Ubytovanie v Ostrom Grúne

(2 objekty + 39 objektov v okolí 25 km)
1 - 41 / 41

Ostrý Grúň

Malé slovenské dedinky, ktoré len tak nikto nepozná sú ideálnou destináciou pre dobrodružnejších turistov. Jednou z nich je aj obec Ostrý Grúň. Pravdepodobne ani len netušíte, kde sa nachádza. Vedieť musíte len jedno. Je tu skutočne krásne.

No ak by ste si chceli Ostrý Grúň predsa len nájsť na mape, hľadajte v okrese Žarnovica, v pohorí Vtáčnik. Najbližším väčším mestom je práve Žarnovica, no aj tá ma len necelých 6 500 obyvateľov, preto je zrejmé, že si v Ostrom Grúni oddýchnete skutočne kráľovsky.

Ide o jednu z tých mladších slovenských obcí. Kedysi bola súčasťou neďalekej obce Kľak, no v roku 1951 sa Ostrý Grúň osamostatnil. Dôležitú úlohu táto lokalita zohrala počas 2. svetovej vojny. Obec bola významným centrom protifašistického odboja. To sa jej stalo osudným. Nemci na ňu na výstrahu zaútočili a pri útoku zahynulo 64 obyvateľov a zhorelo až 128 budov.

Táto tragická udalosť je dnes už len smutnou spomienkou a Ostrý Grúň sa stal príťažlivou a atraktívnou dedinkou. Dôvodom je hlavne prekrásna príroda, ktorá ho obklopuje. Pohorie Vtáčnik síce nepatrí k tým najznámejším, avšak je tu toho čo vidieť. Turistické trasy sú rôznej náročnosti a vyberie si z nich každý turista. Najznámejšie túry sú na Buchlov či na samotný vrchol Vtáčnik. V okolí Ostrého Grúňa nájdete aj zaujímavý náučný chodník po stopách lesnej železnice. Tá kedysi viedla zo Žarnovice až do Kľaku. Jej súčasťou je aj technická pamiatka most Pokuty. Každý milovník železníc a krásneho prostredia si na náučnom chodníku rozhodne príde na svoje.

Množstvo prírodných krás nájdete aj v okolí obce. Spomenúť musíme Vyhnianske travertíny či unikátne skalné more vo Vyhniach. Je to významný geologický úkaz, ohromná plocha je pokrytá kamennými balvanmi. Okolie je bohaté aj na prítomnosť hradovNajbližšie, len približne 5 km od Ostrého Grúňa sa nachádza hrad Revište. Za návštevu stoja aj Šášovský hrad či hrad Hrušov. Len niekoľko minút cesty je vzdialené mestečko Banská Štiavnica, kde by ste mali určite navštíviť unikátne banské múzeum. Za zmienku stojí aj historické centrum či Nový zámok týčiaci sa nad mestom.

Ostrý Grúň je tichou a pokojnou dedinkou, ktorá je však iná, ako mnohé ostatné. Doslova len za pár minút z nej sa môžete kúpať v príjemnej teplej vode termálneho kúpaliska Vyhne. Nachádza sa tu menší aquapark, ktorý určite stojí za návštevu. Rovnako ako aj kúpalisko v Sklených Tepliciach či Žiari nad Hronom. No a pokiaľ sa Vám v zime zacnie po snehu, buďte bez obáv. Priamo v obci Ostrý Grúň sa nachádza lyžiarske stredisko s päticou upravených zjazdoviek.

V dedinke nájdete predovšetkým tiché ubytovanie na privátoch či chatách, kde Vás nebude nikto rušiť. Ide o veľmi obľúbenú možnosť ako stráviť svoju dovolenku. Budete v kruhu najbližších a hlavne si vychutnáte dostatok súkromia. Za takéto ubytovanie ani veľa nezaplatíte. O to viac si budete môcť užívať na dovolenke v Ostrom Grúni.