Loading

Ubytovanie v Novej Bašte

(0 objektov + 1 objekt v okolí 25 km)

Kállai Vináreň a Penzión

Fiľakovo (Nová Bašta 14,1 km vzdušne), na okraji obce / mest...
Nový príjemný penzión s vinárničkou
1 - 1 / 1

Nová Bašta

Malá obec Nová Bašta leží v doline Malého potoka, ktorý sa neskôr vlieva do Gortvy. Situovaná je neďaleko štátnych hraníc s Maďarskou republikou. Patrí do okresu Rimavská Sobota a do regiónu Gemer. Prvá písomná zmienka je z roku 1267, obec je však určite staršia. Pri obci sa začínajú hranice Chránenej krajinnej oblasti Cerová vrchovina, ktorá je ako sopečné pohorie hlavným lákadlom pre výlety. Mimochodom, názov vrchoviny je odvodený od cerových lesov. Cér je jeden z druhov tunajšieho duba.

Dá sa predpokladať, že územia bolo osídlené v 10. a 11. storočí kmeňom starých Maďarov. Dedina v minulosti patrila ku majetku panstva, ktoré sídlilo na hrade Hajnáčka. Pôvodný názov obce bol Kostolná Bašta, nakoľko tu sídlila farnosť. Prvý kostol v obci stál koncom 13. storočia a bol zasvätený sv. Mikulášovi. V súčasnosti tu stojí rímsko-katolícky kostol sv. Štefana z konca 14. storočia. Počas jeho dlhej histórie bol niekoľkokrát prestavaný. Koncom 17. storočia vypálili obec Turci. Obyvatelia, ktorí sa tu potom usádzali, sa venovali najmä poľnohospodárstvu a remeslám - kamenárstvu či murárstvu.

Na juh od Bašty sa pri obci rovnakého mena rozprestiera vodná nádrž Tachty. Je rajom najmä pre rybárov, ktorí sem prichádzajú aj zo širokého okolia. Pri obci sa môžete napojiť na zelenú turistickú značku, ktorá prechádza aj územím našich južných susedov, a následne popri hranici prichádza do Šomošky. Odtiaľ to máte už iba na skok na hrad Šomoška. Hrad pochádza z 13. storočia a stojí na vulkanickom kopci. Plnil funkciu strážneho hradu na južných svahov Karpát. Koncom 17. storočia tu bola opevnená turecká pevnosť s vojenskou posádkou. V ďalšom storočí ho obsadili rákocziovské vojská a počas bojov s cisárskymi vojskami bol poškodený. Pod Šomoškou sa nachádza jedinečný Kamenný vodopád starý 4 milióny rokov, tvorený bazaltovou lávou. Tá práve tu pri jej pomalom chladnutí vytvorila päť a šesťboké stĺpy, ktoré sa tu dajú pekne pozorovať. Na hrad môžete zavítať aj od Šimonovej veže, kde sa začína náučný chodník Šomoška  Mačacia. Je tu štrkové parkovisko, veľké ohnisko, lavičky, prístrešok, deti sa potešia preliezačkám. V Šimonovej veži si môžete kúpiť suveníry a občerstviť sa. V časti Mačacia je bývalý kameňolom, kde sa ťažil bazalt. Dlažobné kocky končili v mnohých veľkých mestách Rakúsko-Uhorska. Z hradu Šomoška môžete pozorovať aj vežu hradu Salgó u maďarských susedov. Hrad a jeho okolie je veľmi pekné.

Zaujímavou lokalitou je aj vrch sopečného pôvodu nazývaný Soví hrad. Ako napovedá názov, na týchto miestach stál kedysi aj hrad. Z vrchu, kam vedie z obce Šurice žltá turistická značka, sú pekné výhľady do okolia. Stepná stráň je útočiskom pre teplomilnú faunu a flóru. Soví hrad je zároveň prírodnou pamiatkou. Na sever od Novej Bašty neďaleko spomínaných Šuríc sa nachádza obec Hajnáčka. Nad ňou sa vypínajú na malom vŕšku zvyšky hradu rovnakého mena. Hrad Hajnáčka z 13. storočia plnil tiež obrannú funkciu proti Tatárom a Turkom. Jeho osud ovplyvnil požiar na začiatku 18. storočia, po ktorom začal hrad chátrať. Z vrcholu hradného brala sa Vám ukáže pekný výhľad na okolitú krajinu. Od Hajnáčky je to iba na skok na Ragáč, ktorý je jednou z najmladších vyhasnutých sopiek na Slovensku. Dovedie Vás sem zelená turistická značka. Na severozápadnom svahu sa nachádza aj kamenné more. V jeho biotope sa nachádzajú mnohé chránené druhy rastlín a živočíchov.

Opačným smerom Vás značka z Hajnáčky zavedie cez Tilič na Pohanský hrad. Tu sa nachádzajú zaujímavé zvyšky kamenného valu starých Keltov a pozostatky slovanského hradiska. Miesto tvorí národnú prírodnú rezerváciu. Po červenej značke dlhším putovaním cez osadu Obručná, ktorej okolie nie je zalesnené a poskytuje na trase pekné výhľady, prídete do spomínanej časti Mačacia. Ak máte radi rozhľadne, zavítajte na rozhľadňu na kopci Karanč. Tento takmer 730 m n. m. vysoký vrch sa vypína na juh od obce Šiatorská Bukovinka. Ku 20 metrovej rozhľadni na slovensko-maďarskej hranici Vás dovedie červená turistická značka. Z vyhliadkovej plošiny môžete obdivovať spomínané hrady, Lučenec, ako aj maďarský Salgótarján. Dokonca, za dobrej viditeľnosti s čistým vzduchom, sa dajú zazrieť aj Vysoké Tatry.

Rybolovu sa môžete venovať aj pri vodnej nádrži Gemerský Jablonec. Na návrší západne od Jablonca si všimnite vzácny románsky kostolík zo začiatku 13. storočia. Kostolík je z južnej strany obklopený cintorínom. Od kostolíka je pekný výhľad na Cerovú vrchovinu. Vo vnútri je drevený maľovaný kazetový strop zo začiatku 18. storočia.

Lokalita Cerovej vrchoviny je na Slovensku bezpochyby jedinečná. Zvyšky sopečného pohoria pekne dotvárajú a spestrujú zvyšky hradov. Ak sa sem rozhodnete prísť, určite si na túto pútavú lokalitu vyhraďte viac dní a času. Nezabudnite si predtým rezervovať ubytovanie v niektorom z tunajších penziónov či privátov. Budete milo prekvapení.