Ubytovanie v Kráľovciach - Krnišove

(1 objekt + 46 objektov v okolí 25 km)
1 - 47 / 47

Kráľovce - Krnišov

Obec Kráľovce - Krnišov sa rozprestiera na úpätí Štiavnických vrchov na juhovýchod od Banskej Štiavnice a na západe od Krupiny, ktorá je jej okresným mestom. Je súčasťou Chránenej krajinnej oblasti Štiavnické vrchy a preteká cez ňu potok Lično.

Obec, ktorá má menej ako 200 obyvateľov, obkolesujú záhrady, trávnaté porasty a lesy. Vznikla spojením dvoch samostatných obcí - Kráľovce a Krnišov v roku 1964. Archeologické nálezy vzácnych predmetov dokazujú osídlenie v dobe bronzovej. Najstaršia písomná zmienka o Krnišove pod názvom Kukumsou je z roku 1266. Názov Krnissov sa zaužíval od roku 1808. Kráľovce sa prvýkrát v doložených písomnostiach spomínajú v roku 1239, vtedy niesli názov Kirallyffya. V 16. storočí boli obe obce zničené Turkami.

Najrozšírenejším zamestnaním miestneho obyvateľstva bolo roľníctvo, ovocinárstvo a chov dobytka. Dobre sa tu vodilo aj miestnym remeselníkom, kováčom, kamenárom, kolesárom, murárom, či stolárom. Dodnes o tom svedčia kované brány, či vyrezávané štíty. Rozšírené bolo aj tkanie, ktorému sa venovali predovšetkým ženy. V zime to bolo najmä vyšívanie.

V osade Tepličky od konca 19. storočia pracovala parná píla, kde sa spracovávalo bukové drevo, z ktorého sa vyrábali parkety. Túto minulosť pripomína betónový objekt, kde sa naparovalo bukové drevo. V katastri obce je funkčný kameňolom andezitu, poskytujúci možnosti zamestnania pre miestnych obyvateľov.

Na tejto lokalite je zaujímavé predovšetkým to, že sa tu zachovala pôvodná hontianska architektúra zástavby dediny. Bolo to aj vďaka stavebnej uzávere v 70. a 80. rokoch minulého storočia - neboli tu vykonané žiadne rušivé zásahy do pôvodnej zástavby. Na druhej strane to malo za následok zníženie počtu obyvateľstva. V obci sa v súčasnosti štyri domy pýšia titulom kultúrna pamiatka. Vyskytujú sa tu aj humná, ktoré mali gazdovské domy.

Obec má evanjelický kostol, postavený v neogotickom slohu z konca 18. storočia, ktorý bol začiatkom 20. storočia prestavaný. Vtedy obec zachvátil požiar, ktorému podľahli krytiny domov robené prevažne z ražnej slamy. Tieto boli nahradené postupne za škridlové alebo plechové. V Krnišove je zvonica, ktorá slúžila pre katolíkov. Oproti nej stával aj katolícky kostol, ten je však v ruinách. Miestnou raritou sú vínne pivničky, ktorých je niekoľko. Nachádzajú za obcou v smere na Krupinu. Sú vytesané v skale, bez elektriny a pochádzajú zo stredoveku. Slúžili asi aj ako úkryt pred Turkami. Hoci sú v súkromných rukách, môžete si ich obzrieť, ochutnať miestne jedlá, či vypiť si z tunajšieho vínka.

V Žibritove sa dá obdivovať strážna bašta a zvyšky obranných múrov - tie sú pozostatkami starej protitureckej pevnosti - zámočku, ktorý tu bol postavený v roku 1586, keď obec aj okolie ohrozovali nájazdy Turkov. Bohužiaľ, pamiatka je v neblahom stave. S Turkami súvisí aj vojenská protiturecká strážna veža s názvom Vartovka. Stojí na kopci s menom Stražavár neďaleko Krupiny, na malom briežku. Bola postavená v 70. rokoch 16. storočia a spolu s mestskými hradbami tvorila súčasť obranného systému, ktoré vybudovalo mesto proti Turkom. Od veže je krásny výhľad na Krupinu a do okolia, tak sem určite zavítajte. Mimochodom, Krupina je jedným z najstarších miest na Slovensku. Mestské výsady mala už od začiatku 13. storočia.

Na severovýchod od obce sa nachádzajú zaujímavé Krupinské bralce alebo Štangarígeľ. Tvoria ich kamenné piliere, prevažne z andezitu, päťbokého tvaru. Niektoré dosahujú až 6 metrovú výšku. Pradávne znaky na pilieroch tu vytvorili pravdepodobne Kelti alebo Slovania. Dovedie Vás sem zelená turistická značka z Krupiny alebo zo Žibritova. Kúsok na východ od nich sa v Štiavnických vrchoch nachádza Sixova stráň s podobnými 5 alebo 6 bokými andezitovými hranolmi ako pozostatkami lávy.

Ak zavítate do Štiavnických vrchov, pri Banskom Studenci môžete navštíviť VeľkéMalé Studenské jazero. V skutočnosti sú to tajchy využívané kedysi pri banskej ťažbe. Patria k tým najteplejším, a tak sa využívajú na kúpanie, ako aj na rybolov. V Štiavnických vrchoch sa na kúpanie využívajú aj PočúvadlianskeRichňavské jazerá, či Vindšachtské tajchy. Lyžiari môžu zažiť peknú lyžovačku v stredisku Salamandra Resort pri Banskej Štiavnici. Je tu stredne náročná zjazdová trať s dĺžkou takmer 1,5 kilometra. Na bežkárov tu čaká 10 kilometrov udržiavaných bežkárskych tratí. Na relax a oddych sa dá využiť aj wellness centrum s bazénom, 2 vírivkami, parnou, či fínskou saunou.

Ak plánujete zavítať na tieto miesta na niekoľko dní s rodinou alebo priateľmi, využite širokú ponuku ubytovaniachate či chalupe, penzióne alebo apartmáne podľa Vašich chutí a zvykov. Veríme, že tu budete spokojní a prežijete tu nezabudnuteľné chvíle.