Loading

Ubytovanie v Ďapalovciach

(0 objektov + 9 objektov v okolí 25 km)

Chata Hubert Domaša-Valkov

Bžany (Ďapalovce 6,6 km vzdušne), v rekreačnej oblasti, pri vode
50% zľava pre deti do 3 rokov!

Chata Valkov

Bžany (Ďapalovce 6,7 km vzdušne), v rekreačnej oblasti, pri vode
Výrazná zľava na týždenný pobyt!

Apartmán Lodenica

Kvakovce (Ďapalovce 7,7 km vzdušne), v rekreačnej oblasti, pri vode
Moderný apartmán priamo pri vode!

Sofia penzión a reštaurácia

Kvakovce - Domaša, rekreačná oblasť Dobrá (Ďapalovce 8,0 km vzdušne), v rekreačnej...
Moderné ubytovanie v rodinnej atmosfére

Rekreačné zariadenie Miláno

Dobrá (okres Vranov nad Topľou) (Ďapalovce 8,3 km vzdušne),...
V tichom prostredí, pri vode

Penzión Poľovníček

Stropkov (Ďapalovce 17,2 km vzdušne), na okraji obce / mesta
Nezabudnuteľná dovolenka pri Domaši!

Slnečná usadlosť

Okrúhle (Ďapalovce 17,7 km vzdušne), mimo obce / mesta, v lese
Chata, kde zažijete harmóniu s prírodou!

Apartmány HUMENNÉ

Humenné (Ďapalovce 18,8 km vzdušne), v obci / v meste, v cen...
Komfortné apartmány v centre mesta!

Penzión PROXIMA

Humenné (Ďapalovce 19,4 km vzdušne), v obci / v meste, pri rieke
Komfortné cenovo výhodné ubytovanie!
1 - 9 / 9

Ďapalovce

Ďapalovce 1

Malá obec Ďapalovce sa rozprestiera v Nízkych Beskydách iba 6 kilometrov od vodnej nádrže Domaša v okrese Vranov nad Topľou. Cez obec, ktorej okolie dosahuje nadmorskú výšku 180 až 398 m n. m., tečie potok Ondalík. Koncom 3. a začiatkom 2. tisícročia pred Kristom žil v tejto oblasti pastiersky ľud a ľud kultúry východoslovenských mohýl. Bolo preň charakteristické, že mŕtvi boli pochovávaní pod násypy - mohyly. Tento ľud používal predmety vyrobené z dreva, kože a látok, ktoré sa z tohto obdobia prirodzene nezachovali. To, čo sa zachovalo, sú malé východoslovenské pyramídy. Na hrebeni Ďapalovského vrchu, ktorý sa týči nad obcou, sa nachádza na dĺžke 370 metrov celkovo 12 mohýl. V časti Hradziská sa našli 4 mohyly s výškou do 1 metra.

Prvýkrát sa Ďapalovce spomínajú v dochovaných listinách až v roku 1408 pod názvom Zapalousche - vtedy obec patrila ku majetku panstva v Stropkove. V polovici 15. storočia sa uvádza názov Gyapalwagasa a dá sa predpokladať, že dedina bola založená na nemeckom práve. Oblasti predtým neosídlené postupne osídľovali Slováci, ktorí mali povinnosti voči zemanovi. Na prelome 16. a 17. storočia boli práve Ďapalovce najväčšou dedinou v doline potoka Ondalíka. O 100 rokov neskôr tu žilo 220 až 300 obyvateľov, ktorí sa venovali roľníctvu a drevorubačstvu. V minulom storočí tu stála aj parná píla, funkčná takmer do konca 2. svetovej vojny. Obyvatelia pálili aj drevené uhlie.

V obci stál do roku 2005 rímskokatolícky kostol Nanebovzatia Panny Márie z roku 1893. Bol však zbúraný kvôli jeho zlému technickému stavu a nahradený novým. Do konca 70. rokov sa v kostole nachádzala vzácna gotická plastika Madony s Ježiškom z polovice 15. storočia. Plastika pochádzala pravdepodobne zo stredovekého kostola. Momentálne je v kostole vystavená kópia a originálna plastika je súčasťou zbierok Slovenskej národnej galérie v Bratislave.

