Ubytovanie vo Vyšnom Slavkove

(1 objekt + 16 objektov v okolí 25 km)
1 - 17 / 17

Vyšný Slavkov

Obec Vyšný Slavkov leží na úpätí severného horstva Braniska v nadmorskej výške 560 m n. m. Severne od Slavkova, ktorý patrí do okresu Levoča, je kotlina Slavkovského potoka napájajúca sa na Toryskú kotlinu. Chotár sa rozprestiera na rozhraní Spiša a Šariša. Slavkov niesol v minulosti rôzne názvy ako Wzaulouk, Owzalouk, Felsewzalok, Wisny Slawkow a iné. Svoj terajší názov nadobudol v roku 1920.

Prvé dôkazy o osídlení tejto oblasti sú z obdobia doby halštatskej. Na tie nadväzovali zmienky o sídlach z prelomu letopočtov. Približne v čase výstavby Spišského hradu začiatkom 13. storočia sa spomína oblasť silného prúdu vody v údolí Slavkovského potoka - Slavkovské žriedlo. Písomné dôkazy o osídlení Vyšného Slavkova sú útržkovité. Obec mala v stredoveku výsadu postaviť si kostol, zvoliť si farára a tomu platiť dežmu. Už v roku 1397 stál pri Slavkovskom žriedle uprostred dediny katolícky kostol. V 16. až 17. storočí sa veľká časť obyvateľstva hlásila k luteránskemu vyznaniu. Potom nasledovala rekatolizácia. V roku 1733 bol kostol prestavaný a o 150 rokov neskôr bol v roku 1884 na vŕšku uprostred Slavkova dostavaný terajší kostol sv. Michala Archanjela v pseudogotickom slohu. Na mieste niekdajšieho kostola stojí kaplnka s Lurdskou Pannou Máriou z konca 19. storočia. Obec má tri cintoríny, jeden je židovský.

Okolie poskytuje veľa zaujímavých možností na turistiku. Priamo z obce vedie v smere na juh žltá turistická značka cez výhľadovú Zelenú skalu na kruhovito rozložitú Smrekovicu. S výškou 1199,9 m n. m. je najvyšším vrchom pohoria Branisko. Značka prechádza prevažne hustým lesom, o to viac si vychutnáte pekný výhľad z vrcholu. Pri dobrej viditeľnosti je z odlesnených vrcholových častí vidieť hrebeň Levočských vrchov ako aj majestátne štíty Vysokých Tatier. Na vrchole je postavený kríž ako aj lavičky s prístreškom, kde je možné si po náročnom výstupe na vrchol odpočinúť. Smrekovica je doslova rajom pre poľovnícky revír ako Spiša, tak aj Šariša. Do Slavkova sa z nej môžete vrátiť po modrej turistickej značke cez výhľadové kopce Kravcovú a Boldigáň. Sú to málo známe miesta, kde sa to turistami určite nehemží.

Smerom na východ vedie z obce červená turistická značka do Lačnovského sedla a obce Lačnov. Na trase prechádzate aj horskými lúkami a môžete tu postretnúť aj pasúce sa ovečky. Obec Lačnov môže byť východiskom na ďalšie jedinečné miesto v okolí, ktorým je 2 kilometre dlhý Lačnovský kaňon, vytvorený Lačnovským potokom. Lokalita, ktorou vedie náučný chodník, je nazývaná aj malým Slovenským rajom. A niet sa čo čudovať, sú tu vodopády, obrie hrnce a iné bizarné skalné útvary týčiace sa do výšky. Najznámejším z týchto útvarov je Kamenná baba. Exponované miesta sú zaistené kovovými schodmi, rebríkmi a pomocnými reťazami. Ak zavítate do týchto miest, neváhajte a navštívte jaskyňu Zlá diera. Pri jej prehliadke si budete svietiť tradičnými jaskyniarskymi karbidkami, pretože jaskyňa je neosvetlená. Vaša ratolesť ako aj Vy budete mať určite nezabudnuteľný zážitok.

Ďalším lákadlom v širšom okolí je bezpochyby Spišské Podhradie s jedinečnou Spišskou Kapitulou, ktorá je spolu s hradom zapísaná do pamiatok UNESCO a tvorí mestskú pamiatkovú rezerváciu. Jej dominantou je neskororománska katedrála sv. Martina s dvomi mohutnými vežami. Na týchto miestach na Vás dýchne história a minulosť.

Spišský hrad je jeden z najväčších a najrozsiahlejších stredovekých hradov nielen na Slovensku, ale aj v strednej Európe. Jeho ruiny sa týčia na Spišskom hradnom vrchu v srdci SpišaVýlet k hradu môžete spojiť aj s návštevou Dreveníka, ktorý je jedinečný svojimi skalnými vežami, jaskynkami, puklinami a strmými a príkrymi zrázmi na okrajoch. Z neho môžete pokračovať do obce Žehra, kde sa nachádza zaujímavý rímskokatolícky kostol Ducha Svätého.

Milovníci zimných športov si prídu na svoje v športovom areáli Relax centra Plejsy na severných svahoch Krompašskeého vrchu. Čaká tu na Vás 9 zjazdoviek rôznych stupňov náročnosti, reštaurácia, servis a požičovňa lyží, či detský kútik. Mechanické zasnežovanie umožňuje podľa potreby predĺžiť sezónu až do jarných mesiacov, keď už v iných lokalitách nemusí byť sneh. Ďalšou možnosťou je využiť menšie lyžiarske stredisko Buče, ktoré ponúka 4,5 kilometra ľahkých, stredne ťažkých a ťažkých zjazdových tratí. Pre skúsenejších lyžiarov sú k dispozícii Lipovecká - 400 metrov dlhá zjazdovka, Jamesacká - 620 metrová zjazdovka a taktiež zjazdovka s názvom Lačnovská, ktorá je určená pre snowboardistov. K dispozícii je aj lyžiarska škola a detský lanový vlek. Bežkári tu nájdu 5, 7 a 8 kilometrový okruh.

Vyšný Slavkov a jeho okolie má čo ponúknuť, čo sa týka peknej prírody ako aj historických pamiatok. Vyberte si ubytovanie, či už na priváte, chalupe alebo v penzióne, podľa Vašej chuti a príďte sa sami presvedčiť na vlastné oči, že tento región si zaslúži Vašu pozornosť. On sa Vám odmení jedinečnými zážitkami.