Loading

Ubytovanie v Ladzanoch

(1 objekt + 38 objektov v okolí 25 km)

Chata Biele dráhy

Ladzany, na okraji obce / mesta
Luxusnú chata - vírivka, sauna, bazén

Prosredná pivnica

Sebechleby (Ladzany 2,1 km vzdušne), na okraji obce / mesta,...
Krásne tiché prostredie, dokonalý pokoj

Chata pod lipami

Sebechleby (Ladzany 2,1 km vzdušne), mimo obce / mesta, pri...
Luxusná chata, bazén, sauna a vírivka

Chata Sebechleby

Sebechleby (Ladzany 3,7 km vzdušne), v obci / v meste
Chata vhodná pre skupiny
1 - 39 / 39

Ladzany

Ladzany ležia pri hraniciach s Maďarskom a od vzniku mali mnoho názvov ako Legyen, Legen a po maďarsky Ledény. V okrese Krupina v Banskobytrickom kraji zaujímajú z hľadiska histórie významné miesto, obývané sú už od neolitu a prvá písomná zmienka pochádza z roku 1233. V 14. storočí patrili pod panstvo hradu LitavaCerovo, ktorý bol neskôr zničený a zachovali sa len ruiny.

Medzi kultúrne pamiatky, ktoré sa dajú v obci navštíviť patrí gotický evanjelický kostol, pôvodne postavený v románskom štýle v 13. storočí. V obecnej evanjelickej škole vyučoval Andrej Braxatoris Sládkovič, známy slovenský romantický básnik. Narodil sa v Krupine a  vo svojich dielach sa často venoval práve svojmu rodnému kraju. V Ladzanoch stojí aj Pamätná tabuľa A. Sládkoviča.

Z hľadiska geografického leží obec na úpätí Štiavnických vrchov, v dolinke, ktorú vyhĺbil Báčovský potok. Turisticky najobľúbenejší vrch je Sitno, na ktorom stálo v minulosti mnoho hradov a dnes sa tu dajú nájsť pozostatky stavieb. Tradične každý rok v máji sa koná Výstup na Sitno.

Banícka činnosť v tejto oblasti vytvorila typické jazerá – tajchy. Najväčší tajch je Počúvadlianske jazero, ktoré ponúka veľa atrakcií, okrem kúpania a člnkovania, tiež vodné bicyklovanie. V okolí sa nachádza množstvo cykloturistických trás a práve od jazera vedie turistická trasa na výstup na Sitno. Ďalšie známe tajchy v blízkosti sú Richnavské a Kolpaššké jazerá a Klinger. V zime sa dajú využiť kvalitné služby Ski centra Banská Štiavnica a Ski centra Salamander s lanovkami.

V Ladzanoch a blízkom okolí bola rozšírená banícka tradícia, ktorú ukazuje Banícky skanzen Banskej Štiavnici. Veľmi dlhú tradíciu v Krupinskom okrese má aj vinohradníctvo a zaraďuje sa do Stredoslovenskej vinohradníckej oblasti. Vinič má výborné podmienky vďaka vulkanickej minulosti Štiavnických vrchov.

Každý rok sa koná niekoľko podujatí, ktoré predstavujú stredoslovenský folklór. V júli je to Prehliadka ľudových hudieb a v novembri Krupinská heligónka. Deti môžu stráviť časť leta v táboroch, ktoré sa konajú v okolí – Indiánsky tábor v Sebechleboch a Rytiersky tábor v Banskej Štiavnici. Z mnohých športových udalostí treba spomenúť Celoslovenský paintballový turnaj, usporiadaný koncom mája na krupinskej priehrade.

Kto vyhľadáva počas dovolenky pokoj a relax, na Krupinskej planine sa nachádzajú kúpele Dudince s bohatým wellness programom a komfortným ubytovaním.

Pokiaľ sa zastavíte v Ladzanoch, ubytovať sa môžete v penzióne, ville, v súkromných apartmánoch alebo na chate. Ladzany sú výborným dovolenkovým rezortom hlavne v lete a začiatkom jesene v období vinobrania.

Názory a odporúčania

Juraj Ambrus (ubytovateľ) 4.11.2018
jazero Počúvadlo - kúpanie a rybolov, výstup na vrch Sitno s rozhľadňou a chatou Andreja Kmeťa, cyklistika, turistika
Marianna Sobotková (rodina s malými deťmi - návštevník) 28.9.2018
Krása. V okolí samé jazero, les, Banská Štiavnica. Obchod skoro pri dome.
Miro (skupina - návštevník) 23.9.2018
Malá tichá dedinka
Veronika (mladý pár - návštevník) 11.9.2018
Z Počúvadlianského jazera je to iba pár minút do centra Banskej Štiavnice, Svätého Antona, Vyhní, Hodruše a iných zaujímavých miest v tomto regióne.
Lenka Grófová (mladý pár - návštevník) 24.8.2018
super poloha, blízko od jazera, pár minút autom do centra Štiavnice
Petr Kunetka (rodina s malými deťmi - návštevník) 22.8.2018
Kľudné, malé mestečko optimálné pre relax. Miestne kúpalisko malé, príjemné, za rozumné peniaze a nebolo preplnené.
Zobraziť viac...