Ubytovanie v Drábsku

(1 objekt + 38 objektov v okolí 25 km)
1 - 39 / 39

Drábsko

Hektický život dnešných ľudí nás núti o to viac myslieť na odpočinok. Občas musíme jednoducho vypnúť, na všetko zabudnúť a každodenný stres nechať za nami. Na podobné znovu naštartovanie sa potrebujete aj ideálne miesto. A jedno také pre Vás máme. Drábsko. Malá dedinka s približne 200 obyvateľmi je oázou pokoja, ktorý tak veľmi hľadáte.

Drábsko sa nachádza v krásnom prostredí tichých a nedotknutých hôr. Zaujímavosťou je, že písomná zmienka o obci ako takej dochovaná nie je. Len názov územia, kde sa dnešná obec nachádza sa spomína už v roku 1566. Osada bola vybudovaná až na prelome 17. a 18. storočia. Usídlili sa tu drevorubači z Oravy, ktorí ťažili prírodné bohatstvo z okolitých lesov. Neskôr pribudli pastieri a pasienkari. Z profesie obyvateľov je zrejmé, čo Drábsko živilo. Hlavne lesné hospodárstvo. Po skončení druhej svetovej vojny sa obyvateľstvo sťahovalo do väčších miest a dedín, v súčasnosti obýva Drábsko len okolo 200 obyvateľov.

Drábsko je napriek neveľkému počtu obyvateľov vyhľadávanou dedinkou. Prečo? Pretože do prírody všade navôkol sa na prvý pohľad zamilujete. V blízkosti máte Slovenské Rudohorie, keď je pekne, dovidíte až na Nízke Tatry. Veľmi atraktívnym je aj Národný park Muránska planina. Ten je ďaleko od všetkého a preto zaujme predovšetkým dobrodružstvo vyhľadávajúcich turistov. Menej náročných turistov zaujme aj Detvianska Poľana. Bájna hora, o ktorej sa spieva v nejednej ľudovej piesni. Unikátom je aj blízka Bystrianska jaskyňa, v ktorej sa budete dosýta kochať pohľadom na podzemné krásy, inak nášmu zraku ukryté. Nuž a pokiaľ sa Vám nechce príliš chodiť, nevadí. Cesta do Hriňovej patrí k tým najkrajším cestám na Slovensku a krásnu prírodu si vychutnáte aj za volantom svojho štvorkolesového miláčika.

Aj milovníci kultúry si prídu na svoje. Počas prechádzky dedinkou natrafíte na niekoľko unikátnych dreveníc, ktoré sú pamiatkovo chránené. Ľudová architektúra Drábska nie je ani zďaleka jedinou zaujímavosťou. Určite sa vyberte do Detvy, rázovitej obce preslávenej dodnes živým folklórom. Ďalšou možnosťou je napríklad aj prehliadka hradu Divín. V neposlednom rade nevynechajte ani návštevu Lesníckeho skanzenu VydrovoČiernom Balogu. Nachádza sa tu aj preslávená Čiernohronská lesná železnica, ktorá kedysi slúžila na zvážanie dreva z hory. Dnes ide o azda najslávnejšiu turistickú atrakciu v okolí.

Do Drábska sa pokojne vyberte v každom ročnom období. V lete si oddýchnete na kúpalisku Klenovci, Brezne či v Podbrezovej. Celoslovensky uznávanými sú aj kúpele Brusno. No a v zime si užijete jedinečnú lyžovačku v niektorom z blízkych lyžiarskych stredísk. Tie sú predovšetkým rodinného charakteru. Klenovec, Kokava - Línia, Látky, Tisovec, to je len časť výberu všetkých stredísk v okolí. Bez ohľadu na Vaše lyžiarske skúsenosti si určite vyberiete to ideálne pre Vás.

Drábsko je malou dedinkou v horách, kde budete chcieť predovšetkým jedno. Oddych, pokoj a ticho. Všetko si užijete v niektorej z množstva chát a chalúp, kde strávite neopakovateľnú dovolenku. Bude Vás budiť štebot vtákov a šum vetra v korunách stromov. No môže byť dovolenka na Slovensku ešte krajšia?