a 30 km od BA

Chata EBA

Pezinok (Pernek 3,9 km vzdušne), v rekreačnej oblasti, pri lese / na okraji lesa
Rodinné a firemné akcie v chate pri lese

Apartmán Horáreň Rybníček

Pezinok (Pernek 5,7 km vzdušne), na samote, v lese
Nový apartmán v lese, pri rybníku!

Chata Cementarka

Lozorno (Pernek 8,3 km vzdušne), na samote, v lese
Chata na samote v lese kúsok od BA

Ubytovanie Martina

Plavecký Štvrtok (Pernek 10,4 km vzdušne), v obci / v meste, v centre mesta
Lacné ubytovanie v centre, aj dlhodobo

Privát Roman Mackovič

Plavecký Štvrtok (Pernek 11,0 km vzdušne), v obci / v meste
Voľné termíny na leto! Nízke ceny!

Apartmánový dom u Bociana

Plavecký Štvrtok (Pernek 11,2 km vzdušne), v obci / v meste
Príjemné cenovo výhodné ubytovanie.

Ubytovňa Zohor-QHome

Lozorno (Pernek 12,3 km vzdušne), mimo obce / mesta, pri lese / na okraji lesa
Najlepšia ubytovňa v okolí...Vyskúšajte!

Chata Fugelka

Dubová (okres Pezinok) (Pernek 12,8 km vzdušne), na samote,...
Chata v tichom prostredí pod lesom

Hotel Jeleň

Pezinok (Pernek 12,8 km vzdušne), v obci / v meste, v centre...
Ubytovanie priamo v centre mesta!
1 - 19 / 19

Pernek

Pernek 1

Malá obec Pernek sa nachádza v západnej časti Slovenska na úpätí Malých Karpát v Záhorskej nížine v okrese Malacky. Obec leží v nadmorskej výške 278 m n. m. na križovatke ciest medzi Malackami, Rohožníkom, PezinkomBratislavou. Cesta do Pezinka naprieč Malými Karpatmi tvorí jeden z mála cestných prechodov cez toto pohorie. Kataster obce sa čiastočne rozprestiera v Chránenej krajinnej oblasti Malé Karpaty.

V minulosti obec niesla názov Misle alebo Mislen. Okolo roku 1394 sa udáva názov Pernek. V 16. storočí bol Pernek poddanskou dedinou Plaveckého hradu, ktorá patrila Fuggerovcom, Balassovcom, či Pálffyovcom. V roku 1663 prešli obcou turecké vojská pri útoku na Viedeň. Zaujímavosťou je, že v chotári obce boli do konca 17. storočia bane na striebro a zlato. Keď pominulo obdobie horúčkovitého záujmu o zlato a keď sa vyčerpali ťažené ložiská zlata najmä v oblasti Pezinka, baníctvo v Malých Karpatoch ani potom nezaniklo vďaka antimonitu a pyritu, ktoré začínali byť zaujímavé v 18. a 19. storočí. Počas prvej svetovej vojny boli na severovýchod od obce v prevádzke antimónové bane. Na dopravu vyťaženej suroviny tu bola postavená úzkokoľajná železnica s dĺžkou asi 7,5 kilometra. Viedla z ložiska pri Krížnici (dnes je lokalita známa pod názvom Staré bane) až na stanicu v Perneku. Obyvatelia sa v 19. storočí venovali najmä výrobe kvalitných brezových metiel, povozníctvu pri zvážaní rudy a dreva a páleniu dreveného uhlia. Známi boli aj pestovaním konopí, ktoré chodili predávať do Uhorska, Rakúska, či na Moravu. Zamestnanie nachádzali v lesoch a poľnohospodárstve - pestovali najmä obilniny, zemiaky a kapustu.

Pernek 2

Dominantou obce je rímsko-katolícky kostol, ktorý bol postavený na mieste pôvodnej kaplnky v roku 1672. Je zasvätený Duchu svätému. Na dolnom konci obce bola v roku 1815 postavená kaplnka zasvätená sv. Vendelínovi. Dodnes sa zachoval z nej kríž, ktorý teraz stojí na opačnej strane cesty ako bola pôvodná kaplnka.

