Ubytovanie v Javorníkoch

(45 objektov)
1 - 45 / 45

Javorníky

Javorníky, pohorie, ktoré obľubujú všetci milovníci turistiky, krásnej prírody, zelených lesov a horských bystrín. Pohorie, tvoriace hranicu medzi Slovenskou a Českou republikou, obklopené známymi vysočinami. Na východe susedia s Kysuckou vrchovinou na juhu s pohorím Biele Karpaty a na severe je susedom Turzovská vrchovina. Sú zložené z flyšových hornín, plochy pieskovca sú často zamieňané s prachovými ílovcami.

Javorníky mnohí poznajú aj ako Vysoké Javorníky alebo Nízke Javorníky. Sú známe a čarovné aj vďaka krásnym zurčiacim potôčikom. Mnohé z nich, ktoré tu pramenia stekajú až na českú stranu kde sa vlievajú do rieky Bečvy, alebo sú prítokmi pre naše známe rieky Váh a rieku Kysucu. Zaujímavosťou pohoria Javorníky je aj minerálny prameň Vajcovka alebo prameň U Vojtov, z ktorého nepravidelne na niekoľko sekúnd uniká metán. Javorníky sú taktiež bohaté na viacero prírodných rezervácií a pamiatok.

Toto malebné pohorie je natoľko unikátne, že je zaradené do dvoch chránených krajinných oblastí, Kysucechránenej krajinnej oblasti Beskydy v Českej republike. Chránenou krajinou oblasťou je pohorie už od roku 1984. K najväčším unikátom tohto územia sú Galovské lúky, ktoré sú bohaté na mnohé vzácne druhy rastlín, vstavačov, ale čo najviac upúta Vašu pozornosť je prítomnosť veľkého množstva orchideí. Aj vďaka týmto krásam sa oplatí stráviť dovolenku v pohorí Javorníky.

V prípade, že sa rozhodnete pre dovolenku v zimnom období, Javorníky Vám ponúkajú množstvo možností na zimné športovanie. V lone krásnej zasneženej prírody si viete vybrať viacero lyžiarskych stredísk napríklad Veľká Rača, Starník, SKI Šerkov Ochodnica, Čerenka alebo Portáš. Ak ste priaznivcami bežeckého lyžovania a nerobí Vám problém aj zložitejší terén, v pohorí Javorníky si prídete na svoje. V tejto lokalite sa nebudete nudiť v žiadnom ročnom období. Je tu čoraz väčší rozvoj rekreačných stredísk, ktoré vďaka umiestneniu v idylickej prírode, ale aj vďaka technickému vybaveniu ponúkajú oddych a relax. Na jar alebo v letnom období sú Javorníky najviac vyhľadávanou lokalitou vďaka ideálnym podmienkam na turistiku. Túra po dobre označených chodníčkoch aké Javorníky rozhodne majú predstavuje nezabudnuteľný zážitok z prírody. Pre tých odvážnejších je možný výstup na najväčší vrchol Veľký Javorník. No vynechať by ste nemali ani Hričovec, Čemerku, Stratenec, Uhorskú, Burkov vrch alebo Malý Javorník.

V letnom období môžu milovníci vody navštíviť vodnú nádrž Nosice známu aj ako Priehrada mládeže na rieke Váh.

Turisti uprednostňujú v Javorníkoch ubytovaniechatách umiestnených v horských oblastiach. Ubytovanie v hoteloch alebo v penziónoch s výhľadom na hory je však tiež úžasným zážitkom, ktorý určite nesmie chýbať na dobre prežitej dovolenke.