Ďapalovce 2

V blízkom okolí je najmä v lete atraktívna vodná nádrž Domaša, ktorá je najväčšou vodnou nádržou Šariša. Bola vytvorená prehradením rieky Ondavy a názov nesie podľa obce, ktorá bola jej vodou zatopená, Voda miestami dosahuje hĺbku až 35 metrov. Nádrž slúži predovšetkým na reguláciu prítokov do Východoslovenskej nížiny, ako aj zásobáreň úžitkovej vody, či na rekreačné účely. Na brehoch je vybudovaných niekoľko rekreačných stredísk, kde nájdete upravené pláže, športové ihriská, požičovne vodných bicyklov alebo lodiek. Môžete tu aj rybárčiť. Okolo nádrže sa je možné prejsť aj na bicykli. Ak si chcete obzrieť vodnú nádrž z nadhľadu, môžete zvoliť napríklad červenú turistickú značku vedúcu z časti Domaša - Dobrá na vrch so zaujímavým názvom Grófňa. Z plochého vrcholu, ktorý má 374 m n. m. si budete môcť vychutnávať výhľady na pohorie Polonín, Vihorlatu či Sninského kameňa. Zostúpiť je možné po žltej značke do rekreačného strediska Valkov pri nádrži.

Na druhej strane nádrže sa budete z Valkova pozerať na miesto, kde sa nachádzala pôvodná obec Kelča. Z nej zostal pri budovaní nádrže zachovaný iba starobylý barokovo-rokokový Kostol sv. Štefana kráľa, a to len vďaka tomu, že stojí na vyvýšenom mieste. Kostol postavil v roku 1780 barón Wolfgang Véčei. Kostol je zasvätený Štefanovi, uhorskému kráľovi a tvorí národnú kultúrnu pamiatku. Pri stavbe nádrže bol kostolík obohnaný umelým kamenným valom, ktorý ho odvtedy chráni pred vodami Domaše. V súčasnosti sa používa kostol nový, a tento starý tak stratil svoj pôvodný účel. Momentálne sa snaží o záchranu kostolíka občianske združenie s názvom Stephanus. Pamiatka býva počas letnej sezóny sprístupnená, a tak sem určite zavítajte.

Od Novej Kelče môžete na ďalší výlet zavítať po modrej turistickej značke cez Tokajík, Brusnicu a Vojtovce až do StropkovaĎapalovce 3Obec Tokajík bola vypálená a obyvatelia boli vystrieľaní v novembri roku 1944 pre ich pomoc partizánom. Nepoškodený bol iba miestny kostol. Tieto smutné udalosti pripomína v Tokajíku zrekonštruované Múzeum Tokajíckej tragédie

V spomínanom Stropkove študovala hru na klavíri v miestnej Ľudovej škole umenia známa slovenská speváčka - Marika Gombitová. Malé deti ocenia isto návštevu Zooparku, ktorý sa nachádza priamo uprostred mesta. Deti si tu môžu pozrieť rôzne šelmy, hravé opice, farebné papagáje, či hrozivo vyzerajúce krokodíly. Zvieratá je možné aj kŕmiť.

Stropkov má mnoho zaujímavých historických stavieb, či už grécko-katolícky Chrám sv. Cyrila a Metoda alebo františkánsky kostol a kláštor. Boli to práve františkáni, ktorí sem boli povolaní v 17. storočí, aby zamedzili rozširovaniu myšlienok reformácie. V Stropkove sa nachádza aj kaštieľ, ktorý vznikol prebudovaním hradného paláca pôvodného starého stropkovského nížinného hradu. V kaštieli sídli v súčasnosti okrem iného aj Mestské múzeumgaléria. Môžete sa tu dozvedieť viac o dejinách Stropkova a o živote miestneho ľudu. Na prehliadku Stropkova si určite vyhraďte viac času.

Ďapalovce sú vhodné pre tých, ktorí hľadajú kľudné miesto, mimo rušných veľkých miest. V okolí určite nestretnete davy turistov. O to viac si tu budete môcť vychutnať okolité prírodné krásy a kultúrne pamiatky. Veríme, že si nájdete ubytovanie v útulnej chalupe či v penzióne, aby ste boli spokojní a aby Vašu dovolenku, či aktívny oddych nič nenarušilo.