Ubytovanie vo Vyšnej Slanej

(1 objekt + 42 objektov v okolí 25 km)
1 - 43 / 43

Vyšná Slaná

Horný Gemer je oblasťou, kam zavíta noha turistu len veľmi výnimočne. Charakteristickým pohorím je tu Slovenské Rudohorie. Iste ste o ňom už počuli, no koľkokrát ste ho navštívili? Ani raz? Najvyšší čas to zmeniť!

V prípade, že sa odhodláte spoznať tento krásny kus Slovenska, odporúčame Vám dedinku Vyšná Slaná. Má len niečo vyše 500 obyvateľov, okúsite tu pokojnú a ničím nerušenú atmosféru a čo je najlepšie, budete v objatí všadeprítomnej nádhernej prírody.

Táto prekrásna dedinka začala písať svoju históriu v roku 1362. Bolo tu prekladisko soli, ktorú vozili z Poľska. Okrem toho mala dedinka významné postavenie vďaka nerastnému bohatstvu pod zemou. Išlo o jednu z najznámejších baníckych obcí v oblasti. Poslednú funkčnú baňu zatvorili až v roku 1975. Vtedy prišlo žiaľ o prácu veľké množstvo domáceho obyvateľstva. Jedno sa však nezmenilo a ostalo. Prenádherná príroda, ktorá určite stojí za Vašu návštevu.

Táto neveľká dedinka sa môže pochváliť aj niekoľkými zaujímavými pamiatkami. Predovšetkým ide o evanjelický kostol, ktorý bol postavený už v roku 1506. Bol síce prestavaný, no jeho hodnota je aj tak vysoká. Rovnako zaujímavou je miestna kúria, prípadne pamätná izba Fraňa Kráľa. Ten vo Vyšnej Slanej pôsobil 2 roky ako učiteľ.

Veľké bohatstvo sa ukrýva v okolitých horách. Nájdete v nich ticho a pokoj, ktoré majú pre mnohých nevyčísliteľnú hodnotu. Načerpať nové sily môžete na vrcholoch Grúň, Stolica či Skalica. Že ich nepoznáte? Práve o to na dovolenke ide, o spoznávanie nových miest. Navyše neďaleko je aj Národný park Muránska planina. Nepoškvrnená a divoká príroda Vás zaručene očarí a razom zabudnete na turistické strediská so zvučnejšími názvami.

Ak budete mať chuť z Vyšnej Slanej vyraziť na výlet aj do širšieho okolia, možností je viac, ako stihnete vidieť. Prvou atrakciou je mesto RožňavaKúsok od nej sa nachádzajú ďalšie dve významné pamiatky. Prvou je hrad Krásna Hôrka a druhou kaštieľ Betliar. Na svoje si tu prídu znova milovníci turistiky, pretože severne od Vyšnej Slanej je Národný park Slovenský raj, jeden z najpopulárnejších a najnavštevovanejších národných parkov, aké u nás máme. Veď kto by nepočul o jeho tiesňavách roklinách? Tou najzaujímavejšou je bezpochyby Prielom Hornádu, známou je aj Suchá Belá alebo Veľký Sokol. Pri týchto túrach budete míňať mnoho zaujímavých vodopádov, takže ide o pravý turistický raj. A nesmieme nespomenúť ani možnosť návštevy Dobšinskej ľadovej jaskyne.

Počas horúcich letných dní padne vhod schladiť sa niekde pri vode. Najbližšie od Vyšnej Slanej je vodná nádrž Palcmanská Maša. Je obľúbeným rekreačným strediskom počas celého roka, aj v zime. V jej bezprostrednej blízkosti sa nachádza lyžiarske stredisko Mlynky. No nemusíte chodiť až tam, vlek nájdete aj priamo vo Vyšnej Slanej.

Vyšná Slaná je malou dedinkou, ktorá však ponúka dostatok ubytovacích kapacít pre každého oddychu chtivého turistu. Prevažujú privátychaty. Sú účelne zariadené, nestoja veľa. Čo viac si priať. Ideálnu a lacnú dovolenku si môžete dopriať aj vo Vyšnej Slanej, v srdci Slovenského Rudohoria.