Pernek je vzhľadom na jeho polohu predurčený na pešiu turistiku. Veď Malé Karpaty sa rozprestierajú priamo nad ním. Nájdete v nich najmä listnaté dreviny ako buk, dub, či hrab a z ihličnanov predovšetkým smrek a smrekovec. Priamo z obce vedie modrá turistická značka, ktorá okolo bývalej chemickej továrne na spracovanie antimónovej rudy vedie až do Podbabskej doliny. Na trase obchádzate prameň pitnej železitej minerálnej vody - vraj s priaznivými účinkami pri črevných problémoch, ale radšej sa opýtajte domácich. Najvyšším bodom na trase je sedlo Baba, z ktorého značka klesá do obce Limbach na druhej strane Malých Karpát.

V sedle sa môžete napojiť na červenú hrebeňovú turistickú značku, pokračovať po nej cez výhľadový Čmelok do sedla pod Javorinou a vrátiť sa okolo Prostredného vrchu naspäť do Perneka po žltej turistickej značke. Práve žltá značka sčasti vedie po trase spomínanej úzkokoľajnej železničky, ktorá začiatkom 20. storočia slúžila na zvoz rudy z baní v okolitých starých štôlach ku železnici v dedine. Zo sedla Javorina môžete pokračovať cez Skalnatú na Čermák, kde je križovatka turistických značiek aj v smere od známej Zochovej chaty. Pri dlhšom putovaní môžete pokračovať cez Hubalovú až na majestátnu Vysokú, z ktorej sa dá vrátiť po modrej značke cez Vývrat do blízkej Kuchyne. Ďalším lákadlom je bezpochyby aj Veľká Homola medzi PernekomModrou. Na vrchole kopca je od roku 2001 postavená 20 metrov vysoká drevená rozhľadňa, z ktorej sa môžete kochať kruhovým výhľadom na panorámu Malých KarpátPovažský Inovec, Tríbeč za dobrej viditeľnosti aj na rakúske Alpy.

V okolí Perneka si prídu na svoje aj hubári. Okolie obce je bohaté na výskyt mnohých druhov húb, ako masliaky, modráky, pečiarky, samozrejme dubáky, na jeseň sú to václavky. Niet sa čo čudovať, že do tohto regiónu sa chodia zbierať huby aj zo širšieho okolia a Bratislavy.

V lete môžete využiť na kúpanie dve vodné nádrže, ktoré sa nachádzajú pri neďalekej Kuchyni - Vývrat a Kuchyňa. V ich okolí sú záhradkárske a chatové osady využívané najmä na rodinné výlety, či rybárčenie. Vodnú nádrž Kuchyňa skrášľuje od roku 2015 nový náučný chodník Bobria hrádza v blízkosti prirodzeného biotopu bobrov. Chodník je dlhý 1800 metrov. Jeho zaujímavosťou je, že asi 300 metrový úsek vedie po drevenom moste priamo ponad vodnú hladinu. Možnosť prejsť sa po ňom určite nevynechajte. Most je dosť široký na to, aby ste po ňom prešli aj s kočíkom, či na bicykli.

Pernek 3

Cyklisti si v okolí Perneka prídu tiež na svoje. Svoju kondíciu si môžu vyskúšať do sedla Baba. Pre bicykel je vhodná aj samotná komunikácia spájajúca Pernek s ďalšími dedinkami pod Karpatmi. Pre dlhší výlet môžete cez Malacky a Gajary okúsiť cyklotrasu vedúcu popri rieke Morave, ktorá vedie až k hranici s Rakúskm. S horským bicyklom môžete zvoliť aj trasy priamo v Karpatoch. Je určite z čoho vyberať.

V zime pri dostatku snehu máte možnosť zavítať do lyžiarskeho strediska Pezinská Baba vo výške 527 m n. m. V stredisku je v prevádzke v súčasnosti päť vlekov na troch zjazdových tratiach s dĺžkami tratí 500, 700 a 1000 metrov a sánkarská dráha. Bežkári ocenia trate pre bežecké lyžovanie v dĺžkach 1, 2 a 5 kilometrov. Povrch tratí je pravidelne udržiavaný. Stredisko je vyhľadávané lyžiarmi z Bratislavy a blízkeho okolia.

Pernek a jeho okolie je vhodnou destináciou na aktívny oddych v lone krásnych, na turistiku nenáročných Malých Karpát. Nájdete tu tiché a kľudné prostredie, kde sa zbavíte stresu a každodenných starostí. Veríme, že si vyberiete z ponuky ubytovania v chatách a chatkách, či penziónoch a strávite tu nezabudnuteľné chvíle.